Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Medové léto
datum / id18.06.2019 / 496990Vytisknout |
autorfialka...
kategoriePísmáci dětem
témaPřírodní
upřesnění kategorievázané verše
zobrazeno348x
počet tipů14
v oblíbených0x
do výběru zařadila2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Medové léto

Včelkám z úlů pod jabloní

zjara kvítky vábně voní

a když záhy léto je tu,

sají nektar z pestrých květů.

 

Sladkou šťávu na otáčku

včelky nosí v medném váčku,

poté, co se září půlí,

mají medu plné úly.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

21.06.2019 06:37:42Silene

(Jiří,

pokud holčičky mluví opravdu ztěžka, jestli zatím ještě nemáte nějaká doporučení z lepších zdojů, nebo přímo od klinického logopeda, za sebe doporučuji začít hlavně těmi cviky mimických svalů a jazyka, pár - snad zábavných - tipů mohu v případě zájmu sepsat třeba do sz, samotné pokusy o recitaci, mluvení nemusí být dostatečným tréninkem, vedoucím k patřičným pokrokům. Je mi jasné, že s dvojčátky to byl a je prostě hukot.)

21.06.2019 05:33:21Silene

Nevydržím, promiňte mi :), ale ještě dopíši, pokud by se vám hodilo, když si člověk uvědomuje, soustředí se, leckterá klasická říkanka je již tzv. zaměřená, i když ne třeba tak koncentrovaně a nikoli úplně "vyčištěná" od r, ř. Je to asi známé, spíš tak připomínám.

Dobrým příkladem je Žába po blátě (nenáročné, nácvik: sykavky, R 1x) anebo písnička Skákal pes (nácvik: S, L, v první sloce výskyt R 1x a Ř 3x; na ten počet výše uvedených liter je to báječné...)

(Čím jsme starší, hůř se rychle naučit zpaměti něco nového, co třeba předříkáváme, odzpíváváme venku cestou odněkud někam, tak to myslím. Co je v hlavě z vlastního dětství, jako když najdeš.)

A pokud byste bojovali např. se slůvkem "pštros", až na něj dojde, osvědčilo se mi rozdělit na citoslovce "pššššt" a doplnit "ros!"

Takové blbinky..., hodně pomáhá, když je s tím zábava.

(fialko.., budeš mě muset myslím odsud vyhodit ;)).

 

21.06.2019 05:06:26Silene

fialko..,

svůj vlastní zpěv bych zřejmě s úspěchem uplatnila jako zbraň hromadného ničení, ale zrovninka r-rr-r-rr-r-rr-r-r! mi jde obstojně, v refrénu re-la-tiv-ně vynikám. (Hlavně v autě, což je putovní varieta zpěvu ve sprše.)

Při čem se ovšem potím čistokrevnou hrůzou, tak to je jazykolam "V hlavní roli lorda Rolfa hrál Vladimír Leraus," připadne mi náročnější než naolejovaná Julie. 

21.06.2019 04:06:42Silene

Jiří,

vkládám pro orientaci vhodnější odkaz na knížku Logopedické písničky (rok vydání 2017) přímo na stránkách vydavatelství Fragment, kde je pro knížku i nosič k dispozici i ukázka a anotace pro lepší představu. V tištěné podobě knížky jsou vyznačeny konkrétní hlásky, uveden nápěv (jsou opravdu známé, z hlavy např. Pásla ovečky; Holka modrooká; Kalamajka, mik, mik, mik, oženil se kominík; Já jsem z Kutné Hory koudelníkův syn, Vyletěla holubička), notový zápis. Autorky vydaly i jiné publikace, nicméně písničky znám jen tyhle. Písniček je 27.

CD Logopedické písničky je nazpíváno hercem Petrem Strachem a dětmi ze sboru, z mého odposlechu velmi příjemně coby "kolegy" do domácího sboru:) pro dítě i dospělého. Takové to pro daný účel vhodné hudebně podkresové (doprovodné) aranžmá, určitě. CD je ve formátu MP3, nutno tedy mít vhodný typ přehrávače nebo počítač s funkční CD či DVD mechanikou. Co vše je či není k dispozici v rámci bookletu k CD, bohužel netuším.

Nejlepší je mít samozřejmě obojí, pokud se rozhoduješ, řídila bych se vaší pěveckou kondicí, zdali zvládnete předzpívávat sami, umíte-li případně obstarat doprovod na nějaký hudební nástroj atp., i uvědomělostí dítěte, dětí, jsou-li, či nejsou na knížky opatrné, knížka je standardní knížkou v pevné vazbě, nemá tedy trvanlivost leporela. Předškolní dítě si pravděpodobně samo z knížky předzpívávat nebude, neumí (povětšinou) číst, tam je nutná spolupráce apriori, instinktivně bych doporučila zvukovou stopu.

Kvalita knihy spočívá v tom, že má člověk k dispozici výše popsané, lze z ní texty předříkávat i učit zpaměti coby říkanky, lze ji opisovat (zužitkovat při procvičování opisu v prvních ročnících ZŠ); procvičované problematické hlásky jsou zvýrazněny, doprovod barevnými ilustracemi.

V závislosti na typu či podstatě řečové vady může být obojí z časového hlediska zužitkovatelné i ve školním věku minimálně celého prvního stupně, přičemž knížku vnímám za více samoobslužnou právě až u staršího dítěte.

Nu, nevím, zda jsem ti pomohla.

 

To Metro pro krtky je pak než Nohavicova písnička z jeho alba Tři čuníci, odkaz směřuje na youtube. 

20.06.2019 17:18:18a2a2a
redaktor poezie

Silene, děkuji za ten odkaz, mám dvě vnučky, čtyřleté, a jazýček se jim rozvazuje hodně pomalu - dvojčátka, večer, když u mne spí, a to je jednou týdně, tak si večer zpíváme. Které ze dvou knížek doporučuješ víc, jde mi o to, aby tam byly, alespoň, co se týče melodie, skutečně nápěvy známých písniček. A nebo si myslíš, že je pro ně motivovanější koupit CD?

20.06.2019 16:12:56fialka...

Silene - ne, vážně, odkaz na  Metro pro krtky jsem poslala rodičům malé holčičky. Zkoušela jsem to, je to děs.  Leporelo na pevném kartonu je můj sen. A děkuji. :-)

20.06.2019 14:42:52Silene

fialko.., je mi kromobyčejným potěšením. Jestli by ještě tak někdy ze tvých, k dětem pozorných básniček byla knížečka, vysněně na pevném kartonu leporela, dáš písmáku vědět, viď?

20.06.2019 14:09:37fialka...

a2a2a - ještě děkuji za kladné hodnocení :-)

20.06.2019 14:06:39fialka...

Silene, a2a2a - Děkuji za obsažné komentáře, některé poznatky předávám i dál :-)

Umbratica - Děkuji za milý komentář, potěšil :-)

20.06.2019 12:03:50Silene

(U toho metra neříkám, že jde o snadnou metu, ovšem funguje poměrně spolehlivě jen tím, že nadšené dítě je aspoň chvíli svolné hlásku trénovat, aby také jednou svedlo "intonovat, intonovat" :)).


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.