Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+6 neviditelných
Na útěku – druhá verze
datum / id10.12.2018 / 492502Vytisknout |
autorkvaj
kategoriePovídky
zobrazeno551x
počet tipů6
v oblíbených0x
zařazeno do klubůA (výber alternatívnej redakcie),
Prolog

Můj nedávno uveřejněný text „Na útěku“ působil na některé čtenáře jako záznam zlého snu a neuměli si ho zasadit do souvislostí. To mě tedy navedlo k tomu, abych jej do určitých souvislostí uvedl. Vznikla tak druhá verze textu „Na útěku“, kterou nyní předkládám.

Na útěku – druhá verze

     Teď ještě ne. Tolik toho zbývá udělat. A co s tím, co už udělal? To jako není nic? Všechno zmizí? Jen tak? Všechno, co prožil? Co cítil? Co se stane s tím vším, na co kdy myslel? Tolik miloval a toužil. Tolikrát se rval. Tolikrát se trápil. Tolikrát měl štěstí. Tolikrát se radoval. Tolikrát zuřil. Tolikrát brečel. Tolikrát vyhrál a tolikrát prohrál. A všechny ty lásky a hádky, všechna ta bolest, veškeré jeho štěstí – nic z toho tady už nebude? Nikdy a nikde? 
     První láska. Kdyby ho neopustila, mohlo být všechno jiné. Miloval ji, ale naplnění nepřišlo. Byl už tak blízko. Vykouřili jointa a její obavy se rozpustily. Líbal ji. Všimla si pavouka na tmavomodrém ubrusu. Děsně se vylekala. Vysmál se jí. Urazila se. Nechala ho. Byly další ženy. 
     A co to ostatní? Není možné, aby se všechno jen tak rozplynulo. Aby se všechno ztratilo. Kam? Aby se on rozpustil v čase. Co bude pak? Tak rád by to líp promyslel. Vrátil čas a prožil znova, co ho potkalo. Aby se mohl rozhodovat znovu. Jen mít čas opět všechno probrat. 
     Hlava se točí, jako když ve spirále stoupá vzhůru. Závrať. Nemůže nabrat dech. Ticho a tma. Zase ta rotace vzhůru. Mizí v ní čas. Moci se zastavit. Mít tak čas. Čas! Čas! Oni ho ale nenechají.
     Prchá před nimi starou továrnou. Běží rychle a oni za ním. Proč ho honí? Proč před nimi utíká? Neví. Nemůže o tom přemýšlet. Stále mu dýchají na záda. Pořád ta šedá betonová zeď. Za rohem snad budou dveře. 
     Jen další ulička. Plno odpadků a harampádí. Slyší je dupat. Konečně díra po vratech. Prudce zabočí. Schová se za stěnou. Nemůže tu zůstat. Najdou ho. Ale kam? Uvidí železné točité schodiště.
     Rozběhne se nahoru. Kovová ozvěna jeho kroků. Prozradí ho. Už mu zase jsou v patách. Namáhá svaly. Lapá po dechu. V nohou má křeče. Jsou blíž a blíž. Schody končí rezavými dvířky. Rozrazí je. Za nimi tmavá chodba.
     Poslepu vyrazí do neznáma. Další dveře a veliká prostora plná lidí. Vypadají uboze a místnost zchátrale. Na co čekají? U stěny lavice. Za ní hromada celt. Odstrčí sedící lidi. Zahrabe se do haldy. 
     Už tu jsou oni. Tmavošedé uniformy. Mají samopaly. Pokřikují na sebe. Nerozumí jim. Před okem díra v celtě. Může je pozorovat. Neurvale vrážejí do lidí. Hledají ho. Jeden samopalem pokyne lidem na lavici, ať vstanou. Začne se prohrabávat celtami. Brzy toho nechá. 
     Objeví se jiný. Jde najisto. Bajonetem odhrne cíp celty. Dívá se mu přímo do obličeje. Má dívčí tvář a chladné modré oči. Mlčky a nehnutě na něj civí. Přikryje mu opět celtou hlavu. 
     Srdce buší až v krku. Proč ho nechal být? Stále se schovává. Lidé volají. Chlapi se samopaly jsou pryč. Konečně vyleze. Bez zájmu davu zmizí. Beznadějná čekárna je už za ním. Chodba vede k točitému schodišti. Je kamenné. Stoupá vzhůru. Netuší, kam jde. Zase je uslyší. Ženou se za ním. Přidá na tempu. Nemůže nabrat rychlost. Už ho málem mají.
     Uvidí ve zdi niku. Skočí do ní. Nehybně stojí. Snad si ho nevšimnou. Probíhají v řadě kolem. Poslední dva se před ním zastaví. Jeden na něj ukáže. Rozchechtá se. Něco si povídají. Nerozumí jim. Druhý, ten s dívčí tváří a chladnýma modrýma očima, do prvního šťouchne. Oba odejdou. Už podruhé ho zachraňuje. Proč?
     Sleze z niky. Znovu stoupá po schodech. Proč jde za nimi? Proč ne dolů? Musí jít. Ze schodiště vyjde na terasu. Dlouhý stůl s modrým ubrusem. Na něm plavovlasá dívka s chladnýma modrýma očima. V tureckém sedu. Vždyť je to ten s bajonetem. Vždyť je to dívka. Jeho první láska. Ptá se, co tady dělá. Dívka se jen usmívá. Obličej jí září.
     Říká, že ji tehdy miloval. Že se s ní chtěl milovat. Dívka odpovídá, ať ji miluje teď. Už jí objímá. Svléká. Nechá ho. Už je v ní. Dívka je netečná. On se snaží. Ona se hlasitě směje. Ledově se směje. Zní to jako kvokání. Dělá, co umí. Stále jen apatie. Pořád ten hnusný smích. Už to nevydrží. Udeří. Její tělo ochabne.
     V očích má slzy. Bere ji do náručí. Míří s ní do bezpečí. Za dveřmi čekají dva obrovští pavouci. Trůní v protějších rozích. Metrové nohy. Jsou zhulení. Ví to. Mají chladné modré oči. A ty jejich sítě. Vyplňují celou místnost. Jsou tak schizofrenní. Vlákna tvoří bizarní obrazce. Až přechází zrak. Jak projít na druhou stranu? 
     Zaslechne zvuky běhu. Oni se zase blíží. Musí dál. Vykročí do sítí. Rozestupují se. Jedna. Druhá. Třetí… Pavouci se tváří pobaveně. Zhuleně ho pozorují. Všechny sítě se rozestoupily. Je na druhé straně. Zády odtlačí dveře. Betonová plocha bez zábradlí. Kouká do bílého nebe. Položí dívku na zem.
     Mír kolem. Oddechne si. Unikl. Vzápětí slyší lomoz. Zase oni. Beztvarý hluk. Mění se v zoufalý křik. Žalostné kvílení. Pronásledovatelé padli do divných sítí zhulených pavouků. Nastane ticho. Velká úleva. Sklo je vysypané. Zůstala po něm pokroucená díra. Jen stěrače před ní stále stírají vzduch. Hledí na nehybnou dívku. Vypadá klidně. Ale ty modré oči… Ty vytřeštěné chladné modré oči! Ty jeho mrtvé modré oči!

