Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Jak byl hřebík padlý na hlavu
datum / id06.07.2018 / 489158Vytisknout |
autorbixley
kategoriePohádky
zobrazeno578x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Něco veselého...

Jak byl hřebík padlý na hlavu

V truhlářské dílně si v dřevěných škatulkách hajali hřebíci. A nejen hřebíci, ale i hřebičky. Dlouhé, krátké, silné, tenké, s velkou i malou hlavou. Těšili se, až je pan truhlář vezme do ruky a začne je zatloukat do dřeva. Ťuk, ťuky ťuk na hlavu. Na to byli připraveni a to se jim líbilo.

Hřebík Břeťa byl tak akorát. Ani malý, ani velký, ani tlustý, ani tenký. Na těle mu seděla krásná hlavička a těšil se, až pan truhlář na ni uhodí. A vida, pan truhlář si připravuje kladívko. Už se dočká.

Ťuk, začal pan truhlář a pokračoval. Hřebík Břeťa spokojeně zalézal do dřeva. Vtom si všiml, že ho pan truhlář pozoruje. Ale na rozdíl od Břeti moc spokojeně nevypadal.

Ajajaj, to je nadělení! bědoval. Hřebík je nakřivo! A hned začal hřebík vytahovat kleštěmi. 

Tak tohle hřebíci rádi nemají. A nelíbilo se to ani Břeťovi. Když ho pan truhlář vytáhl, chvíli se motal po truhlářském ponku a pak se skácel. Ostatní hřebíci a hřebičky ho hned začali křísit a otloukat ho svými hlavičkami.

"Tak co, kamaráde hřebíku, jak se cítíš?" zeptal se hřebík Přemek povzbudivě.

"Jakej hřebík?" podivil se Břeťa. "Já jsem přece šroubek!"

Všichni hřebíci i hřebičky zkoprněli.

"Jé, holky, on je úplně padlej na hlavu," smála se hřebička Oldřiška.

Zaslechl to i pan truhlář. "Když jsi šroubek, dostaneš matičku," řekl a navlékl na milého hřebíka cosi těžkého železného, takže si připadal jako v brnění. Moc pohodlné to tedy nebylo. Ale protože byl už večer, Břeťa nakonec únavou usnul.

Ráno se pan truhlář na něj přišel podívat. "Dobré ráno, šroubečku," řekl a doufal, že se hřebík ohradí. Ten ale nic. Zřejmě si stále myslí, že je šroubek.

"Nechceš zašroubovat?" zkoušel to dál pan truhlář. Předstíral, že si bere šroubovák a začal točit hřebíkem v prstech.

Břeťovi z toho bylo pěkně mdlo. Všechno kolem něj vířilo. Kdyby ho někdo uhodil do hlavy, třeba by se mu motat přestala. Ano, uhodit do hlavy, to je ono!

"Já jsem hřebík!" vykřikl náhle v osvícení.

"Tak uhodíme hřebík na hlavičku," zasmál se pan truhlář a začal ťukat. Tentokrát hřebík Břeťa zalezl do dřeva hezky rovně. Uvelebil se ve svém novém dřevěném domečku a spiklenecky mrkl na další zatlučené hřebíky.

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

13.08.2018 16:20:13bixley
redaktor prózy

Díky, Lakrove.

13.08.2018 13:33:14Lakrov
redaktor prózy

Životné pojmenování hřebíci a hřebičky. je roztomilé, děti potěší.  Jinak je to taková milá, nedlouhá "řemeslnická" pohádka pro nejmenší,  jíž nechybí čtenářovu věku přiměřený naučný podtext.  Tip.  

09.07.2018 07:43:41bixley
redaktor prózy

Díky. On si to zaslouží. :-)))

08.07.2018 22:34:54MKbaby
Slibuji, že se ke spojovacímu materiálu budu chovat vřeleji :-)
08.07.2018 08:13:03bixley
redaktor prózy

Díky, lastgaspe. Občas neuškodí představit si, jak jsou na tom druzí - i hřebíci - špatně... :-)

08.07.2018 08:08:20lastgasp

Bezvadný antropomorfní, plynulý styl, se svěžím nápadem, pointou. Četl jsem, až jsem zkoprněl. Dokázal jsem si představit, že jsem šroubek a dostal jsem po hlavičce. To mě probudilo. Dávám  Tip

07.07.2018 05:57:11bixley
redaktor prózy

Díky, Fialko.

06.07.2018 22:19:28fialka...

Moc pěkná pohádka :-)

06.07.2018 12:30:46Kočkodan
O dopolednách v týdnu necte Zuzanka, ale jakýsi bezpohlavní hlas eloquence. Nicméne s tvým velmi zrídka vídaným sluvkem si poradil.
Asi je to jen náhoda, ale zvolilas v pochvalné odpovedi (za kterou dekuji) ideální germanismus. S velkou pravdepodobností obsahuje nemecký výraz Nagel. A die Nagel = hrebík!

(Skoro se ted ale zacínám priklánet k názoru, ze se špumprnágle objevily díky tvé hlavicce cíelene.)
06.07.2018 11:47:52bixley
redaktor prózy

Kočkodane, ty mě vždycky pobavíš. Jednou vydám jen tvoje kritiky pod názvem Kočkodanovy špumprnágle. (teď nevím, jestli to Tvoje Zuzanka přelouská - tedy něco jako Kočkodanovy veselé šprýmy). Díky.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.