Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+11 neviditelných
Hledání
datum / id25.02.2019 / 494348Vytisknout |
autorlastgasp
kategorieFejetony
zobrazeno175x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Hledání

Hledání

 

         Jistě každý z nás někdy, něco, někde hledal, protože to nenašel na svém, nebo obvyklém místě. Pokud je to náhodná potřeba, nebo akutní roztržitost, vyskytující se jednou za čas, není třeba tomu věnovat větší pozornost. Stačí, při troše štěstí v krátkém čase potřebnou věc najít a zklidnit si adrenalin. Správně, potřebnou věc, tím je myšleno věc obecně, to znamená různou, nikoliv tu samou, opakovaně.

         Stane se ovšem, že mizí z našeho dosahu věc denního užívání, nezaměnitelná, objemově nepřehlédnutelná a stále ta samá, několikrát denně. Tou nezaměnitelnou věcí u nás jsou brýle. Brýle mé manželky, pochopitelně dioptrické, se speciální úpravou skel a obroučkou vyšší cenové úrovně. Dá se říci předmět vyšší hodnoty. Ztráta takového předmětu je nejen ztrátou finanční, ale i ztrátou pocitu společenského zařazení, protože jde o brýle světoznámé značky, z nichž každý pozná, že jedinec, který je nosí, na to má.

         Je neuvěřitelné, jak se člověku, v okamžiku, kdy něco hledá, změní fyziognomie. V obličeji se prý zračí celý život i osud člověka. Co spatříte ve chvíli, kdy člověk začne něco hledat? Dostavuje se to postupně a pozvolna se to mění, podle toho, jak dlouhou dobu vyžaduje onen předmět k nalezení. První minuty, kdy manželka hledá ve svém nejbližším okolí v kuchyni, kde má brýle nejčastěji po ruce, jde o zoufalství. Teď jsem tam ty brýle měla. A jsou pryč, sakra. Po čtvrt hodině se dostavuje panika. To již začíná hledání v obýváku, kde je množství skrýší, kde by se brýle mohly ocitnout. Za půl hodiny již fyziognomie vyjadřuje bezradnost. Hledání se prostorově rozšiřuje o ložnici a předsíň. Vzápětí, kdy hledání přechází do koupelny, přichází strach. Při neúspěšném hledání v koupelně, opakovaně otevíraných dvířek, šuplíků a pouzder již jde o určitou podrážděnost. Trpělivost přechází do vzteku.

         Samozřejmě, kdo by byl klidný, když brýle nejsou k nalezení ani v šatně. Hledání pokračuje do posledního prostoru, který je vyhrazen pro pracoviště manžela. To se již dostavuje pocit ztráty, někdy doprovázený vzlyky, nebo i blížícím se pláčem. Do hledání se zapojuje i manžel, snažící se především povzbudit nápadnou sebelítost manželky. Začínají oba hledat od samého začátku, v kuchyni. Postupně prochází změnou fyziognomie i manžel, zatímco manželku již definitivně uchopil smutek.

         Náhoda přeje připraveným, říká se. Manžel bývá na náhodu lépe připraven a v prostoru koupelny, někdy i ložnice brýle najde, přikryté ručníkem. Je spokojen a manželka se rozpláče štěstím. Fyziognomie opět vyjadřuje celý osud a život člověka.

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

28.02.2019 21:41:39lastgasp

Irenko, zkus to, ale asi je již pozdě.

28.02.2019 19:14:15Gora
redaktor poezie a prózy

Mohla bych tenhle fejeton nominovat do Prózy měsíce za únor?

27.02.2019 20:34:08kuča

Proč ne? Prima kousek! *

27.02.2019 16:12:05lastgasp

Agáto, díky za přečtení a tip. Zveršovat bych to neuměl.

27.02.2019 13:20:09agáta5

příjemné čtení :)

27.02.2019 11:49:03lastgasp

Pavle, díky za přečtení a tip. Šňůrka je báječný nápad. Nejde ale ke všemu.

27.02.2019 11:15:13Kolobajda

Hledání potřebné věci (obecně) důvěrně znám. Já vlastně skoro pořád něco hledám. Někdy nehledám, a pak se dostaví pocit zoufalství a zmaru - nedávno jsem jel autem do prodejny, kde mají levnější náplně do tiskárny. Až tam jsem zjistil, že nemám u sebe nejenom peněženku, ale i celou taštičku s doklady.  Vráit se a zpět. V konečném efektu mě ty náplně vyšly dráž. A brýle na čtení? Tento problém jsem vyřešil nákupem ozdodné šňůrky za 50 Kč.

Jinak dílko povedené   /**

 

26.02.2019 18:48:55lastgasp

Stando díky za čtení a tip. Nevím, co mě to popadlo!

26.02.2019 16:35:10Květoň Zahájský

Skvělý a svěží fejetonek. Jsem cele pobaven a chrochtám si.

26.02.2019 08:14:51lastgasp

Irenko děkuji za za zastavení. Máš určitou výhodu, dokážeš být nad věcí a ještě s úsměvem Snadněji se věci hledají, když se při tom člověk pobaví. Mám zásadu - hledat se má tam, kde hledaná věc je, a ne tam kde není.

ysslanida - díky za zastavení. Dávám plně za pravdu. Dokážu některé věty (zejména ty první) tak zamotat, že když je čtu, nestačím se divit, jak složité myšlení mám.

Díky za hodnocení!


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.