Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+10 neviditelných
Pro štěstí ?
datum / id03.10.2018 / 491058Vytisknout |
autorMusaši
kategorieHaiku
témaPsychologické
upřesnění kategorieSenrjú
zobrazeno164x
počet tipů13
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Pro štěstí ?

 

 

Městská knihovna -

V antické tragedii

plochý čtyřlístek

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

15.10.2018 08:53:46Musaši

Evo ,

myslím ,že víc záleží na zkušenostech a na pocitech ,než na vědomostech . Ano - studium určitých duchovních systémů změní způsob myšlení , ale třeba v zenu se žádná písma nestudují . Podstatu cesty tvoří dialog s učitelem a meditace.

 

Marcelo ,

díky za típek . Placatý ten čtyřlístek doopravdy byl .

08.10.2018 18:29:24Marcela.K.

Pro mě takový dost placatý...přesto tipuji :-)

08.10.2018 17:04:53zvedavec

Musaši a Dodola, ale aj iní,

ja toho o všeličom z toho, čo tu popíšete, veľa neviem a nepoznám, ak aj o tom niečo viem, tak veľmi povrchne. Ako sa mám k tomu vyjadrovať? K pochopeniu Vašich príspevkov som študovala zdroje na Wikipédii. Síce niektoré súvislosti sa mi ukázali, ale verím, že do hĺbky som sa nedokázala dostať týmito povrchnými študijnými výsledkami.

Možno je to trošku od veci, ale je tu súvis: Včera som videla filmové spracovanie knihy Chatrč, ktorú som už aj čítala. Veľmi sa mi to filmové spracovanie páčilo. K tomu inému náhľadu na utrpenie mi to dalo (nadruhýkrát - po prečítaní knihy) hodne.

08.10.2018 08:28:58Musaši

Won Ume ,

díky za chválu.

 

Diano ,

já nikomu neberu jeho víru a tykdy nikomu nevnucuji víru svou .

 

Dodolo ,

možná ,že největší utrpení spočívá v nenalezení smyslu vlastního utrpení .Pokud člověk nenalezne ve vlastním utrpení smysl ,pak je každá útěcha  " plochá " .

04.10.2018 22:31:07Dodola

Smysl haiku mi asi plně došel až po přečtení diskuse. Věčné téma. Jsou lidé, kteří berou utrpení nějak jinak. Viz zakladatel logoterapie V.E. Frankl a jeho kniha A přece řící životu ano. Náš duch je součástí většího ducha (aspoň doufám) a lidé, kteří hledají ve všem smysl, včetně utrpení, se jakoby cítí být víc tím "větším" duchem, než tím "svým" malým omezeným.

Buddhismus má na dosažení tohoto postoje své techniky, u té logoterapie mi to přijde těžší. Jakoby tou cestou bylo právě to velké utrpení, které ovšem zdaleka ne každý dokáže tak transformovat.

Je pozoruhodné, že Frankl po tom všem, čím si prošel, se dožil devadesátky.

04.10.2018 17:43:24Diana

Převtělování mne dost děsí a proto věřím, že této kletby nás Kristus svou obětí zbavil. Jeden život může postačit, aby člověk dospěl k moudrosti pochopení, kompromisu, odpuštění, pomoci a dalším dobrům, která hlásá křesťanství. Osobně věřím, že snaha o laskavost ke každému člověku nám pomůže usmířit se s vlastním životem i jeho koncem...

04.10.2018 14:10:09Won Um

Super..   :-)   /tip

04.10.2018 09:48:30Musaši

Evo ,

mezi budhisty a hinduisty je rozdíl v tom ,že (prý) hinduisté nikoho nelitují a nepomáhají také nikomu ,protože si prý za své neštěstí každý může sám . Ale nejen to - pro mahajánový budhismus je důležitá postava bódhisattvy ,který se mohl rozplynout v nirváně ,ale dobrovolně se vrací na zem ,aby pomáhal. A tak je možná ústřední ideou budhismu : pomáhat. Celkem se to nijak neliší od životního postoje matky Terezy.

04.10.2018 09:48:13Musaši

Evo ,

mezi budhisty a hinduisty je rozdíl v tom ,že (prý) hinduisté nikoho nelitují a nepomáhají také nikomu ,protože si prý za své neštěstí každý může sám . Ale nejen to - pro mahajánový budhismus je důležitá postava bódhisattvy ,který se mohl rozplynout v nirváně ,ale dobrovolně se vrací na zem ,aby pomáhal. A tak je možná ústřední ideou budhismu : pomáhat. Celkem se to nijak neliší od životního postoje matky Terezy.

04.10.2018 09:40:57Musaši

Evo ,

já toho o budhismu pořád vím velice málo i když jsem už o něm pár knížek přečetl a navíc mně vždy zajímal více zen ,což je ovšem takový divný ,opravdu divný budhismus . Pokusil jsem se do tohohle haiku dostat trochu budhistického soucitu . Ten někdo fiktivní dal do knihy čtyřlístek možná kvůli králi Oidipovi ,ale možná i kvůli nějakému budoucímu čtenáři. Někteří lidé totiž ,když jsou v depresi ,mají tendenci číst depresivní knihy. A co už by asi tak mohlo být depresivnější než predestinace v antickém dramatu ?  Antický svět byl velmi drsný. Já jsem jako kluk strašně obdivoval Achilla. On byl přece nejlepší.Nejlepší bojovník všech dob. Ale jako starý se ptám : proč musel umřít Hektor ?On byl přece spravedlivý ,byl skvělý manžel ,syn i bratr a mohl to být i skvělý král. Patrokla zabil omylem a nemohl za to ,že jeho bratříček někomu ukradl manželku . Přemýšlím o tom , jaký smysl asi měla Hektorova smrt pro antického člověka. Měl se ve strachu a bázni sklonit před bohyní Moirou ?


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.