Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+17 neviditelných
Jak zatočit s plasty
datum / id12.09.2018 / 490599Vytisknout |
autorbixley
kategorieFejetony
zobrazeno544x
počet tipů9
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Jak zatočit s plasty

Když se někdy před padesáti lety začaly zavádět plasty, byla to jistě myšlenka bohulibá. Nebudeme vyrábět věci ze dřeva, ale z umělé hmoty, ušetříme lesy! Po padesáti letech nám ale plasty přerostly přes hlavu. Na rozdíl od biologického materiálu se totiž vůbec nerozkládají. A tak se objevují články s názvy 10/17 rad/nápadů, jak se vyhnout plastům. Neboli učíme se znova žít tak, jak žili naši předkové.

Jedna z takových rad je Nekupujte balenou vodu v PET lahvích.

Na tom něco je. Dá se použít kohoutková voda. A bublinky? Ty jsme si dříve vyráběli v takzvané sifonové lahvi.

Nekupujte balenou zeleninu.

Je pravda,že čerstvá zelenina se v supermarketech prodává zbytečně zabalená na plastovém tácku a v celofánu. To bychom si ovšem museli z domova nosit plátěné sáčky nebo by k dispozici musely být papírové sáčky přímo v supermarketu. A pokud nejsou, jsme nuceni dát zeleninu do mikrotenového sáčku, tedy opět do plastu.

Nekupujte plastové nádobí.

To se dá jistě snadno omezit. Doma můžeme používat porcelán, sklo, kov. Ale co když jedeme pryč a jídlo převážíme? Krabičky na jídlo se dělají výhradně z plastu. Jinak musíme vzít jídlo v normálním hrnci a pokličku k němu přivázat motouzem.

Pište plnicím perem.

Taky jedna rada, která je drahá.  Jedna moje známá psala plnicím perem koncem osmdesátých let a už tehdy byla dost anachronická. Dnes nepíšou plnicím perem ani prvňáci. Nehledě na to, že psaní perem vyžaduje trochu jiné držení a sklon než propiska. Ale zkusit to samozřejmě můžeme. Spíš bychom neměli používat jednorázové propisky a vyměňovat náplň, aby nám jedna propiska déle vydržela.

Neoblékejte se do plastů.

Kupte si čistě bavlněné tričko. Samozřejmě, řeknete si, vždyť bavlněných triček se prodává fůra. Jenže kdo si pořádně nepřečte cedulku o složení materiálu,může opět chodit částečně v plastu. Většinou je to totiž 90 procent bavlna a 10 procent příměsi, jako polyacryl a elastan. 

Nicméně, už se blýská na lepší časy. V pražských supermarketech Billa v současné době plastové tašky nekoupíte. A možná už u MacDonalda nedostanete ke coca-cole brčko. Čím méně plastů budeme kupovat, tím více budeme tlačit na výrobce a prodejce, aby zvolili jinou obalovou strategii.

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

15.09.2018 18:43:47bixley
redaktor prózy

Dodolo, monokultury celá léta nevadily. Jde spíš o to, že je kvůli globálnímu oteplování sucho a kůrovec se tudíž množí a množí. My ale s kůrovcem asi nic neuděláme, tak se aspoň můžeme vyhýbat těm plastům...

15.09.2018 13:35:51Dodola

Někdo nazval tuhle dobu dobou plastovou. Když třídíš odpad, přestáváš být pomalu za šílence, dokonce i když piješ vodu z vodovodu. Ale jinak... Naštěstí mikroplasty v potavním řetězci si začínají vybírat svou daň. Kůrovec je nebezpečný mnohem méně, než člověk, který podpruje jeho šíření vysazováním monokultur.

13.09.2018 21:31:52bixley
redaktor prózy

Díky. :-)

13.09.2018 21:29:31Evženie Brambůrková

Děláme, co je v našich silách. Ale je moc těch, kteří na to dlabou.

Četla jsem o klukovi, co vymyslel zařízení na čištění oceánu. Takových lidí by mělo být víc. :-) /T

13.09.2018 07:19:30bixley
redaktor prózy

Jistě, sklo se dá znovu zpracovat, takže to je ekologické. A pokud jdeo dřevo, teď máme "díky" kůrovci nadbytek dřeva, tak z něj můžeme vyrobit i ty dřevěné příbory. :-)

13.09.2018 05:30:07agáta5

a co zase do skla ? 

12.09.2018 21:36:53bixley
redaktor prózy

Otázka, jestli budou lesy, to zase zařídí kůrovec... :-(

12.09.2018 20:32:57aleš-novák

Jestli se bude všechno, co dnes děláme z plastu, vyrábět ze dřeva, tak zas budou rychleji ubývat lesy...

12.09.2018 20:00:20bixley
redaktor prózy

Jasně, to je fajn. :-)

12.09.2018 19:53:42revírník

Je dobře, že už se o tom aspoň vážně mluví. A jak se zdá, přestává to být jedno mnoha lidem, což se mi zdá být ohromné.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.