Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+5 neviditelných
Toreador
datum / id09.02.2019 / 493944Vytisknout |
autorMusaši
kategorieVolné verše
témaPsychologické
zobrazeno239x
počet tipů15
v oblíbených0x
do výběru zařadila2a2a, Gora,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Toreador

 

 

Toreador

 

Ani vítr ani dým

v němém a nahém parku

mráz silnější než včera

 

Ve vysokých botách

se bořím do sněhu

a na zmrzlých loužích

tak tak že udržím balanc

alespoň balanc když už ne glanc

 

Strom jako strom

pes jako pes

pán jako pán

jen já jsem solitér

s rukama v kapsách

a s červenou šálou

co dráždí býky s číslem v uchu

 

A na koridu padá sníh

lhostejně - tiše - vytrvale

jako by vločky netušily

nic o skvrnách krve

ve stopách kopyt

a vysokých bot

 

 

 

Zhlížeti se

 

Nad pihovatým sídlištěm

se vznáší bledý balón

a jak tak ubývá pih

okna se mění v zrcadla

pro jedinou tvář

 

Je pozdě k ránu

a zpívající pouliční lampy

sklánějí labutí šíje

nad asfalt

změněný v černý obsidián

sentimentální přeháňkou

 

...A narcistní básník

se zase zhlíží

ve své poslední básničce

 

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

28.02.2019 11:26:03Musaši

Ve skutečnosti je to černé zrcadlo v Britském muzeu v Londýně , ale myslím , že by nám ho nepůjčili pro naše magické seance .

28.02.2019 11:11:01Gora
redaktor poezie a prózy

Až je najdu /to zrcadlo/ - dám vědět.

28.02.2019 10:56:24Musaši

No - ono třeba to zrcadlo dokonce v Českém Krumlově být může .V roce 1586 pozval Vilém z Rožmberka Johna D . do Třeboně , kde tento mág delší dobu bydlel . Odtud zajížděl do Krumlova . A je možné , že s sebou bral i své obsidiánové zrcadlo .

28.02.2019 10:48:44Gora
redaktor poezie a prózy

Díky za upřesnění pojmu obsidián. Takové zrcadlo by se mi docela hodilo:-))

28.02.2019 09:49:49Musaši

Goro ,

díky za výběr .

Obsidián je sopečné sklo , které se nejčastěji vyskytuje ve formě černé , může ale existovat  ve formě bílé . - Metafora s obsidiánovým zrcadlem je poměrně složitá . Naráží na aztécká tzv.  "dýmající zrcadla " . Jedno z nich dovezl na dvůr Rudolfa II anglický mág John Dee . Toto zrcadlo zobrazovalo děje , které se odehrají v budoucnosti a možná se dosud nachází na území českého království . 

28.02.2019 09:39:18Musaši

a2a2a ,

moc děkuji za výběr i za kritiku .

25.02.2019 22:52:10Gora
redaktor poezie a prózy

O té druhé jsme si předtím spolu psaly v sz. Připadá mi, že pojem obsidián jsi již někde použila, a stále je působivý. 

25.02.2019 15:16:37a2a2a
redaktor poezie

Ta druhá se mi opravdu líbí, je v tom jistý rukopis, i drobný sarkasmus, pohodový rytmus, při kterém lze každý verš vychutnat. Hezký nápad s pihovatým sídlištěm. První nejspíše vůbec nezaostává, snad to téma mi vybočilo z rodné rokle, byť jen použitou metaforou, ale to jen vysvětluji svůj vjem, aniž bych chtěl pochybovat.

je zajímavé, a zase budu hodně subjektivní, že se mi zdá, když píšeš volným veršem, jako bys uměla své nesporné lyrické vnímání bezprostředněji rozvinout, zatímco ve vázaném verši, který ti odsypává naprosto bez problému, působíš mírně archaicky. Ale to jen na mně, obzvláště, když sám píšu volně a ty to umíš taky a nabízíš srovnání. Výběr.

14.02.2019 09:49:08Musaši

Štírko ,

já tvůj přístup respektuji , ale částečně s ním souhlasím a částečně ne . Je rozdíl , jestli je báseň napsaná jako pocitovka , jestli je to třeba báseň imaginativní nebo dokonce surreaalistická - v tomto případě plně platí to , co píšeš , nebo jestli chce autor svou básní říct něco zcela konkrétního . To pak je nutné dílo dešifrovat naprosto přesně .

Dnes už mnozí básníci předpokládají , že by se nějaké hlubší myšlenky do básní vůbec vkládat neměly , že je to zastaralý postup . Já si to ale nemyslím . Dnes jsem publikoval básničku " Herci " , která je možná tak trochu záhadná a tak mě bude zajímat , jak něco takového čtenářři vůbec dešifrují a kam je myšlenky zavedou , pokud třeba o tom dílku budou víc přemýšlet . A bude vůbec někdo chtít víc přemýšlet , nebo dnes už jde jenom o prožitky a o pocity ?

13.02.2019 15:19:29Štírka

Líbí se mi hlavně ta první...

A musím říci, že stejně jako Ty, nesnáším škatulkování a módní diktát... a přechytré komentáře... Jenže já se přikláněla i k tomu, že verše jsou pro čtenáře a komentář k nim je něco navíc. Nikdy jsem neměla ráda komentovaná díla... a obzvlášť ve studentských dobách. Naučit se tzv. "obsah básně" mi přišlo jako stupidita... Pro každého - dle mého názoru - může báseň znamenat něco jiného, dle jeho přístupu a obrazotvornosti, zkušeností, nálady ap. Báseň buď - ve chvíli čtení - něco znamená a ovlivní třeba náladu, nebo se "nedotkne"... či "nesedí".  Komenty směřují... a dovedou k cíli... ale báseň by to - si myslím - měla umět po svém i bez nich... Přesto : komenty pod Tvými díly čtu ráda....


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.