Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+22 neviditelných
Junior
datum / id10.01.2019 / 493176Vytisknout |
autorMusaši
kategorieVolné verše
témaHistorické
zobrazeno173x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Junior

 

 

Junior

 

Už zase slyšíš jak

vzpomínkou stoupají

po schodech otcovy kroky

k majestátním výšinám

 

Byls ještě dítě když

viděls že tatínek minul váš byt

v posledním patře

a mířil výš

a prostoupil stropem

per aspera ad astra

 

Nad jeho hlavou

bývaly hvězdičky na dosah ruky

padaly z nebe na výložky

do dvou zlacených rámečků

 

Možná už nebylo ani kam stoupat

když náhle vše zhatil vpád

bratrských armád do kariér

Vrátili jste se se do přízemí

mnohem blíž k blátu

 

... Namísto rudé a zlaté

sis oblíbil odstíny šedi

namísto hvězd

sleduješ v šeru konstelace

zeleně svítících očí

 

Máš skvělou průpravu

do časů zubů a drápů

aniž bys ve světle reflektorů

v husarském mundůru pod šapitó

strkal kdy šelmám před čumák

svůj krotitelský bič

 

 

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.01.2019 09:35:43Musaši

Slilene ,

Bašó , i když byl z významného samurajského rodu , byl velmi chudý a v době , kdy se už věnoval výhradně poezii se protloukal , jak se dalo . Jednomu bohatému příznivci literatury se mladého chudého básníka zželelo a věnoval mu malou banánovníkovou plantáž s chatrčí , ve které mohl přebývat . Banány mu tedy skýtaly základní obživu a proto se mu začolo přezdívat Bašó , což znamená banánovník .

Také chci psát dobrá haiku a proto jsem si také pořídil banánovníky . Vybral jsem si japonský subtropický druh původem z Číny , který možná mohl pěstovat i Bašó . Ten druh má latinský název Musa yuannanensis .  - Také proto tedy Musaši .

Jinak ale - já si ted´ vypůjčuju knihy ve velké vědecké knihovně a i zde je čtenost sbírek současné poezie naprosto mizivá , ale čtenost nejlepších českých básní je přecejen lepší .

15.01.2019 11:24:46dark matters
redaktor poezie

"V různých epochách jsou preferováni různí autoři , někteří jsou třeba na celá desetiletí zapomenuti a pak zase adorováni" - áno.  dobre je to opísané v knižke Dusivá kultura od Jeana Dubuffeta. Ako píšeš, kritika sa tiež nedá slepo adorovať. No a kto neomylne určuje hodnotu básne? nikto. a to je na umení najviac super. nedá sa odmerať, nedá sa objektívne ohodnotiť. mám rada výrok salvadora dalího o tom, že v umení to nie je ako vo futbale - najlepší zásah sa ti často podarí z ofsajdu. všetko je o namiešaní protikladov - alebo nie. je super čítať si recenzie, ale nedá sa na ne úplne spoliehať. žiadne pravidlá, sofistikovaná anarchia. a nakoniec budem patetická a poviem, že umenie je o slobode.  

 

15.01.2019 11:05:10Silene

(To jen, aby sis mé důvěrné oslovení nevykládal pejorativně, já se rozhodně nevysmívám.)

Ani tobě, ani dark. V obou se dá hledat.

15.01.2019 11:03:39Silene

Ano, vím též cosi o problematice malých, natož pak miniaturních knihoven, výměnných fondů a výpůjční služby a taktéž "zákonech trhu" pro knihovny povinných.

Na tohle jsou podobné projekty výborné, jen zkrátka netřeba věřit, že Výběrčí vybrali zaručeně, ze širokého spektra vnímání poezie nic takového učinit nelze. A takto si to možná vykládá i dark, nevím, jen ji tak, třebas mylně, vnímám.

15.01.2019 10:59:02Silene

Nepsal...

Snad tě nezklamu, má cesta vede přes naši oblíbenou disciplínu z prejžerejže-vyčpělý-starosnubný-nudný poézie. Vidím hříčku. Pár much a já, propojený se šermířem slova a slovy v podhoubí civilizace tak zatroleně rafinovaný, že by se Evropan zes... zesměšnil. No. 

15.01.2019 09:37:50Musaši

Silene ,

pobavila si mě . Jak ale mohlas vědět , že jméno Musaši opravdu souvisí s Bašóem ? Už jsem ti to napsal , nebo jsi to jenom tak plácla ? Odpověz mi , protože tohle zase zavání " okultními okolnostmi " . Jak jsi to myslela , že Mušíka mám podle Bašóa ?

