Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+1 neviditelných
Nejasná zpráva o konci roku (příprava)
datum / id18.12.2002 / 69839Vytisknout |
autorOlda
kategorieLiterární diskuse
zobrazeno5235x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůKlub budoucnosti Písmáka, KOTELNA, KOTELNA,
Prolog
Zařazuji do Klubu budoucnosti Písmáka a prosím o první komentáře
Nejasná zpráva o konci roku (příprava)

Milí Písmáci,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

mám tu text k zamyšlení, než odpovíte, dočtěte jej do konce. Zkouším se starat o Písmáka téměř pět let. Pokud jej navštěvujete déle, jistě mi dáte za pravdu, že někdy méně, někdy více.

V současnosti jsem si ale plně vědom, že:

 • je projektem natolik rozsáhlým, že je nad rámec jedné osoby jej kočírovat

 • nedostává se mi (především) času tak činit. 

Podobnou myšlenku jsem přednesl již zhruba před rokem, nyní ji nabízím v propracovanější podobě.

 

Rád bych nabídl možnost spolupodílet se na rozvoji a vedení Písmáka dalším schopným a důvěryhodným jedincům. Pokud jste se teď lekli, nebojte, stejně jako se snažím tu dlouhou dobu vésti server rozumě, s daleko větší rozvahou bych tak činil před předáním jakékoli zásadní pravomoci.

 

Nabízím na jedné straně zodpovědnost (za návrhy úprav, zásahy do systému),

na druhé straně možnost seberealizace.

Písmák je:

 • systém s mnohatisícovou návštěvností

 • poměrně propracovaný redakční systém

 • existující občanské sdružení, může zaštítit aktivity nejen publikace, realizace čtení a kulturních akcí

 Písmák by chtěl:

 • především se dál rozvíjet. Již měsíce technicky stagnuje (byť občas provedu menší technická vylepšení).
 • zaměřit se více na literaturu. Hledat nové možnosti jak v tunách každodenních děl pátrat po perlách (tak jak se snaží Redakce), druhak směrovat vývoj od diskusního serveru k serveru literárnímu. Jakkoli se tahle myšlenka zdá nyní již skoro směšná (v historii jsme takovýchto pokusů učinili povícero), není všem dnům konec a dle mého názoru je to především o dobrém nápadu a nadšení.
 • odlepit se od internetu. Ať už k CD-romu, pravidelným čtením,  či tričkům pro zájemce, .., čemukoli?
 • rozvíjet nadějné podčásti. Např. Knihomolna (Odkazy) byla ve své době vynikajícím literárním odkazovníkem na českém internetu. Nejen v části Klubů by bylo možné jíti daleko dále.

Co mu chybí:

Každý den jej navštíví přes 1200 lidí, nevěřím, že se nenajde:

- několik schopných jedinců

- nadšení, chuť

- čas

 

Skupina lidí kteří by byli ochotni věnovat svůj čas Písmákovi, schopni  se společně bavit a pravidelně sejít, nabídnout svoje schopnosti (organizační, zkušenosti,  programování, design, korektorské,..). Diskutovat existující problémy, nacházet nové, ale především jejich řešení, realizovat. K tomu všemu je tu zázemí existující sdružení a nejen v něm zázemí autorů jenž pro Písmáka udělali mamutí práci a kterým není jeho osud lhostejný a jistě přispějí v dobrém nápadu nejen radou.

 

Nastíním reálný příklad jak by mohlo fungovat, jednotlivé kategorie členů:

1) administrace

 1. na P. tráví dlouhé denní hodiny je asertivní a schopný chladně uvažovat, tedy i reflektovat komerční, nesmyslné, či prostě "pravidlům" (které bych rád dal dohromady právě už s touto skupinou) se vymykající příspěvky (a např. pozastavit jejich zobrazování v seznamu po přihlášení)
 2. komunikuje s autory, tedy ví, co je trápí (funkce) či "ze zkušenosti" co by se dalo zlepšit

2) literatura

má něco co mě je maximálně vzdálené a co dle mého názoru tomuto webu hodně škodí tedy jistou literární zkušenost, vzdělání, názor, který je schopný(á) prezentovat a hájit

 

3) grafika

 

4) programování

php + sql toť základ Písmáka

 

5) organizace

zkušenost či chuť organizovat ať už setkání, či čtení autorů.

