Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+17 neviditelných
Dal jsem Zlatý výběr…
datum / id15.03.2019 / 494821Vytisknout |
autorkvaj
kategorieOstatní nezařaditelné
zobrazeno500x
počet tipů2
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Dal jsem Zlatý výběr…

     To jsem takhle poslal Goře zprávu s otázkou, proč dala Zlatý výběr jisté povídce? Povídku ani jejího autora sem nebudu zatahovat, neboť s tématem tohoto textu nesouvisí. Zeptal jsem se proto, že dotyčná povídka podle mého názoru vykazovala nedostatky, jež zařazení do „prestižní“ rubriky vylučovaly. Zmíněné nedostatky jsem samozřejmě popsal. 
     Gora se mě v odpovědi mimo jiné otázala, kolik jsem já dal výběrů? Přiznávám, že od doby, kdy jsem byl požádán, abych se stal redaktorem prózy, s čímž jsem nakonec souhlasil, jsem opravdu nedal žádný výběr. Zatím jsem totiž nenašel text, který by si to z mého pohledu zasloužil. Následně jsem o tom přemýšlel a řekl si, že bych měl ze svých nároků slevit a nějaký ten výběr sem tam něčemu šoupnout.
     I dal jsem první svůj výběr revírníkovu textu „Dopis 3“ a prošlo to bez povšimnutí. Druhý výběr jsem udělil básni darka matterse „Chvíľa napätia pred pozdravom“, která se mi opravdu líbila. Vůbec jsem netušil, že je dark matters redaktorem poezie. Čerta se totiž o redaktory poezie starám, v okénku nad básní to uvedené nemá, do jeho profilu ani do diskuze jsem se nedíval. No a strhla se mela.
     Písmáckého autora pod nickem haijin nějak nadzvedlo, jak to, že já, coby redaktor prózy, dávám výběry poezii. Z dalších výbojných haijinových příspěvků vyznělo, že je přesvědčen, že si redaktoři poezie i prózy navzájem „výběrují“ svá díla a „prosté autory“ upozaďují. Paradoxní je, že i já si myslím, že na Písmáku existuje neformální skupina autorů, kteří se mají jaksi v oblibě a chválí si vzájemně svá díla. Nicméně se tato skupina nekryje s redakcemi a je celkem logické, že se vytvořila, neboť k tomuto jevu dochází v každé sociální bublině.
     Ať je to, jak chce, haijin střelil kozla, jak se říká, když obvinil ausgerechnet mě, že „výběruji“ své „oblíbence“. Byl to slovy druhý a číslicí 2. výběr, který jsem na Písmáku udělil, navíc ta báseň už ve Zlatém výběru byla a s darkem mattersem jsem dosud, co vím, nikdy nekomunikoval.
     Kromě skupiny spřízněných duší se v každé sociální bublině vyskytuje nějaký ten enfant terrible, jedním z nich je na Písmáku autor Zdenda. Občas má trefné, občas méně trefné, ale vždy provokující připomínky k jednotlivým dílům, ale do debaty kolem haijinových výpadů vstoupil jako pověstný slon do porcelánu. Napsal, že haijin má pravdu, že rozdělení na redakci poezie a prózy nedává smysl, že pro to neexistuje praktický důvod, a že je to vysloveně nepraktické.
     A to jako v čem je to nepraktické? Ocituji, co je posláním obou redakcí. „Zřizovatelem klubu Redakce poezie je majitel serveru. Jeho posláním je věcně a podnětně se vyjadřovat k literárním textům či pokusům a svými výběry, komentáři, recenzemi a úvahami reflektovat zdejší prostředí. Redakce prózy je klub zřízený majitelem serveru Písmák a spravovaný dobrovolníky z řad uživatelů. Cílem klubu je kultivace prozaické literární tvorby na serveru Písmák.“
     Z citace je zřejmé, a to je nejpodstatnější, že jde v obou případech o dobrovolné kluby, jakých je na Písmáku víc, které se jen nazývají „Redakce poezie“ a „Redakce prózy“. Nejsou to tedy skutečné redakce, neboť jejich členové nic neredigují ani needitují. Vzájemně si nijak nepřekážejí, v pravomoci jejich členů není korigovat či upravovat uveřejněné texty, ani je případně vylučovat.
     Jinak, vyjadřovat se ke zdejším dílům, komentovat je, uvažovat o nich, tipovat a rovněž reflektovat a kultivovat zdejší prostředí mají právo úplně všichni, kteří se vyskytují na Písmáku. Redaktoři prózy a poezie mají jedinou výsadu – dávat jednotlivým dílům „Zlaté výběry“. Dosud jsem to nedělal, ale teď budu „výběrovat“ jako divý. Je to prča.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.03.2019 12:07:41kvaj
redaktor prózy

