Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+3 neviditelných
Nejasná zpráva o konci roku
datum / id21.12.2002 / 70112Vytisknout |
autorOlda
kategorieLiterární diskuse
zobrazeno4095x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Krom přání krásného adventu
Nejasná zpráva o konci roku

Milí Písmáci,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

mám tu text k zamyšlení, než odpovíte, dočtěte jej do konce. Zkouším se starat o Písmáka téměř pět let. Pokud jej navštěvujete déle, jistě mi dáte za pravdu, že někdy méně, někdy více.

V současnosti jsem si ale plně vědom, že:

 • je projektem natolik rozsáhlým, že je nad rámec jedné osoby jej kočírovat

 • nedostává se mi (především) času tak činit (aneb popravdě - neschopen si jej udělat)

Podobnou myšlenku jsem přednesl již zhruba před rokem, nyní ji nabízím v propracovanější podobě.

 

Rád bych nabídl možnost spolupodílet se na rozvoji a vedení Písmáka dalším schopným a důvěryhodným jedincům. Pokud jste se teď lekli, nebojte, stejně jako se snažím tu dlouhou dobu vésti server rozumně, s daleko větší rozvahou bych tak činil před předáním jakékoli zásadní pravomoci.

 

Nabízím na jedné straně zodpovědnost (za návrhy úprav, zásahy do systému), na druhé straně možnost seberealizace a do značné míry otěže bez pochyby zajímavého projektu do Vašich rukou.

Písmák je:

 • systém s mnohatisícovou návštěvností

 • poměrně propracovaný redakční systém

 • existující občanské sdružení, může zaštítit aktivity nejen publikace, realizace čtení a kulturních akcí

 Písmák by chtěl:

 • především se dál rozvíjet. Již měsíce technicky stagnuje (byť občas provedu menší technická vylepšení).
 • zaměřit se více na literaturu. Hledat nové možnosti jak v tunách každodenních děl pátrat po perlách (tak jak se snaží Redakce), druhak směrovat vývoj od diskusního serveru k serveru literárnímu. Jakkoli se tahle myšlenka zdá nyní již skoro směšná (v historii jsme takovýchto pokusů učinili povícero), není všem dnům konec a dle mého názoru je to především o dobrém nápadu a nadšení.
 • odlepit se od internetu. Ať už k CD-romu, pravidelným čtením,  či tričkům pro zájemce, .., čemukoli?
 • rozvíjet nadějné podčásti. Např. Knihomolna (Odkazy) byla ve své době vynikajícím literárním odkazovníkem na českém internetu. Nejen v části Klubů by bylo možné jíti daleko dále.

Co mu chybí:

Každý den jej navštíví přes 1200 lidí, nevěřím, že se nenajde:

- několik schopných jedinců

- nadšení, chuť

- čas

 

Skupina lidí kteří by byli ochotni věnovat svůj čas Písmákovi, schopni  se společně bavit a pravidelně sejít, nabídnout svoje schopnosti (organizační, zkušenosti,  programování, design, korektorské,..). Diskutovat existující problémy, nacházet nové, ale především jejich řešení realizovat. K tomu všemu je tu zázemí existující sdružení a nejen v něm zázemí autorů jenž pro Písmáka udělali mamutí práci a kterým není jeho osud lhostejný a jistě přispějí v dobrém nápadu nejen radou.

 

Nastíním reálný příklad jak by mohlo fungovat, jednotlivé kategorie členů:

1) administrace

 1. na P. tráví dlouhé denní hodiny je asertivní a schopný chladně uvažovat, tedy i reflektovat komerční, nesmyslné, či prostě "pravidlům" (které bych rád dal dohromady právě už s touto skupinou) se vymykající příspěvky (a např. pozastavit jejich zobrazování v seznamu po přihlášení)
 2. komunikuje s autory, tedy ví, co je trápí (funkce) či "ze zkušenosti" co by se dalo zlepšit

2) literatura

má něco co mě je maximálně vzdálené a co dle mého názoru tomuto webu hodně škodí tedy jistou literární zkušenost, vzdělání, názor, který je schopný(á) prezentovat a hájit.