 

Konkrétní náměty k řešení (diskusi):

 • inteligentní řešení nápovědy - jak a komu ji umožnit psát, dělení, sekce

 • přepracovat seznam děl - přidat "předvstupní" stránku s nabídkou kategorií, tedy nabídnout čtenáři (mimo jiné) lehce (přímo) přístupný seznam děl z kategorie a např. v záhlaví zobrazit několik posledních děl z Výběru
 • velice sporné obnovení limitu počtu kritik na jedno poslané dílo, či spíše rozpracování výjimek, kdy by toto omezení nemělo platit, či jej opět úplně smést
 • vyřazení nepoužívaných přezdívek (nikoli smazání) ze seznamu autorů - na základě jakého klíče

Pokud disponuješ některou z výše uvedených schopností, či pokud by ses jakkoliv jinak rád(a) posílel(a) na rozvoji Písmáka ve výše uvedené podobě, napiš mi prosím (o@ner.cz)

V emailu bych prosil uvést:

- stručné informace o tobě (např. odkud jsi, studuješ/pracuješ, popř. věk)

- co bys pro P. rád(a) udělal(a) - vyber si třeba z toho co jsem psal výše, tedy (administrace, literatura, grafika, programování, organizace)

a tvé zkušenosti, případně prosím reference (např. na jakém webu jsi působil(a), spolupracoval(a)) a v neposlední řadě, kolik času bys byl(a) ochoten(a) P. věnovat.

- pokud zbude čas a chuť tak abych se dozvěděl o tobě trochu víc, zkus napsat komentáře ke "Konkrétním nápadům na řešení" které zmiňuji výše - jak bys je řešil(a)

V zásadě mi postačí jakýkoliv email na úvod a dál se vyptám :)


 

Než myšlenku "změn" šmahem odmítneš, je nutné připomenout, že co se nevyvíjí umírá, a že ne každá změna která se zdá být nepraktická, či především rušící zaběhlý stereotyp musí být špatná a nemůže vést ku prospěchu věci.

 

To není sen. Věřím, že se v takové mase lidí (pokud okolo toho udělám dostatečný humbuk :)

musí najít několik ochotných a schopných jednotlivců!!

 

Tento text není závdavkem diskuse k dílčím nastíněným tématům!!

Pište POUZE komentáře k celé myšlence takovéto "skupiny" a nejasnostem v textu.

 

Toto je koncept, který bych na základě komentářů rád dotvořil :)

 

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

14.01.2003 00:00:00Shammann
Tak nějak po pololetí Oldo:-) (jestli tedy ještě budu vůbec živej)
21.12.2002 00:00:00Pomerančová
redaktor poezie
no, nabizim drobnou (z casovych duvodu) programatorskou pomoc (php, mysql, sql...)
20.12.2002 00:00:00Tichotam
tohle píšu i za mou schízu Idrila...

Já chudý študent zeměstnaný se bohužel nehlásím ale něco bych měl k těm čtyřem bodum. Teda jen k tomu druhému, s tím rozcestníkem.

