Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Příhody ze školky
datum / id18.06.2002 / 54795Vytisknout |
autorDanny
kategoriePovídky
zobrazeno4141x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Hodně lidí (například můj táta) si nepamatuje, nebo málo pamatuje, zážitky z raného dětství. Já sám mám naopak paměť v tomto smyslu neporušenou - dobrá paměť na zážitky mi často pomohla v mé literární tvorbě. Nabízím vám tři minipovídky ze školky, kde jsem začínal objevovat různé neblahé vlastnosti reálného světa:
Příhody ze školky

2D/3D aurora

 

Nastalo výročí VŘSR a my jsme měli za úkol slepit z předem připravených výstřižků barevného papíru (jeden představoval dělo, druhý můstek) auroru. Samozřejmě že nám vůbec neřekli co za loď Aurora je, čím byla důležitá, ani proč ji máme lepit právě teď , ale to není podstatné.

Potom, co jsem úkol splnil, začaly moji loď okukovat nějaké děti. Smály se, že mi dělo střílí na můstek. Opravdu - dělo jsem nalepil za můstek tak, že na něj vlastně mířilo. Ale co bych to byl za (budoucího) intelektuála, kdybych nevymyslel obratem náhradní řešení. Již ve školce jsem si uvědomoval, že papír je pouze plocha, ale svět je prostorový. Začal jsem tedy dětem vysvětlovat, že dělo a můstek jsou ve skutečnosti v prostoru postaveny tak, že střela prosviští za můstkem a nezasáhne ho. Bohužel nebyly děti můj výklad schopny pochopit takže se mi smály dál. Ach jo.

 

Kritika kresby aneb klišé

 

Následující příhoda mi pomohla si uvědomit, že i když je umělecké dílo kvalitní, může u veřejnosti zcela propadnout, pokud nedodržuje nějakou manýru, která se běžně používá a na kterou je veřejnost zvyklá.

Tentokrát jsme neměli od "soudružky" zadáno nic a já jsem si jen tak kreslil. Nějaký domek, u něj strom, slunce, oblaka... Jak jsem tak tvořil, přišly dvě holčičky a začaly mě obdivovat: "Jé, ten Daneček tak hezky kreslí!". Povzbuzen svými fanynkami jsem kresbu dokončil.

"Teď ještě nakresli oblohu." řekla jedna z holčiček.

Kreslení oblohy spočívalo v tom, že se celá bílá plocha zbylého papíru vybarvila modře. Vybarvování jednou barvou mě nebavilo a ještě k tomu jsem nikdy nedokázal udělat oblohu stejnoměrně vybarvenou.

"Oblohu kreslit nebudu." řekl jsem. Holčičky náhle změnily názor na kresbu: řekly "Ten obrázek je škaredej" a odešly.

 

Tichá pošta

 

 Hráli jsme tichou poštu. Byl jsem někde poblíž konce řady. Čekal jsem a konečně ke mě došlo slovo: "kokino"

předal jsem ho dál a slyšel jsem, jak se slovo dále mění:

"kokino", "kokino", .."hovno", "hovno"

Na konec řady tedy došlo "hovno". Soudružka se zklamaně podívala a řekla: "ale já jsem vám posílala "Dneska je krásný den" ?!"

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

27.06.2002 00:00:00Kami
:o) :o)) :o)))
Někteří lidé se neumějí smířit tím, když příběh nemá úžasnou, prudce inteligentí a hlavně originální pointu. Život taky není právě přeborníkem v originalitě, každému vybral poitnu stejnou...
Líbí!
(*)!!!
21.06.2002 00:00:00Monty_Python
Joo a ještě si vzpomínám, že hru na tichou poštu jsem nikdy nechtěla hrát, protože mi děsně vadilo, když mi někdo prská do ucha a vůbec ten teplej dětskej dech páchnoucí voskovkama a krupicovou kaší... jsem byla vždycky děsnej sociopat, už tehdá...:o)
21.06.2002 00:00:00Kombajn
nadherne sentimentalni. asi zacnu s necim obdobnym ;) *!
20.06.2002 00:00:00Costae
Zajímavé zážitky, celkem mě to pobavilo, zejména pak "obrázek", ale nějak mi to nejde dohromady s Tvým obvyklým stylem. Jako "dětský" text to jde, ale (při vší úctě) nic zvláštního.
20.06.2002 00:00:00Danny
asi jsem to psal moc narychlo...no nic
20.06.2002 00:00:00Helča
po úpravě lepší, ale píšeš i líp :)
20.06.2002 00:00:00Katerina
ja jakozto jedinec nedoslychavy jsem tichou postu nenavidela!
20.06.2002 00:00:00Stanislav_Vašina
Danny, mně tyhle příběhy přijdou hezký, mám rád tuhle literaturu, ve které jde jen o vzpomínky, a divil by ses, kolika lidem se u toho vybavěj jejich věci. Myslim, že je to fajn.
TIP
20.06.2002 00:00:00Spvrivs
Jo, je to super, proč furt (v literatuře) hledat něco transcendentálního. Zvlášť ta poslední se mně líbila. *! :-)))))))
20.06.2002 00:00:00Monty_Python
Je to veselý a to je hlavní... nebo né? :o)
*

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.