Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+8 neviditelných
Blackout
datum / id09.10.2018 / 491113Vytisknout |
autorMusaši
kategorieHaiku
zobrazeno536x
počet tipů17
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Blackout

 

 

Výpadek proudu -

Uprostřed temné čtvrti

svítí jen hřbitov

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

25.02.2019 08:51:57Musaši

dada ,

díky za típek .

23.02.2019 15:31:52dadadik

*

14.11.2018 14:47:59Musaši

Krátce po sobě jsem teď´ zveřejnil básničky Po dušičkách  a Po dušičkách II . Ta první je takovou jemnou parodií na klasiku , možná na Otokara Březinu , ta druhá je ve volném verši a je možná taky tak trochu parodií - na soudobý "civilismus" .

13.11.2018 21:29:33Dagmaram
Ahoj Musaši,
Nemyslím, že jsi drzý. Věříš ve své schopnosti a zkoušíš všechno. Škoda, že jsi prózu smazal. Tipy na písmáku mohou být ošidné.

Myslím, že jsi princip volného a vázaného verše popsal výstižně.

Vázaný verš je nepochybně mentální výzvou, ve které básník prokazuje schopnost svou poezii vázat do přísně rytmického rámce. Oproti tomu volný verš nabízí nezávaznou svobodu.

Sláva každému, kdož mě ve vázaném verši dokáže přesvědčit o svobodě svého pera :-)

Ne, vážně. Mám ráda obojí. Zdařilou vázanou i volnou formu.


Ono přece jenom i to volné veršování podléhá určitým nárokům na estetiku rytmu a eufonie :-)

Hezky večer


12.11.2018 08:51:38Musaši

Dagmaram ,

mám v sobě tolik drzosti , že píšu vázané verše , volné verše , haiku a dokonce i prózu , ta si však mnoho čtenářů nezískala a tak jsem ji smazal. Baví mě přehazovat výhybku zvláště proto , že nová a stará poezie fungují na zcela jiných principech . V moderní poezii jsou důležitá slova jakožto nositelé významu a jejich spojování , které vytváří ve čtenářích nové a neotřelé pocity. V klasické poezii slova tuto funkci mají také , ale zárooveň jsou podřízena rytmu , rýmu , aliteracím , eufonii atd.

Celá staletí vytvářela slova jakousi hudbu a myslím si , že poezie vznikla z magických rituálních textů a zaklínadel někde u ohně nebo z manter .Dnes má vavaný verš ještě stále pár příznivců a třeba na Písmáku strašně záleží na tom , kolik příznivců vázaného verše se právě napojuje.Jsou tu ale i dlouhá období . kdy vázaný verš prakticky nikoho nezajímá .

Tak třeba střídavě lidi zajímal nebo nezajímal můj " Pan Básník " , který prostřednictvím ironizované klasiky útočil na postmodernu.

Moje "klasika" není brána nikdy zcela vážně , ale problém je v tom , že mnozí čtenáři nejsou schopni moji ironii vnímat a různé ty "útoky" Pana Básníka na postmodernu berou jako svatokrádež.  - Každý má svoje opojení a já to budu muset propříště respektovat. 

09.11.2018 22:47:12Dagmaram
Okomentoval bys pro mě prosím, jak vznikla tvoje jednotlivá dílka v archivu neodekadence. To jest, co bylo impulzem k jejich napsání.

Myslím, že tvoje splynutí duší je dobré nejen scénou a obrazy. Pasáž, kdy ona nesnese pomyšlení, že by snad někdo dokázal vyzpívat stav dokonalého souznění, vzbuzuje otázku, zda je vůbec možné něčeho takového dosáhnout, potažmo komu z nich se to dříve či dokonce dokonalejší podaří.

08.11.2018 11:37:20Dagmaram

Splynutí duší

Studovala jsem filologii, ale anglickou a francouzskou, tzn. nepřisla jsem do kontaktu s verši v češtině. Jsem takový veršující primitiv. Nevím nic o verších a nic o autorech. Specifický typ paměti - do zkoušky si narychlo  pamatuji všechno, po zkoušce je to z hlavy pryč.

Písmák je plný očí, hvězd, nebes, krvácení, pláče a kostí. V kurzu jsou neotřelá slovní spojení a obraty.

Jsi nejspíš jediný, který píše klasiku a slova jako oči a hvězdy s tvojí poezií dostávají zpět svůj význam a krásu.

Odkazy na tvé oblíbené malíře jsi mě potěšil. Rozšiřuje mi to barevnými střípky moje obrozy. Vždycky je super, když ti někdo něčím udělá život o něco pestřejší.

Zatím jsem četla jenom tvoje splynutí duší. Jsem analytická, verše musí mít do určité míry smysl, posloupnost, děj. Občas mi chvíli trvá, než to všechno v básni najdu a pochopím.

PS: když jsi mi k mojí minibásni napsal. Že lépe než "propuknout" by bylo "splynout". Říkala jsem si. Pane bože, takové nicneříkající opotřebované slovo. A podívej, kam jsme se dostali ;-))

Jak budu mít čas, načtu víc a ozvu se ....

Teď vzhůru do práce všedního dne ;-)

 

08.11.2018 10:06:31Musaši

 

Splynutí duší ?

 

"Les kontur mizí polit černou tuší

a temnou kresbu pohlcuje tma

Ted´ nejblíž jsou si hlavy tvá a má

ted´ oba sníme o splynutí duší

Hle - luna zvolna odkládá svůj závoj

do zrcadel vod zpět se vrací třpyt

zas oči mohou hvězdy z hladin pít

a umělec se opájí svou slávou

co přijde jestli zachytí tu chvíli

kdy duše s duší splyne v objetí...

Ty odvracíš se ? Ptám se . co je ti ?"

Ach - květy slov se ještě nerozvily

            a ona žárlí na budoucí báseň

            jíž "velký básník" předem holedbá se

 

 

05.11.2018 08:46:41Musaši

To ani ne . Myslím , že haikařskému pohledu na svět se člověk může naučit . Jen se nemůže učit od Japonců , ale spíš od Čechů - služebně starších haikařů .

02.11.2018 19:01:30Karpatský knihomoľ

S takým videním "vecičiek" sveta sa človek musí narodiť.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.