Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+5 neviditelných
List
datum / id08.10.2018 / 491139Vytisknout |
autordreamgirl
kategorieVázané verše
zobrazeno300x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Zdravím, sepsala jsem své prnví verše. Psáno bylo v náladě pochmurné se snahou vyjádřit své pocity.

List

Padá listí stromů,

padá samo,

padá dolů. 

 

Lístek samotný na zemi leží,

zmatená liška po něm běží,

nemá u sebe ani posledního přítele,

neboť Bůh si to očividně nepřeje. 

 

Sám buď! 

Odčiň, co druhým jsi dělal,

jak mluvil jsi,

jak jsi jim lhal. 

 

Mohu Ti odpustit však,

slib, že kát se budeš!

Nesplníš-li ale včas,

osamocen zůstaneš. 

 

List sebral odvahu svou,

sic skromnou, ale nemalou. 

Jaký čas mu Bůh dá?

Kolik dnů ještě má?

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

24.10.2018 15:27:03a2a2a
redaktor poezie

Píšeš, že je to prvotina. Pokud ti není více než osmnáct, tak tě její začátečnická podoba nemusí až tolik mrzet. Na tomto serveru píše hodně autorů, kteří nejspíše nenaplní knihkupectví a přesto jim místní působení dává smysl, třeba už jen tím, že si zde najdou spřízněné duše a čtením jiných básní a komentářů dojdou ke snaze prorazit zdánlivý kruh netalentu. A nebo také ne.

Báseň skutečně působí až naivně dětsky, pokud jde o vnější výraz. V tom má whitesnake pravdu. Na něj působí až trapně, na mne spíše dětsky, ale přesto pochválím dvě věci, a sice snahu vyjadřovat se prostřednictvím metafory a pokus o závažný obsah. A ačkoliv vlastní provedení pokulhává, jde v zásadě o správný přístup. V úvodu zmiňuješ pochmurnou náladu, která zřejmě vyústila v potřebu vypsat se. Tady bych rád poradil, abys sis dávala na čas, než něco zveřejníš, když se na svůj text podíváš za hodinu, den, za týden znovu, uvidíš ho i trochu jinak.

Dnes máš svou první zkušenost. Není asi příjemná, může být však užitečná. V textu se zmiňuješ o Bohu, pokud hraje v tvém životě důležitou roli, pak mi něco říká, ale je to jen má subjektivní naděje, že dojdeš k cíli, kdy se budeš cítit vyslyšena.

23.10.2018 12:33:49Zdenda
Mně to připadá báječné.
Krom toho je třeba si uvědomit, že Whitesnake sice hezky komentuje, ale sám píše bohapusty sracky, o nichž lze říct jedinou dobrou vec, totiž že se většinou hezky rymujou.
22.10.2018 14:36:53dreamgirl

Zdravím, 

abych byla upřímná, tak reakce typu: "Je to hrozné," jsem čekala. Ačkoli slovo trapné předčilo mé očekávání. Víte, mé vnitřní Já mi říká, že se nemusím obhajovat proto, aby ostatní pochopili můj názor a pohled na věc. Buď ho chápou, anebo nechápou. 

Já jsem se na Písmáka dostala skrze doporučení od profesora na vysoké škole. Nedoporučil jej přímo mě, nikoli, nýbrž do éteru rozhodil, že kdo by chtěl, může zde anonymně vystoupit a dočíst se reakce na jeho výtvory. A tak jsem to chtěla zkusit. Jen zkusit, jak to zde chodí a vytáhla verše ze šuplíku. 

Já jsem i v reálném životě, čili ne za klávesnicí, vděčná za kritiku, která mě požene vpřed, ale zde se cítím neprávem. Připadá mi, dle komentářů tady, že zde nemá co dělat každý, koho něco baví tvořit, ale pouze ten, kdo má zkušenosti, um a vzdělání. 

Každopádně se jednotlivě omlouvám těm, pro které je mé psaní trestné, snad nikoho nějak moc nepohoršilo. :-) 

12.10.2018 21:13:16haijin

"Etický kodex publikací." Chápem, ale obávam sa, že je to možno na spôsob (a možno to prirovnanie bude trochu mimo) ako chcieť, aby k lekárovi išiel iba ten, kto má liečiteľnú chorobu.

Človek by mohol ísť k lekárovi len po zrelej úvahe s chladnou hlavou, keby už na základe vlastného štúdia a sebadiagnostiky na sto percent vedel, že jeho choroba nie je smrteľná. Že lekár bude môcť využiť svoje vedomosti, umenie a skúsenosti.

