Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+17 neviditelných
Páně Básníkova zimní modlitba
datum / id02.12.2018 / 492295Vytisknout |
autorMusaši
kategorieVázané verše
upřesnění kategorieAnglický sonet
zobrazeno490x
počet tipů18
v oblíbených0x
do výběru zařadilegil, a2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Páně Básníkova zimní modlitba

 

 

 

Ach , zanechati tak po sobě alespoň nějakou stopu !

 

 

 

Páně Básníkova zimní modlitba

 

Mdlá temná rána mrazem navlékaná

na dlouhou šňůru prosincových dní ...

Už sotva poznám že se rozední

a budívá mne zakrákáním vrána

Dny šedočerné jak popel a saze

čas vyplněný kouřem v bezvětří ...

Těch rán a dnů nás Pane ušetři

a zvedni těžkou roušku na obraze

at´ bílé plátno do svítání svítí

a čistý sníh jak nepopsaný list

jest vším čím Básník může si být jist

když nenapsané verše nabízí Ti

          Kéž začínáme dennodenně znova

          psát stopami co promění se v slova !

 

 

 

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

27.12.2018 10:55:09Musaši

Pan Básník vždy velmi toužil po tom , aby s ním někdo prostřednictvím anglických sonetů diskutoval , vedl dialog . Protože - co je anglický sonet v Shakespearově podání ? Je to většinou promluva k někomu - k příteli nebo k "černé paní " . Je to dokonce taková jevištní deklamace , zvláště tehdy , když je W.S. mravoličný a řeší filosoficko - náboženská témata.

Rendl zjevně absolutně neví o čem mluví. Do anglické literatury zavedl onen typ sonetu , který se dnes označuje za "anglický"  , Thomas Wyatt , tuším už někdy na počátku šestnáctého století , tedy mnoho let před tím , než vůbec W.S.(nebo ten , kdo byl ve skutečnosti autorem W.S. děl) začal sonety psát . - V době tzv . "sonetové horečky" , která v Anglii na konci šestnáctého století proběhla , rozhodně W.S . nepatřil mezi nejznámnější a nejžádanější autory . Těmi byli John Donne ,Philip Sidney , Michael Drayton a další .

26.12.2018 07:24:32Silene

Zalíbilo se mi tu už jen pro tu diskusi a taktéž asi s Rendlovým ponouknutím opráším tenoučký svazek Shakespeara a mrknu se i na překladatelský svár. Zašlý mozkový trust je třeba oživovat novými nátěry. 

Díky, lidi.

08.12.2018 10:08:20Musaši

Kdyby existovalo někde v éterické dimenzi ono "něco" , o kterém píšeš a samovolně se vtělovalo do mých děl , bylo by to naprosto skvělé . Co víc bych si už mohl přát ?

06.12.2018 12:34:12whispermoonlite

Musaši, já nevím, jak se to tam dostalo. Říkám ti, co vidím. Duchovní, pocitová nálada a jazyk jsou zahradníčkovské, obraznost mezi ním a Skácelem. Ještě mi tu proznívá jemnost Klementa Bochořáka.

(Jan Zahradníček se narodil v Mastníku u Třebíče a je pochován v Uhřínově u Velkého Meziříčí; nicméně to taoisty nezajímá, chápu :) )

06.12.2018 10:17:50Musaši

a2a2a ,

moc děkuji za výběr .

 

whispe ,

Zahradníčka znám jen trochu , Skácela jako Moravák přecejen o dost víc . V životě by mne ale nenapadlo , že někdo může spojovat tohle dílko s jejich jmény . Archaismus Pana Básníka směřuje do doby než se ti dva pánové narodili , ba dokonce až do 17 . stol . Jestli se v tomto případě z podvědomí bezděčně do básně dostalo něco z toho , o čem píšeš , to by mě zajímalo . Já jsem tam vědomě rozhodně nic takového nevkládal . 

06.12.2018 10:10:51Musaši

Marcelo ,

Panu Básníkovi to vyřídím . - To já jsem se ted´ rozjel jako lokomotiva . P.B. by si ze mne měl vzít příklad .

 

Dagmaram ,

jsem rád , že pobavilo .

03.12.2018 23:19:00whispermoonlite

ještě abych nezněl tak uštěpačně, pro plénum a pořádek dodávám, že v téhle básni silněji vnímám hlas vzorů, zde řekněme zahradníčkovsko-skácelovské provenience, než v jiných příspěvcích, kde se autorův hlas nemísí s povědomou dikcí či tóninou. někdy si autor pro svůj prožitek půjčí cizí plášť, a je spokojen. 

03.12.2018 22:51:05Dagmaram
Pěkné. Líbí se mi
03.12.2018 11:40:44Marcela.K.

nepřešlapovat...jít :-)

03.12.2018 11:29:48qíčala

:)) máš pravdu, moudrý Musaši, někdy jsem jak bodnutá vosou ... tak teď klidním a přitakávám - i pan Básník má svůj nezpochybnitelný koutek v hračkárně poezie ... :) Děkuju


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.