Asi to chce trpělivost, Karle. Třeba někdo na něco přijde, jak to vyřešit.

17.03.2019 07:17:46K3
redaktor prózy

Nebo by měla být anonymní, to by nešlo při dnešních moderních technologiích zařídit. Nepotřebuju internet na mobilu, který za mě myslí a brzy za mě bude třeba i mluvit. S tím pohrdám. Ale rád bych si přečetl povídku nebo báseň i níhž mi naskočí jméno autora až po mém ohodnocení. Jak jednoduché a přesto utopie.

16.03.2019 23:49:30kvaj
redaktor prózy

Já ti naopak, Karle, rozumím a chápu, co tím chceš říct. Jenže to je bludný kruh. Řešení je v tom, že by členy té "poroty" neměli být účastníci soutěže.

16.03.2019 14:56:55K3
redaktor prózy

Teď ti, Jardo nerozumím. Ale nechci tu zbytečně zabírat místo, chtěl jsem jenom říct, že pokud jde o nějkou manipulaci, může ji kdokoliv použít na kteroukoliv jinou povídku, jenže si myslím, že lidi jsou soudní. Kdo hlasuje, tvoří jakousi porotu, která něco vybírá. Nevím tedy, proč bych měl některý text vynechat a dělat jako, že tam není. Právě to je nonsens, jak říkáš.

16.03.2019 08:40:32kvaj
redaktor prózy

V tomto případě však nejsou ta tapravidla úplně svévolná.

16.03.2019 07:42:53K3
redaktor prózy

Jádro pudla je pouze v pravidlech.

15.03.2019 21:55:29kvaj
redaktor prózy

Já ti to věřím, Karle, že jsi na své dílo přísnější, avšak za ostatní se zaručit nemůžeš a nemůžeš chtít ani po ostatních, aby ti to věřili. V tom je jádro pudla. Zkrátka se to nedělá, aby člověk dával veřejně hlas svému dílu. Za nic bych se ale na tvém místě neomlouval, protože tě na druhé straně nemá kdo za co moralizovat. Ostatně, o nic ve skutečnosti nejde. Tipy, výběry - to jsou jen takové hračky, faktický význam nemají. Podle mě jsou daleko důležitější debaty o dílech. 

15.03.2019 20:50:09haijin

Rozumiem. Vďaka za vysvetlenie.

15.03.2019 20:42:26K3
redaktor prózy

Petere, vůbec to nebylo proti tobě, ani proti níkomu jinému. Nemám rád podobné šarvátky. Já to ani nemohl číst, ty komentáře. Je to pořád stejné. Vždycky to beru spíš s úsměvem, přijde mi to malicherné, asi jako když se malí kluci dohadují na písečku. Takže nic ve zlém. Berte to všichni s nadhledem.

15.03.2019 20:34:09K3
redaktor prózy

Jardo, to já si tedy nemyslím. Na svoje dítě jsem vždycky přísnější a rozhodně bych ho nikam nepostrkoval, protože bych se propad hanbou. I když někdo takový být může, ale byla by to vyjímka. Ale u té básně to bylo spíš setrvačností, tak se mi líbila, že jsem spíš ten tip dal nevědomky a jsem ochoten se za to omluvit.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.