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

12.03.2019 15:39:13kvaj
redaktor prózy

Problém je, Lakrove, že já si vzpomínám jen matně jak na první, tak na druhou verzi, a teď se mi to znovu číst nechce. Tobě každopádně děkuji.

12.03.2019 13:13:33Lakrov
redaktor prózy

První verzi si pamatuji matně, takže nepoznám, co je v téhle druhé verzi  navíc, aby byla lépe zasaditelná do souvislostí. Ten zlý sen v tom vidím pořád, což ale není na škodu. Snad jen těch "násilných" otázek v úvodu je na mě moc.  

12.12.2018 08:32:26kvaj
redaktor prózy

Aha, teď tomu rozumím. Díky, Irenko.

12.12.2018 07:17:44Gora
redaktor poezie a prózy

Možná jsem měla napsat - když srovnám s jinými tvými díly, např. "pokračovací" seriály se mi od tebe líbily moc...tak jsem myslela ten vkus...a také jsem hodnotila, protože i přes "rozkouskovanost" způsobenou velkým počtem heslovitých vět na mne text zapůsobil.

12.12.2018 00:50:37kvaj
redaktor prózy

Já také dávám atkij za pravdu. A jak jsem jí napsal, ich forma je v tomto případě logičtější, ale chtěl jsem to odosobnit.

Podle tvého vkusu to pochopitelně není, Irenko. My dva máme vkus rozdílný. Vkus by měl ale hrát roli jen při výběru vlastní četby, nikoli při hodnocení.

Díky.

12.12.2018 00:45:16kvaj
redaktor prózy

Díky. První odstavec úplně zrušit nemohu, neboť koresponduje se závěrem. Něco s ním ale udělat musím..., už jenom proto, aby Zdenda v jeho labyrintu nebloudil až do smrti. :-)

Ich forma se jistě nabízí, byla by logičtější, chtěl jsem to právě ale odosobnit. Nevím.

Proč ses u toho citovaného odstavce zasekla? Závrať a pocit vířivého pohybu vzhůru střídají ztráty vědomí, což se v dalších částech objevuje v podobě točitých schodišť.

Každopádně díky za připomínky. Zamyslím se nad nimi.

12.12.2018 00:19:18kvaj
redaktor prózy

Koukám, Zdendo, že se snažíš marně. Smůla. Tak snad až příště.

11.12.2018 20:26:56Gora
redaktor poezie a prózy

S ich formou dávám atkij za pravdu...cítím za textem prožitek, ale úplně dle mého vkusu to není...

11.12.2018 20:22:32Zdenda

Tohle je podle tebe delší text, atkiji?

Mimochodem... tady kvaj je starej mazák a snadno se s tím popasuje... kdybys ale chtěla někdy dávat rady nějakým mladým citlivým jedincům... tak vopatrně, jo, vopatrně.... trochu doladit a doplnit děj... eh. 

11.12.2018 20:11:50Zdenda

Jsi moudrý.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.