Takže jakože bych to tam rád viděl. Napadá mě ale, že když budu klikat za prvé na rozcestík a za druhé na výpis celého seznamu v aktuální podkategorii i s těmi díly co nejsou v celém seznamu, tak z toho bude celkem guláš. Lépe řečeno, nikdo ten úplný seznam nebude číst. Už teď mi přijde diskriminovaný tím jak je odkaz na něj schovaný.
No a řešení by podle mne mohlo vypadat tak, že by prostě byl ten rozcestník na jednotlivé literární kategorie a jednou z těch kategorií by byla kategorie: PROVIZORNÍ NÁZEV, která vby obsahovala žánrově nerozdělený(smíšený) seznam těch děl co se teď vypisují jen v úplném seznamu. Takový šrot, ale byl by na očích a neobtěžovalo by přepínání hlavního a vedlejšího seznamu v rámci kategorií... no:o)
jinak vše podporuji...až vyrostu tak vám třeba i pomůžu:o))))
20.12.2002 00:00:00Koom
Vzhledem k povaze dobrovolnicke cinnosti a moznostem dobrovolniku by se asi vic nez o stalou skupinu lidi jednalo o stalou skupinu ukolu a problemu k reseni. Jenze ted nejsem schopnej vubec premejslet takze vic nez tuhle uzasnou vetu nevyplodim;) ALe urcite se este nakdy vratim;)
20.12.2002 00:00:00Bříza
Oldo - koncepci máš propracovanou a rozumnou. Obávám se ale, že mezi písmáctvem mnoho takových osobností budeš možná těžko hledat. Už z prostého důvodu časového zaneprázdnění. Něco jiného je být uživatelem, který se zúčastní diskuze a něco jiného administrátorem. Soudím - li podle sebe, mám stále méně času. Doufám, že se přesto někdo přihlásí. Abych jenom nevyléval srdce: myslím, že by stálo za to zalovit po administrátorech i v mimopísmáckých vodách. Ať formou oslovení spřízněných serverů, literárních skupin, nakladatelů, kritiků, nebo formou placeného inzerátu. (BTW - je možný ty prachy poslat jinak než složenkou ? Třeba na nějakém setkání osobně ? Myslím, že Písmákovi nějaký dlužím ...)

a - hezký svátky, kdybychom se nečetli... :c)
20.12.2002 00:00:00aRmida
viděl bych to na placeného administrátora. kdyby každý nick zaplatil každoročně za svou registraci stovku (nebo i dvě:-), sešlo by se dost peněz na plat možná i pro několik lidí, kteří by se o písmáka starali. bylo by to třeba doladit, například nový nick by mohl fungovat dva tři měsíce bez poplatku, čímž by aspoň nedošlo k tomu, že by noví autoři raději rychle utíkali pryč, a zároveň by došlo k protřídění dnes zcela katastrofálního seznamu autorů. nezaplacené nicky by se samozřejmě nemusely mazat, pouze by se k nim jejich majitelé nedostali a ani pro čtenáře by nebyly viditelné. totéž by mohlo platit pro kluby. myslím, že každý soudný člověk pochopí, že udržovat takový systém jako je písmák dá hodně práce a nedá se to dělat na koleně. pro mě je rozhodně lepší zaplatit nějakou sumu než slibovat pomoc s administrací, protože, byť bych na to možná měl schopnosti, rozhodně na to nemám v současné době čas.
20.12.2002 00:00:00Wopi
aRmida: ale placení už funguje druhý rok, akorát že je spjaté s dobrovolným členstvím ve sdružení (viz levé menu Písmák / sdružení)

20.12.2002 00:00:00aRmida
vím o tom (jasně, že jsem se ještě nepříhlásil...:-) ale navrhuji, že by se z takto vybraných peněz mohl platit administrátor, což při stávajícím způsobu asi nebude možné (leda že by měl 0,000005% úvazek...:-). nemluvě o tom, že při placení za nick by si někteří lidé rozmysleli, jestli na každé své druhé dílo potřebují nový nick a celý písmák by se zpřehlednil.
20.12.2002 00:00:00Wopi
z takto vybraných peněz se nezaplatí ani základní provoz...

taky jsem kdysi takhle uvažoval, ale... víš, to by byl Písmák zaplněnej jen pár bohatšíma autorama a víc nic...
:(
20.12.2002 00:00:00aRmida
stovka ročně? ale no tak wopíku - to může dát každý. 7000 nicků, po zavedení registrace jich půlka vypadne 3500 x 100 dá ročně 350 000 (pokud se nemýlím), což stačí na velmi slušný plat, nehledě na to, že administrace písmáka by se podle mého skromného odhadu dala dělat i na poloviční úvazek...
nebo se v něčem mýlím?

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.