Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Slaný akvarel
datum / id17.06.2019 / 496963Vytisknout |
autorUmbratica
kategorieVolné verše
témaPsychologické
zobrazeno299x
počet tipů16
v oblíbených0x
do výběru zařadila2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Slaný akvarel

 

 

Teprve k stáru

se ticho naplní

dlouhými ozvěnami

stále hlučnějších vzpomínek

jako by na vlhký papír

kapaly ze štětce

kaňky zářivých barev

 

Ale i černá tuš

umí vytvořit pavučinu

do níž se chytí

bzučící slova

 

Svědectví ?

Iluze ?

Nebo výpověď pod přísahou

tváří v tvář andělům smrti ?

 

Možná jen zpožděná snaha

dát minulosti smysl

i pokud smysl neměla

Aspoň se promění

v obrázek nebo v báseň

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

08.07.2019 09:20:05Umbratica

Začnu od konce : patos se zoufalstvím souviset může a nemusí. Vlastně až do devatenáctého století byly v literatuře asi nejoblíbenější hrdinské příběhy a ty byly patetické od A do Z, ještě než tam k nějaké případné tragedii došlo. Patos byl prostě způsob myšlení šlechty. Způsob myšlení kupčíků, kteří vládnou dnes , je užívání si a kalkulace a také ovšem humor. V Japonsku je tento rozdíl báječně vidět na rozdílu mezi divadlem Nó a divadlem Kabuki.

O civilismu jsem právě dnes zveřejnila básničku.

05.07.2019 06:12:41Silene

Mé vnímání civilismu je jiné. Um, byla by to jistě zajímavá debata, leč málo času na ni, proto se z ní omluvím. Poezie skončí až se zánikem gramotného lidského druhu, o to se nebojím.

Všichni emigrovat nemůžou, jakkoli se o to zejména muži v produktivním věku z jistých končin ohromně snaží. Možná v té větě nalezneš při své důvtipnosti podprahovou odpověď.

Co Písmáku se týče, každá z nás k němu uživatelsky přistupuje jinak, má tedy i jiný získaný, vytěžený vjem o příčinách holdování atp.

Patos je do určité míry také logickým vyústěním zoufalství a přemrštěných emocí. Nikoli plošně.

 

 

04.07.2019 08:38:13Umbratica

Pro mne vztah k patosu velmi souvisí s  " duší národa " a averzi k patosu, která je tak charakteristická i pro tento web si spojuji s dušinkami po celá staletí ušlápnutými a třesoucími se před velkou mocí odjinud. Ten pověstný český humor byl často to jediné, na co se ony dušinky vůbec zmohly.Jistěže i v našem národě byli odbojáři. Těch ovšem byla jen hrstka. Ruský národ bojoval jako celek proti Napoleonovi i proti Němcům a v jistém smyslu obdivuji i Achmatovovou, která neemigrovala a zůstala s národem i po revoluci, kdy život byl peklem na zemi i za války v obleženém Leningradu.

Často si kladu otázku, kde se vzal onen neskutečně nudný civilismus, který v současnost vládne poezii a který mi připadá jako konec poezie. Možná to i souvisí s duší ušlápnutého českého národa. Já vnímám civilismus jako lebedění si v každodenní malosi. Ale většinu lidí tady to baví a s tím se mi nepodařilo hnout.

01.07.2019 11:41:48Silene

Jasné.

Ad patos - dle mého soudu jde vždy o založení duše národa (klasicky širá ruská duše), z níž se pak jedinec může vymykat. 

Český národní naturel je definován jinak, slovenský též. Proto asi v tomto ohledu mají polští a ruští patosáři (v dobrém) k sobě blíž?

Um, mám ráda různorodost, čtu věci často vzájemně sobě protichůdné a v mých očích se leckdy doplňují.

No, právě objasnění toho zesměšňování mě zaujalo, prý šlo o tak mizerný výkon, že byl zázrak tím Němce nenasr... Ovšem mám tuto informaci zatím jen z wiki, určitě by bylo zajímavé dozvědět se více. Však znáš to, vše se stačit nedá, vše, co nás zaujme.

01.07.2019 11:28:27Umbratica

Od září bude knihovna zavřená. Loni byla zavřená od června a napojit se na Písmák pro mě bylo často skoro nemožné. Letos tady už od září určitě nebudu. Jestli se třeba někdy v zimě zase vrátím , to nevím. Budu mít dost času na to, abych si to rozmyslela. A taky nevím, jestli mi nebude Písmák chybět. To se dozvím až na podzim.

01.07.2019 11:24:07Umbratica

Já Buriana nijak zvlášť neodsuzuji. Platil daň za to, že byl populární i v Německu a že uměl dobře německy. Když se k němu přišli vysocí němečtí důstojníci do vily pobavit, těžko je asi mohl vyhodit. Nejvíce kontroverzním jeho počinem je asi zesměšňování J. Masaryka v rádiu.

A.A. mě zajímá hlavně proto, že je označovaná jednak jako akméistka, ale také bývá její styl označován za neoklasicismus. Také mě zajímá ten naprosto protikladný vztah k patosu v Rusku nebo v Polsku a u nás. Zatímco v Rusku bylo (v případě AA) "dozrávání" k patosu považováno za vrchol jejího díla, u nás je patos nepřijatelný a ten kdo píše pateticky, jako by měl lepru. 

01.07.2019 11:16:51Silene

Jo, a myslíš to vážně s tím zřejmě zářím? Vnější okolnosti, anebo sám Písmák?

Tedy jestli můžeš a chceš říci.

01.07.2019 11:12:58Silene

 

Vím, vím, Um.

Něco jsem od obou holek četla. 

K těm charakterům - nikdo neví, jak to přesně bylo, ale rehabilitační proces také něco svého vypověděl. Asi je konfliktům vlastní, že zužitkovávají rafinovanost i po ní šlapou. Je nástrojem, nikoli plodem? Smajlík filosofického otazníku, který možno nechat ležet.

Podle mne neexistuje žádná ryzost, jsme sloučeniny. 

 

01.07.2019 11:02:16Umbratica

Krutá doba prověří charaktery. Máš ráda Annu Achmatovovou, Silene ?

Já se jí totiž teď dost podrobně zabývám a mám v úmyslu zveřejnit i nějaké variace na její básně. Ptám se protože vím, že tě zajímá Marina a Marina s Annou byly přítelkyně než Marina spáchala sebevraždu.

01.07.2019 10:57:47Silene

To válka je zhoubnou skvrnou na životě. 


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.