Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Josef Seidel
datum / id16.06.2019 / 496937Vytisknout |
autorGora
kategorieRecenze i neliterární
témaHistorické
upřesnění kategorieTématický den
zobrazeno286x
počet tipů23
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

DEN TOULEKhttps://www.google.com/search?q=josef+seidel+fotograf&client=firefox-b-d&channel=trow&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi9oJXHxO3iAhWEbVAKHexSB-cQ_AUIECgB&biw=1233&bih=548

Josef Seidel

Fotoateliér Josefa Seidela u nás v Českém Krumlově rozhodně stojí za to navštívit.  Síla fotografií, shromaždovaných několik desetiletí Seidelem a jeho nejstarším synem vypovídá o životě na Šumavě víc, než se dá vyjádřit pouhým slovem. Na tuto  významnou českokrumlovskou osobnost, dodnes ne zcela doceněnou, při dnešním Tématickém dni padla moje volba, a myslím, že právem, jak uvidíte z dalších vět…

Josef Seidel, původně pocházel z Děčína, narodil se v chudé rodině sudetských Němců, a sice 2.10.1859. Jeho otec byl brusičem v místní sklárně, Josef se však vyučil fotografem. Po vyučení sbíral zkušenosti po celém Rakousko - Uhersku jako fotografický pomocník. Roku 1888 přišel do Českého Krumlova a nastoupil do ateliéru tragicky zemřelého fotografa. Ten od vdovy po čase odkoupil.

Profesně se v té době věnoval zejména portrétnímu žánru, tzv. společenské fotografii. Fotil i Český Krumlov a okolí. Byl si však vědom, že je třeba hledat další pole působnosti tak, aby mu fotografování poskytovalo stálý příjem bez ohledu na roční období nebo umístění jeho ateliéru. Začal se tedy po roce 1901 intenzivněji soustředit na fotografování šumavské krajiny a jejích obyvatel. Putoval obvykle pěšky, někdy na bicyklu, v zimě na lyžích. Až o několik let později na motocyklu z. Laurin - Klement podnikal výpravy nejen na celou Šumavu, ale i do Novohradských hor. Byl okolím pokládán za průkopníka motorismu a lyžování.

Při svých cestách fotil hlavně obyvatele vesnic a samot. Velký věhlas Seidelovi přinesly pohlednice, které vydal ve svém nově založeném nakladatelství. Pohledy s motivy šumavské přírody – ze Špičáku, šumavských jezer byly charakteristické tím, že řada z nich měla vkopírovánu signaturu autora a stručný popisný text.

Dařilo se mu i v soukromém životě. V šestačtyřiceti se oženil a začal stavět nový dům s ateliérem v Linecké ulici. Dům je ojedinělá kulturní a technická památka, dochovaná včetně obrovského archivu exponovaných fotografických negativů a původního fotografického vybavení. V letech 2006-2008 prošel nákladnou rekonstrukcí a v červnu 2008 byl otevřen jako stálá expozice a muzeum. Josef Seidel byl celý profesní život velký experimentátor a jeho fotografie se vyznačují vysokou kvalitou provedení. Patřil k prvním průkopníkům, kteří u nás začali s barevnými fotografiemi pomocí autochromu. Fotografií tzv. Krumlovské madony ( 14.století – autor Mistr Krumlovské madony) ji objevil pro kulturní svět. Plastika je umístěna v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni.

21. října 1935  ve svých 76 letech Josef Seidel náhle umírá. Do roku 1949 pokračoval ve fotografické činnosti jeho syn František.

Na tvorbu Jos.Seidela navazují také studenti Jihočeské univerzity. Vyhledávají a prezentují dnes již neexistující tvář konkrétních míst na Šumavě, které v průběhu historie nejprve obydleli a po čase opustili lidé. Zmizelé vesnice a samoty v projektu Historické album pomáhají dokumentovat také fotografie Josefa Seidela, českokrumlovského živnostníka.

Teprve s postupnou rekonstrukcí či spíše záchranou vyvlastněného fotoateliéru se podařilo vrátit jeho jménu alespoň částečně takový věhlas, který šumavskému fotografovi právem náleží. Od prosince 2016 nazvaly České dráhy jménem Josef Seidel nově zavedený expresní vlak spojující Prahu a Český Krumlov, kterým při svém „toulání“ přijíždějí turisté hledat historické stopy a souvislosti v jednom z našich nejkrásnějších měst.

Plešivec býval vždy chudý. Snímek pořídil v roce 1928 Josef Seidel.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

01.07.2019 19:39:54Redakce prózy

Ke Dni toulek /Tématické dny vyhlášené Redakcí prózy/ se tento příspěvek umístil na prvním místě. Redakce děkuje za ůčast všem autorům...

17.06.2019 18:01:53Gora
redaktor poezie a prózy

K3, Oldjerry - jsem ráda, že jsem fotkou kápla do noty :-)

17.06.2019 17:01:32Oldjerry
korektor

Dal bych ještě jeden tip za tu fotku, ale nemám na to  gebird...

 

Dobrá...

17.06.2019 14:56:34K3
redaktor prózy

Děti v pozadí jako kdyby měly stejně důležitou roli jako ty v popředí. Fakt hrozně zajímavé a to pozadí k tomu.

Manželka pracuje v Brandýse nad Orlicí. Je tam dům nějakého skauta, protože tam jsou všude ohromné samorosty, a na brance domu má hrozně starou fotografii. Ve dvoře je asi pět malých, asi šestiletých dětí s hudebními nástroji, s nimi starý pán a hrají. Hrozně rád tamtudy chodím, ta fotka mě fascinuje. Kdybych byl zpěvák, dal bych ji na obal desky.

17.06.2019 09:56:43Gora
redaktor poezie a prózy

Karle, díky, a kousek odtud bydlíme...jsem taky ráda, že jsem právě tuhle fotku v těch Seidelových objevila:-)

17.06.2019 08:28:38K3
redaktor prózy

Rád jsem si přečetl a poučil. Zvláštní fotografie, rozestavění postav...

16.06.2019 18:03:33Gora
redaktor poezie a prózy

Jardo, zkusila jsem okopírovat fotku ze čtvrti, kde nyní bydlím, jmenuje se Plešivec - v Č.K. Seidel k ní poznamenal, že na Plešivci vždy bydleli chudí lidé...

16.06.2019 18:00:12Gora
redaktor poezie a prózy

Luboši, díky, je to hezká záliba.

16.06.2019 16:14:38Oldjerry
korektor

Fotka se dá  umístit i dodatečně...

16.06.2019 16:08:36Kočkodan
Byli jsme s Pepou vlastně tak trochu kolegové – v mládí, když mi očka ještě sloužila – jsem se věnoval amatérskému fotografování. (fotogenický smajlík)

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.