Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+12 neviditelných
za zády šepot
datum / id15.04.2019 / 495597Vytisknout |
autorKryšpín Vohráblo
kategorieMiniatury, hříčky
zobrazeno87x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
za zády šepot

 

 

 

 

za zády šepot vrz
o bránu svítání
Lear ještě neprohléd
chuť slova „dcery“

„gracias, seňor!“
strýc Salieri
horoucí modlitba
vychladla v rouhání

 

 

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.04.2019 09:21:00Kryšpín Vohráblo

" ...proč je (a kdy a komu) dovoleno takto nakládat s pověstí jiných"? - - - Já myslím, že když se umělci začne něco povolovat, resp. zakazovat, je to celé v háji. To je to, oč tu běží, ne, jedná-li se o moje rodiče!!! Opravdu nevím, komu tady docházejí argumenty... Beru, že to třeba někoho strašně popuzuje, ale mít úroveň a nadhled, měl by si říct: "Ten Forman si vzal tu nejbulvárnější verzi příběhu a zpracoval ji. Nu což? Konec. Tečka. 

P.S. Je docela osvěžující, takhle si občas podiskutovat, nemyslíte, pane? A omlouvám se za moje často nezvládnuté emoce. 

20.04.2019 00:20:33Safián

To se pane mýlíte. Představte si, kdyby někdo tak pomluvil pod záminkou umění třeba vaše rodiče. Já váš názor uznávám, ale nesouhlasím s ním (a říkám proč). Vy ovšem nemáte argumenty. mně by třeba zajímalo, proč je (a kdy a komu) dovoleno takto nakládat s pověstí jiných.Většina lidí totiž Amadea nebrala jako podobenství, ale jako fakt.

19.04.2019 10:04:29Kryšpín Vohráblo

Já lituji demagoga vašeho typu a kalibru, pane. Nikde netvrdím, že "pravda je nemístná", to je mi pouze vámi neomaleně a sprostě podsunuto. To pouze vaše ctěné ego neuneslo odlišný názor, než je ten jeho. Sbohem. 

19.04.2019 09:19:24Safián

Možná je to nemístné. Na svaté se přece nesmí sahat. Film to byl krásný, ale přece jen by snad nemělo být dovoleno vše. Nejde ani tak o fakta, jako o morálku. Ve světě, kde je dovoleno vše, můžeme se také všeho nadít. Je-li pravda pro tebe nemístná, pak tě lituji.

19.04.2019 06:46:29Kryšpín Vohráblo

Prosím Vás, přátelé, možná působím jako úplný ignorant a idiot, ale vím dávno (z mé "mateřské" stanice Vltava) o významném skladateli Salierim; ale rozlišuji však mezi tímto historickým (skutečným) skladatelem a jakýmsi Formanovým archetypem, který vytvořil ve svém jedinečném filmu. Pan Forman (ani já) nebyl žádný publicista a z mého pohledu je jeho umělecké zpracování zcela regulérní. Rozebírat to celé faktologicky je snad až nemístné. Děkuji za pochopení. Nic ve zlém. 

19.04.2019 01:54:17Safián

V nové době Salieriho pomluvil hlavně Formanův film. Kdyby se týkal soudobého autora, ze žalob by asi nevyšel. Salieriho operou byla znovu otevřena rekonstruovaná La Scala. Před tím byl uspořádán fingovaný proces za účasti skutečných právníků, který Salieriho očistil. Film např. uváděl, že Salieri odloudil Mozartovi žáky. Ve skutečnosti byl Salieri vyhledávaný učitel (učil m.j. i Mozartova syna), jehož žáky byli tak bezvýznamní skladatelé jako Beethoven, Schubert, List a pod.

18.04.2019 10:00:55Umbratica

Zajímavé, tip.  ...Ale strýc Salieri byl velmi dobrý skladatel a nebýt toho rošt´áka Puškina a dalších umělců, kteří se chytili starých pomluv, byl by dnes Salieri určitě hrán mnohem častěji.

Od letošního roku je sice nezvratně dokázáno, že M + S byli dobří kamarádi a že taky složili i společné dílo, ale pomluvy jsou nesmrtelné . C´ est la vie.

15.04.2019 23:38:30Lerak12

Líbí a moc.

15.04.2019 19:52:47daddy

*


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.