 

3) grafika

nešlo by jen o nějakou zásadní změnu vzhledu P. (ikdyž by pokus neuškodil), ale především drobné práce jako bannery, či upozornění co bije do očí (z pohledu znelé(ho)) či práce na pozvánkách, úpravě CD, atp.

 

4) programování

- php + sql toť základ Písmáka (to dnes dělá skoro každý, tedy prosím zkušené jedince)

- nebo na druhé straně znalost jazyka na straně Win/Linux, ve kterém je možné realizovat aplikaci Písmák "domů", tedy okýnkově komunikovat se serverem a tahat data.

 

5) organizace

zkušenost či chuť organizovat ať už setkání, či čtení autorů. Spolupráce s již existujícím kulturním periodikem, oslovení erudovaných návštevníků o spolupráci, nápady, ale předvším energie a čas s nimi pracovat.

 

Mezi řádky je možné se dočíst, že se jedná o spolupráci bezplatnou, za níž je odměnou nejen dobrý pocit, ale především ohlas mnohatisícového publika a jisté renomé (ne vždy literárně 100% pozitivní ;-) v českém povědomí.

 

Konkrétní náměty k řešení (diskusi):

 • inteligentní řešení nápovědy - jak a komu ji umožnit psát, dělení, sekce

 • přepracovat seznam děl - přidat "předvstupní" stránku s nabídkou kategorií, tedy nabídnout čtenáři (mimo jiné) lehce (přímo) přístupný seznam děl z kategorie a např. v záhlaví zobrazit několik posledních děl z Výběru
 • velice sporné obnovení limitu počtu kritik na jedno poslané dílo, či spíše rozpracování výjimek, kdy by toto omezení nemělo platit, či jej opět úplně smést
 • vyřazení nepoužívaných přezdívek (nikoli smazání) ze seznamu autorů - na základě jakého klíče

Pokud disponuješ některou z výše uvedených schopností, či pokud by ses jakkoliv jinak rád(a) podílel(a) na rozvoji Písmáka v rámci výše uvedeného, napiš mi prosím (o@ner.cz)

V emailu bych prosil uvést:

- stručné informace o tobě (např. odkud jsi, studuješ/pracuješ, popř. věk)

- co bys pro P. rád(a) udělal(a) - vyber si třeba z toho co jsem psal výše, tedy (administrace, literatura, grafika, programování, organizace)

a tvé zkušenosti, případně prosím reference (např. na jakém webu jsi působil(a), spolupracoval(a)) a v neposlední řadě, kolik času bys byl(a) ochoten(a) P. věnovat.

- pokud zbude čas a chuť tak abych se dozvěděl o tobě trochu víc, zkus napsat komentáře ke "Konkrétním nápadům na řešení" které zmiňuji výše - jak bys je řešil(a)

V zásadě mi postačí jakýkoliv email na úvod a dál se vyptám :)


 

Než myšlenku "změn" šmahem odmítneš, je nutné připomenout, že co se nevyvíjí umírá, a že ne každá změna která se zdá být nepraktická, či především rušící zaběhlý stereotyp, musí být špatná a nemůže vést ku prospěchu věci.

 

To není sen. Věřím, že se v takové mase lidí (pokud okolo toho udělám dostatečný humbuk :) musí najít několik ochotných a schopných jednotlivců!!

 

Pozn.: ze "zkušební " publikace tohoto textu vzešlo několik prvních zájemců. Mám tedy nabídnuté 2 adminy, 1 adminku, 1 literáta, 2 programátory. Pokud jsi Písmákovi takto schopen pomoci, prosím ozvi se! Přes vánoce a první lednové týdny bych rád čekal na odezvu a dále se pak pokusil dát dohromady skupinu dle možností a mých představ.

 

Tento text není závdavkem diskuse k dílčím nastíněným tématům!!

Pište POUZE komentáře k celé myšlence takovéto "skupiny" a nejasnostem v textu.

