Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

On-line

+4 neviditelných
O vesnickém blbovi
datum / id03.04.2019 / 495243Vytisknout |
autorzeleda
kategorieFejetony
témaKaždodenní
zobrazeno123x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Jen drobná vzpomínka na nelahozevské mládí

O vesnickém blbovi

Vesnický blb Žambůrek chodil pravidelně po vsi, žvýkal uslintaný provázek, měl hlavu na stranu a smutný pohled. Děti, které dovedou být k takovým lidem často velmi kruté, se mu už ani neposmívaly. Zvykly si. Obecní blb Žambůrek patřil zkrátka k vesnici, tak jako předseda místního národního výboru, tak jako listonoš, převozník Hlaváček, nebo jako vilná dcera správkyně zámku, která si postavila v  zámecké zahradě stan, aby se nemusela doma hádat s  matkou o občasné milence.

Při každém pohřbu šel Žambůrek s křížkem v čele průvodu, hlavu měl ještě víc na stranu a jeho pohled byl ještě smutnější, než obvykle. Když došli ke hřbitovu, opřel si křížek o zeď a bedlivě poslouchal proslov faráře. Až farář domluvil, tak se pokřižoval a hodil hrst hlíny do hrobu na rakev. Byl to spokojený a hodný blb. A hlavně důležitý. Žádný pohřeb se bez něj neobešel. Nevím, jak si ve vesnici poradili, když Žambůrek zestárnul a posléze umřel. Sám sobě si křížek nést nemohl. Ale to už jsem ve vsi nebyl, protože mě různá zaměstnání honila po Čechách.

A pak byl ve vsi ještě jeden zvláštní člověk. A my děti jsme se domnívali, že je to taky blb. Nežvýkal sice provázek a nenosil hlavu na stranu, ale zato uměl strašně rychle utíkat. A tak došlo místnímu fotbalovému Slavoji, že by bylo dobré ho angažovat do fotbalové jedenáctky. O místním fotbale by se dala napsat nejen malá glosa, ale hned celý román. Tak byl tento fotbalový mančaft proslavený po celém okrese.

Poté, co byl Artik angažován do místní fotbalové jedenáctky, my děti jsme nevynechaly jediný místní zápas. Byla to vždy atrakce. Dokonce jsme jezdili i na zápasy venkovní, nacpáni na korbě náklaďáku.

Ten člověk, o kterém jsme si mysleli, že je blb, neuměl ovšem vůbec hrát fotbal. Ale zato utíkal tak rychle, že by nás mohl s  klidem reprezentovat na olympiádě. Když se někdo z protihráčů utrhl a prošel náhodou naší občas děravou obranou, z lavičky, kde seděl trenér, se vždycky ozval výkřik.

„Artiku, vem si ho!“

A Artik jen sklonil hlavu, aby měl menší odpor vzduchu a vyrazil skutečně jak závodní chrt. A všichni diváci, co měli síly, volali spolu s trenérem – Artiku, vem si ho. Ani jednou se nestalo, že by uhánějícího protivníka nedostihl. A protože fotbal hrát moc neuměl, protihráče občas zlikvidoval i tím, že mu podrazil nohu. Když po červené kartě, kterou za ten zákrok obvykle dostal, kráčel do šatny, měl ve tváři vítězný pohled.

Já jsem si ho tehdy zařadil do kategorie venkovských blbů. Spolu se Žambůrkem. Ale myslím, že Žambůrek byl pro vesnici přeci jen potřebnější. Nosil přeci křížek při pohřbu.

Ke svému velkému překvapení jsem se po letech dozvěděl, že Artik, který se s vypětím všech sil vyučil černému řemeslu, byl jmenovaný ředitelem největší místní továrny. Ale když o tom dnes přemýšlím, tak to zase takové velké překvapení nebylo. Tehdejší doba vesnickým blbům a dělnickým kádrům zkrátka přála. A nejen těm vesnickým. Jen Žambůrek pořád chodil s uslintaným provázkem a smutným pohledem po vsi. Žádné funkce se nedočkal.

 

* * *

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

14.05.2019 22:33:16Kočkodan
No, úplně zdrtit jsem se nechtěl, proto ten smajlík mrkač. Hlavně jsem si vypujčil slůvko z názvu a na něm založil svůj komentík.
14.05.2019 21:34:08zeleda

Luboši,nač ta zdrcující sebekritika? Snaha se ovšem cení, byť by to bylo třeba za rok. Díky za návštěvu. 

14.05.2019 19:00:17Kočkodan
Já (původně vesnický, později velkoměstský) blb si tohle tvoje dílko přečetl až dnes. Tak promiň. ;-)
17.04.2019 01:15:22zeleda

Díky za návštěvu a příjemné komentáře. 

16.04.2019 16:51:37bixley
redaktor prózy

To máš pravdu, kdo měl dělnický původ tenkrát mohl cokoli, a člověk s vysokoškolským titulem zase nic, akorát dělat topiče. :-)

04.04.2019 11:36:09Umbratica

V minulosti se různých takových týpků , o jakých tu píšeš vyskytovalo docela dost . V dětství jsem taky znala jednoho "pohřebáka" ( tak se mu říkalo) . Sice nenosil křížek , ale chodil na úplně všechny pohřby . Nosil prastarý oblek , neustále chodil v klobouku a během každého pohřbu se celou dobu usmíval . Pořád ho vidím před sebou . Tip .

03.04.2019 20:41:35vesuvanka

Honzo, pěkně a živě jsi popsal zajímavé "figurky" z doby Tvého mládí. TIP


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.