Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

On-line

  +1 neviditelných
  Všedívčí slet
  datum / id17.12.2018 / 492651Vytisknout |
  autorMovsar
  kategorieMiniatury prozaické
  zobrazeno251x
  počet tipů16
  v oblíbených0x
  zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
  Všedívčí slet

  Oběd před Vánoci

  Dvě staré paní si vyšly k Šuterům na oběd a dát si dárky. "Je to porcelán," varuje svou přítelkyni před neopatrným zacházením prvá. Pak daruje, bez varování, druhá. Poděkují si a taky Ježíškovi. Dlouho vybírají menu a pak, když jim donesou vrchovaté talíře, láteří prvá, co si počít s tolika knedlíky; hledá pytlík, o dva se podělí s pejskou Sisy. A pak si povídají o smrti, která chodí všude okolo a člověk je jak porcelán..


  Praha mlží

  Praha mlží. Co zas skrývá, jakou tajnost topí v mléce prosince? Nábřeží, ulice ani kopce dnes svou pravdu nevydají. Musíš ji dobývat mezi navlhlými řádky mlhy, krapotu a plískanic. Anebo můžeš po sókratovsku vést dialog s kaluží. A možná se něco dozvíš, a možná nic. Když Praha mlží.


  Všedívčí slet

  Vstala, snědla jogurt, oblékla se, potřela vonělínem zn. Dior a vyrazila do víru všedního dne. Potkala se s kamarádkami. Kroužily ulicemi a chechtaly se jako hejno racků. Pak usedly a pily kávu, kterou ptáci nepijí. A ještě víc se chechtaly a ještě víc byly neklidné. Daly si dárky, nejspíš mejdlíčka, svíčky a možná hedvábné kalhotky. A znovu se chechtaly a pak se rozlétly do svých hnízd.


  Věznice má talent

  Do štítu soudu ve Spálené se opřelo časné slunce. Píseň jitra, co nikdy neunaví. A za štítem písně stokrát ohrané. O nevině, velikém omylu, nešťastné náhodě, alibi a jiných takových věcech. Písně zpívané falešně, ale naléhavě. A někdy jsou trochu uplakané, jindy pevné jak řetězy z oceli. A zamračení havrani pak vynesou verdikt o tom, kdo má talent, který se neodpouští.


  Soud ještě o páté

  Je skoro pět a slunce je daleko za Zličínem a snad i za Plzní, možná už padlo v modrý oceán. A na soudě ve Spálené ještě navlékají korálky velkých slov na tenkou nit rozhodnutí: vina, úmysl, zločin, trest. Pak je pověsí na krk mužům od pohledu už tak divým. Do osmi dnů mohou láteřit, zpřetrhat tu nit. A když ne, čeká je snění o ostrově v oceánu, o padajícím slunci, solných oparech a horkém písku.

  Sdílejte dílo:  Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

  |< <
  > >|

  21.01.2019 12:01:29Lakrov
  redaktor prózy

  První dvě "kapitolky" na mně nezanechaly žádný doojem, ale od Všedívčiho sletu  až d konce je to lepší, takže po dočtení mám takový třípětinový pocit.  

  20.01.2019 17:03:52Vigan

  Všedívčí slet..trochu jsem se polekala, jestli jsi nás neviděl..taky používám Dior, taky jsem táhla různá "mejdlíčka" a taky jsem byla na srazu v Praze, ale o měsíc později..:-) Bezva text..

  17.01.2019 00:04:45Stargazer

  Opět vynikající. Zbytečné více komentovat. Přeji hodně nápadů při další tvorbě. Moc se mi líbí tahle věta:

  "A pak si povídají o smrti, která chodí všude okolo a člověk je jak porcelán."

  08.01.2019 07:48:02bixley
  redaktor prózy

  Moc hezké obrázky, které umíš jenom ty.

  Snad nejvíc se mi líbil ten první, obyčejný i poetický zároveň a potom ten všedívčí slet, kde je příměr k ptákům doveden do detailů. T.

  04.01.2019 14:36:10lastgasp

  Rád čtu tvůrce nových slov, spojení i významů. Přidávám se k  tipu a pobavil jsem se. Jdu na sebe cáknout vonělín. Díky.

   

  30.12.2018 05:03:54Gora
  redaktor poezie a prózy

  avi

  30.12.2018 05:03:21Gora
  redaktor poezie a prózy

  díky!

  30.12.2018 00:32:02Movsar

  ahoj goro, určitě, rád. děkuju!

  29.12.2018 22:05:36Gora
  redaktor poezie a prózy

  Ahoj, souhlasil bys s nominací této mini do PM??

  20.12.2018 16:04:16Movsar

  Díky, přátelé. A novým návštěvníkům především, protože být povšimnut vždycky potěší.


  |< <
  > >|
  Všechny kritiky na jednu stránku  Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
  Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.