Ak by prišiel so smrteľnou chorobou, vynadali by mu a poslali ho domov. Ospravedlňujem sa, ale extrémne predstavy vo mne vyvolávajú tiež extrémne predstavy.

Písamák nie je literárny časopis. Myslím si, že možnosť publikovať všetko, čo nie je nejako mimo zákon, alebo podobne napadnuteľné, v konečnom dôsledku prináša výhodu všetkým používateľom. Aspoň také sú momentálne moje fantázie. Každý nejakými žije.

11.10.2018 20:57:49atkij
redaktor poezie
Nechci nikomu stranit, ale myslím, že v každý porotě je nějaký "drsoň" a "hodňous", nakonec si sám autor musí říct, komu, čemu chce věřit:)

Jsem zvědavá na další texty

...vstup do této bâsně tak trochu wernischovský...:)

11.10.2018 13:41:52Whitesnake
redaktor poezie

Musím se víc snažit, děkuji za připomínku.

PS. A co etický kodex publikací? Nebyl by? Musíme skutečně všechno bez rozmyslu a soudnosti hned hned hned publikovat?

11.10.2018 13:36:45Dodola

Whitesnake: Souhlas s haijinem a Lnicí. Taky s dalšími, kteří se tady již dříve pokoušeli vysvětlit, že existuje něco jako etický kodex kritiky či etika vůbec. Bohužel, co není právně vymahatelné, to je velmi, jak vidno oparavdu velmi těžké dodržovat.

11.10.2018 12:22:24Whitesnake
redaktor poezie

Pekné. Na Slováči je asi nyní "mafia" a z ní odvozená adjektiva a příslovce v obecném kurzu... opakujete to zhruba desetkrát. A kvantita jako předpoklad kvality, to snad nemyslíte vážně.

Vy se přikláníte k mírným reakcím typu "ještě to není ono, zkoušejte dál, ono to přijde, hlavu vzhůru atd atp., já nikoli. Ze zkušenosti vím, že pokud jsem měl tu snahu a bezbarvého autora podpořil, ve smyslu, ať to zkouší, vzdělává se, neklesá na mysli, výsledkem byly vždy dvě konsekvence: buď se ohradil, že mu nemám co radit a že píše kvalitně, anebo beze slova odpovědi psal a píše pořád stejně, bez jakékohokoli myšlenkového, stylistického či technologického růstu.

Čest výjimkám.

10.10.2018 10:50:21haijin

Niektoré Vaše komentáre na Písmáku mi prídu ako z filmu o mafiánoch. Na spôsob: "Ja som tu šéf a uráža ma, že tamten človek, ešte vôbec dýcha..."

Je také ťažké napísať (namiesto: "odpad", "bez talentu" a pod.), niečo v tom zmysle, že ja (redaktor) som si prečítal, nepačílo sa mi, ale skúšaj ďalej. Keď už sa vôbec treba vyjadrovať pod texty, ktoré urážajú Váš vkus (a autor ani neuviedol, že stojí o hlbšiu kritiku)?

Obávam sa, že nie ste oboznámený s konceptom, že čo sa písania, alebo akejkoľvek tvorivej činnosti týka, tak kvantita (na spôsob pravdepodobnosti a aj inak) vytvára kvalitu. Svojím postojom podľa mňa práve tvoríte prostredie, ktoré sám nechcete. Ak chcete, aby boli na Písmáku podľa Vás lepšie texty, tak prečo nepodporiť, aby autor písal viac.

Poviete si, dobre, ale nech to všetko nezverejňuje. Ale ono práve možnosť zverejniť môže byť katalyzátorom pre to viac, a tým pre to lepšie.

Nič Vám nediktujem, lebo ani nemôžem, ale úprimne si myslím, že by nikto nemal písať svoje komentáre v mafiánskom štýle, nieto ešte redaktor. Lebo, tiež úprimne, potom nech platí, že mafiánstvo za mafiánstvo a verte, že keď chcem, tiež dokážem písať v mafiánskom štýle a ako som Vám už raz sľúbil, moje mafiánstvo bude všade tam, kde Vaše, pretože mám rád ten žáner a budem chytať od Vás letiace guľky, aspoň tým rozptýlim Vašu energiu, nech si druhí môžu pokojne písať, tak ako som si tu kedysi mohol pokojne písať aj ja.

10.10.2018 06:59:34Whitesnake
redaktor poezie

Paní (budoucí) redaktorko, přestaňte mi diktovat co a jak mám napsat - příště můžete sama tyto zoufalé pokusy omlouvat a podpořit, jen aby - proboha - autor nedošel k nějaké psychické újmě.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.