Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+6 neviditelných
Sdílení ?
datum / id02.08.2018 / 489651Vytisknout |
autorMusaši
kategorieVolné verše
témaPsychologické
zobrazeno413x
počet tipů11
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Sdílení ?

 

 

Sdílení ?

 

Tak otevřená kniha

je otevřená rána

a číst dál znamená

vtrápit se komusi do osudu

jak další přivtělená plačka

 

Nasliň si prst

a místo mezi stránky

jej vbodni jen tak do větru

- Víš odkud fouká a proč ?

 

Šustící postavy

ty podzimní listy

jsou hnány papírem

vstříc smutné tečce do které ústí

jak do černé díry

včechna ta zvířená písmenka

 

Víš odkud fouká a proč ?

 

Nečti dál dílo

dál čti autora  !

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.08.2018 08:53:59Musaši

Já neodepisuji nikdy nikoho,natožpak Viewegha , kterého znám příliš málo na to,abych mohl hodnotit jeho dílo jako celek. Četl jsem ale spoustu rozhovorů s ním v novinách a časopisech.. Ty rozhovory mě utvrdily v přesvědčení , že on je jedním z autorů , kteří programově píší o sobě.. Takovýto narcistický egocentrismus , který je dnes zvláště v poezii uplatňován jakožto program , pokládám za nepřijatelný pro jakéhokoli člověka na cestě k duchovnímu rozvoji..

Co se týče hodnocení výtvarných děl , část života jsem v téhle oblasti pracoval a pár výstav jsem v jistém okresní městě v rámci své tehdejší funkce realizoval.. Možná byly i dost "odvazové" na tehdejší dobu.. Ale kdo si na to dnes vzpomene ? - Absolutně nikdo ..

18.08.2018 19:22:04Dodola

Neříkám, že se Vieweghovo dílo vztahuje k něčemu ''vyššímu'', ale  po jeho posledním filmu jsem názor na něj trochu přehodnotila. Zřejmě s ním rozvod, prasklá aorta a pobyt v nemocnici udělaly svoje.

Nechci ho naprosto srovnávat s Douglasem Adamsem, natož s Dostojevským, ale podobný dojem jsem měla ze Stopařova průvodce po galaxii. Když jsem ho viděla poprvé - srandičky, parodie na sci-fi, na věčné dumání o nesmrtelnosti chrousta a jiné filosofické pseudoproblémy - tak jsem film vyhodnotila. A tak je i pojímán v recenzích. Podruhé jsem náhodou přepla v závěru a doslova mě praštila do očí závěrečná scénka s Vogony, robotem a úhlopohledovou puškou. Pochopila jsem, že ten ''lehký smích'' je opravdu jen ''na tváři'' filmu. Dokonce mě napdlo, že za postavou onoho depresivního robota se skrývá sám autor.

Když jsem se na to ptala dcery, řekla mi, že dojem z knihy, kterou na rozdíl ode mně četla, byl zcela tentýž, jen ten depresivní podtón maskovaný povrchními legráckami, byl ještě mnohem silnější. 

Na tvou reakci v básni Pochybnosti o (trvá)cnostiach odpovídám rovněž tady, protože má odpověď není určena autorce. Opravdu nevím a nepoznám, co je moderna, co je trvalé a co je kýčovité. Ta socha mi připadala taková křehká, ale co je ve výtvarném umění kvalita a co jen prefabrikát, je bohužel pod moje rozlišovací schopnosti. 

06.08.2018 09:01:21Musaši

Děkuji za tip,Diano.

 

Dodolo,

současnou beletrii čtu jen velmi málo , ale něco z Viewegha jsem četl.Upřímně řečeno ani nevím,čím vlastně získal svou popularitu. Snad tím,že píše vtipně o dobových jevech a především sám o sobě. K ničemu "vyššímu" se ale rozhodně jeho dílo nevztahuje.

03.08.2018 17:13:41Dodola

Tak nevím, jestli čtu víc dílo než autora, myslím si, že dílo, ale autor se na čtenáři nějak podepíše, třebas podvědomě.  Nevím jestli jsem báseň pochopila, přijde mi jaksi přísná...  Vieweghovy zfilmované příběhy mi připadají bezvýchodné (nic jsem od něj nečetla), nejvíc ten poslední - Andělé všedního dne. Bezmoc, beznaděj, nuda, prázdnota - na pozadí zdánlivě povrchních příběhů.

03.08.2018 11:30:50Diana
Zajímavé *
03.08.2018 08:26:29Musaši

Rendle,

ano,máš samozřejmě pravdu a vím,že každé zobecnění pokulhává.Jistěže jsou dnes i dobří autoři jak prźy tak i poezie.Ale já mluvím o příliš otevřené kniz a příliš otevřených knih dnes vychází dost a dost.

Moc děkuji za koment.

03.08.2018 08:23:02Musaši

Diano,zvedavec,

moc děkuji a jsem rád,že mi rozumíte.

02.08.2018 20:21:59starej Rendl

P.S. A kvalita komplexových autorů je zase úplně jiná věc. Může to být Viewegh, ale za autora, který se neustále točí v tom svém (bludném) kruhu, je třeba považován např. Hemingway nebo Remarque. 

02.08.2018 20:16:15starej Rendl

Já myslím, že nám to autor poněkud zúžil, protože nejsou všichni autoři tzv. "komplexoví". Všichni (vždy) nečerpají jen ze svých mindráků, abych tak řek, ale mohou být inspirováni archetypy namísto komplexy. Jinak řečeno: může přijít skutečná inspirace shůry, a ne jen z ublížených útrob. Ahoj. 

02.08.2018 17:06:40zvedavec

oslovilo!


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.