Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+18 neviditelných
Chaotická pohádka
datum / id13.12.2002 / 68981Vytisknout |
autorKodynie
kategoriePovídky
sbírkaPohádky na všední den,
zobrazeno1436x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Chaotická pohádka
 

Chaotická pohádka<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Zazvonil telefon a Anežka ho co nejrychleji zvedla.Věděla, kdo volá. Její drahý Alfons jí chce něco důležitého sdělit.

"Haló, Alfi, co potřebuješ? Alfi, já tě vůbec neslyším, hraje nám do toho nějaké rádio. Alfi, co říkáš? Já ti vůbec nerozumím. No tak, Alfi, co se děje?"

Odpovídal jí jen hlas podivného rádia a nesrozumitelný šum. Když zachytila hlas své lásky, tak jen tak jedno nesrozumitelné slovo v tom neustávajícím šumu. Když hlas rádia vymizel, i tak nebylo slyšet, co jí její miláček povídá. Znervóznělá volala do sluchátka:

"Alfi, co se stalo? Je ti něco? No tak, Alfi, ozvi se. Já ti vůbec nerozumím? Co říkáš? Děje se něco vážného? Mám za tebou přijet? Já přijedu za tebou. Tak slyšíš mne? Já přijedu. Rozumíš mi?"

Anežka celá zoufalá opakovala svá slova do sluchátka, kdy se jí stále ozývalo z druhé strany sem tam pár jeho nesrozumitelných slov zanikajících v dlouhých přestávkách, naplněných neproniknutelným šumem. Nevěděla, co má dělat. Nechtěla položit sluchátko, dokud se nedozví přes zvukovou bariéru, co jí její milý chce. Najednou se šum utišil a ona zcela zřetelně slyšela jeho hlas:

"Chtěl jsem ti říci, že jsem si koupil bicí hodiny. Jsou čtvery a jejich zvláštností je, že bijou synchronizovaně všechny najednou. Můžeš se sama přesvědčit."

"Ty sis koupil čtvery hodiny? K čemu?"

Ale hlas na druhém konci drátu se už zase odmlčel a bylo právě pět hodin a jedna minuta a Anežka poslouchala chvíli v telefonu, jak tam nové hodiny odbíjejí pátou. Pak zase volala:

"Alfi,slyšíš mne? Tak slyšíš nebo ne? Ještě jsme nedomluvili! Haló, Alfi!"

Na druhém konci bylo už zase ticho a ona jen slyšela jakési pravidelné oddychování, jako by tam někdo usnul. Její panika neopadla. Jenže nevěděla, co teď má dělat. Křičet do telefonu nemělo smysl, jestli Alfons skutečně usnul, tak už jí stejně neodpoví. Nebyla moc moudrá z tohoto hovoru a její strach o její drahou polovičku se tím nezmenšil, spíše prohloubil. Držela sluchátko a poslouchala, jak spí. Nechtělo se jí přerušit spojení, ale nakonec jí stejně nic jiného nezbylo udělat.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

06.03.2003 00:00:00mel
omyl.... kulhající slovosledy mohou měnit smysl .. jsem o tom hluboce přesvědčena. Možná ne celého dílka, ale jen úseku....

ovšem stane-li se to pak v pointě, která je rozhodujícím úsekem.... pak z toho vyleze nedoruzemění jako v Pohádce o panice, kde jsem absolutně tápala a nevěděla jsem, co jsi vlastně chtěla sdělit...
06.03.2003 00:00:00Kodynie
Já vážně nevím, mne to znělo stejně tak i tak. To se nedá nic dělat, autor je autor a zde rozhoduje o konečné podobě můj Autor. On tvrdí, tak je to hotové i srozumitelné, i když se mi to občas nezdá. No jo, s tím se asi nedá nic dělat. Snad mi mí čtenáři občas odpustí zavádějící slovosled.
05.03.2003 00:00:00mel
tady bych viděla dost chybiček zase v jazyku - zbytečných... narušujou kontinuitu čtení... zkus si to srovnat:

Když zachytila hlas své lásky, tak jen tak jedno nesrozumitelné slovo v tom neustávajícím šumu. Když hlas rádia vymizel, i tak nebylo slyšet, co jí její miláček povídá.

Pokud náhodou zachytila hlas své lásky, pak jen tak jedno nesrozumitelné slovo v tom neustávajícím šumu. Ani když hlas rádia vymizel, nebylo slyšet, co jí její miláček povídá.

Jinak námět není špatný. Je to takovej minimalismus o nedorozumění (souhlas s Dannym), ale právě u takto minimalistických kousků záleží velmi na jejich zpracování. Tady se projeví, jak umíš zacházet s písmenky. Povídku - vyprávění - sepíše víceméně kdokoli.

Oceňuji u tebe nápady. Je to důvod, proč si přečíst něco dalšího. A držím palce. Tip.
05.03.2003 00:00:00Kodynie
Rebecca: Máš pravdu, občas je to o slovosledu, ale já se teprve učím psát prózu (Od loňského podzimu. Básníkem jsem více jak dvacet let). Kulhající slovosledy možná někdy opravím, protože ve skutečnosti nemění smysl předkládaného dílka.
21.12.2002 00:00:00Kodynie
Není to o fantazii,ale je to tím,že musím být v běžném životě vážná a přísná a tak si ve svém volnu hraji třeba i se slovíčky.Jsem ve své podstatě strašný suchar.
20.12.2002 00:00:00j_i_r_i_k
Hmmm... Třeba se podvědomě snažíš potlačit svou fantazii... A ona křičí aspoň ze snů... A třeba nejsem psycholog...
19.12.2002 00:00:00j_i_r_i_k
Nefantazijní tvor? Někdo, komu se zdají takové sny... ne, to Ti nevěřím...
19.12.2002 00:00:00Kodynie
Kdo ví,jak je to s fantazií.Já jsem jenom vypravěč toho,co se podaří zachytit snové pamětí.Dříve jsem psala jen básničky a pro prózu je třeba mít základní příběh.Nikde nebyl a já jen nakoukla do svých snů,jestli se tam něco zajímavého neděje.
15.12.2002 00:00:00Mozart
***
13.12.2002 00:00:00Ty_Já
Zajímavý podopenství. Nevím přesně čím, ale připomíná mi to Kafku. Tip***

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.