S dark já souhlasím vždycky jen tak napůl . V něčem pravdu má a v něčem ne. I projekt Nejlepších českých básní je přínosný v tom , že seznámí se současnou poezií i lidi , kteří by si současnou sbírku básní ani nekoupili ani nevypůjčili v knihovně . Psal jsem dark , že výpujčky dobových sbírek ve vědecké knihovně se pohybují v řádu jednotek , zatímco výpujčky NČB v řádu desítek .

15.01.2019 09:05:54Silene

Mušíku,

inu, jak koho. Čtu tě ráda.

(Mušíka máš podle Bašóa, jo. A jdu, musím.)

Devadesát procent lidí píše, deset hlubinně čte... co bys chtěl? A nevyčítej jim to, vědí, proč tak činí. Čiň po svém, čti i piš. 

dark ti psala, že Nejlepší básně co do projektu jsou blbost. Platí to i pro písmák, jde o skupinové zaujetí, často vlivem náhody. Vím, o čem se jí snažíš přesvědčit, o čem ona nás... asi tak. Zkus se na ni podívat, jako by byla ty. A víc si vnitřně sednete, jakkoli si nesedíte třebas. Tedy, je to taktéž schopnost, to je fakt.

 

15.01.2019 08:56:29Musaši

Silene .

ale já velmi vítám debaty o opravách a úpravách konkrétní básně . Zkušenost mě ovšem poučila o dvou věcech . Básně které jsem dodatečně upravil a přepsal vždy tak jako tak zůstaly " mrtvé " , nezískaly větší zájem čtenářů ani více tipů . - Když jsem beze zbytku uplatnil rady kritiků v jiné básni a napsal jsem ji takřka dle jejich návodu , zpravidla to byl stejně propadák , protože přecejen hodně záleží na obsahu , kterým tady někteří " pocitáři " opovrhují . Teprve , když se poněkud propojí čtenářsky atraktivní obsah a - řekněme - dobová konstrukční estetika , může dílko poněkud zaujmout .

15.01.2019 08:48:02Musaši

dark ,

ale já vůbec nezpochybňuji to , co píšeš . To , že kladu takový důraz na tipy vůbec neznasmená , že tipy jsou pro mě měřítkem kvality básně . Jsou ale měřítkem její " účinnosti " , její působivosti , srozumitelnosti , čtivosti atd . Ale i tohle je samozřejmě třeba brát s rezervou , protože při hodnocení hrají zajisté nemalou roli i osobní sympatie nebo antipatie k autorovi jeho renomé , jeho osobní reakce na kritiky .

Velkou otázkou ovšem je , kdo je schopen objektivně určit kvalitu uměleckého díla . Musí to být jen kritik - vzdělanec , který je sečtělý , má velký přehled a zkušenosti a poezií se třeba zabývá profesionálně jako redaktor nějakého časopisu ? - Možná tomu tak částěčně je , ale vždy tady hrozí nebezpečí , že takový kritik je až příliš svázaný se svou dobou , třeba s nějakým tím " ismem " , nebo že preferuje nějak enormně určitý historický literární směr . V různých epochách jsou preferováni různí autoři , někteří jsou třeba na celá desetiletí zapomenuti a pak zase adorováni . Mně se zdá , že důvodem , proč někteří básníci jsou " stálice " nemusí být ani tak kvality jejich děl ale někdy spíše jejich " žádoucí " politické postoje a historická úloha . I hodnocení profesionálních kritiků tedy může být velmi ošidné .

Takže kdo podle tebe je tady na Písmáku oním arbitrem , který určí neomylně hodnotu básně ?

15.01.2019 08:30:27Musaši

Zeledo ,

Mijamoto Musaši byl nejlepším japonským šermířem všech dob a jeho četné sochy zdobí Japonsko .Opravdu mě těší , že se tady objevil nějaký skutečný šermíř jako jsi ty . Já " šermuji " pouze slovy v diskusích . Zpočátku jsem to bral docela agresivně , dnes mě více zajímá , jestli svými názory zaujmu někoho tak , aby v " šermování " pokračoval .Zajímají mě hlavně názory básníků z " ghetta " ale i všech ostatních .Dříve jsem také bral názorové střety docela generačně , dnes si naopak myslím , že jako člověk z " jiného světa " a jako " cizinec " bych se měl trochu naučit  " cizímu jazyku " současné poezie .


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.