  

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

16.01.2003 00:00:00Kalim
Já moho jen připsat, že má nabídka se nemění, Oldo.
07.01.2003 00:00:00rebecca13
nevím, zda jsem důvěryhodný jedinec, ale pomohla bych s grafikou eventuelně s organizací mimo server, info o mě na www.autoacad.h.cz.
07.01.2003 00:00:00rebecca13
jo a času mohu věnovat cca 1 den v týdnu (rozloženě nebo o víkendu), na žádném webu jsem zatím nespolupracovala, ale výše uvedené stránky jsou vyjma programování pouze moje práce. Programovat neumím. Grafiku jsem schopna dodat ve formě jpg nebo psd.
06.01.2003 00:00:00Lyryk
redaktor poezie
nin: myslím, že Olda zde poctivě přiznává, že tomuto serveru škodí, že on nemá: jistou literární zkušenost, vzdělání, názor, který je schopný(á) prezentovat a hájit;

jeho názoru si v tomto velmi cením a současně si myslím, že díky Oldově "nenázorovosti" je lépe schopen odolávat tlakům ojedinělých zájmových skupin (lobby);

pokud se mýlím, Olda ti to sám upřesní...
06.01.2003 00:00:00Litochowitz
Rád bych pomohl, ale vzhledem k časový vytíženosti, to asi moc nepůjde....ale pokud by se stálo o mé služby v oboru grafika, či v tvorbě podobných záležitostí, pak se budu snažit udělat ve chvílích volna vše, co bude v mých silách......tedy pokud to zvládnu.
06.01.2003 00:00:00Olda
Psychopat; dekuji za tip, Bestovi napisu. Osloveni z me strany je na snade, v tuhle chvili slo spise ale o objeveni "skrytych" schopnych..

kalais; pomahas uz tim, ze jsi se prihlasila do redakce, na to nezapominej! ;)

Gabriel; financni stranka se probira v ruznych podobach od nepameti (P.), jen dodam, ze budu myslet na to, aby upoutavka, ze je mozne sponzorsky poslat finance na ucet sdruzeni byla vyrazna.

Bizkitfreak; na vyvoji Pismaka "domu" se zrejme bude pracovat. Diky. Pokud to s pomoci myslis vazne, napis prosim email.

zolli; dekuji! Vazim si nabidky, pokud to myslis vazne zkus napsat email, jak jsi natom s casem.

Imat, Seregil; viz. email

nin; tak jak pise Lyryk. Me se nedostava vyse uvedeneho ;-)

Lyryk; i natom neco je ;)

Litochowitz; vyborne, samozrejme by sis ukrojil jen kolik by bylo dle tveho casu mozne. Pokud to myslis vazne, zkus mi prosim napsat email viz. upoutavka po prihlaseni..

Diky!
06.01.2003 00:00:00Teichman
olda:
nejsem vystudován v ničem, co by se aspoň okrajově dotýkalo krásné literatury, nejsem zběhlý v grafice a už vůbec ne v programování, jako organizátor jsem neschopný, na to, abych mohl dělat administrování poctivě, nemám moc času - a i kdybych měl, asi bych se nechtěl na administraci podílet v té podobě, kterou navrhuješ - tzn. vymýšlet pravidla a vyřazovat díla ze seznamu. troufnu si alespoň přijít s jednou připomínkou nebo spíše návrhem, který tu už beztak padl: zřízení rubriky pro diskutabilní díla, asi spíše společensko-politického charakteru, rubrika, v jejíž záhlaví by se redakce zříkala své odpovědnosti (jak to ostatně třeba dělá jiří čulík ve svých britských listech v diskusních forech, kde padají velmi často až zrůdné názory, ale nevím o tom, že by někdo někoho tam za to stíhal. naštěstí tam samozřejmě funguje i to, že je těmto extrémním názorům oponováno, nemyslím si, že by zde na písmáku to nemohlo fungovat stejným způsobem) . myslím, že by to bylo prospěšné i pro orientaci, útlocitní estéti by věděli, čemu se vyhnout, lidé s potřebou angažování se by věděli, kam mrknout. asi bych také uvítal novou kategorii pro erotická díla... pro jistotu, ne že bych si osobně myslel, že pornografie je škodlivá.
06.01.2003 00:00:00kalais
Oldo:)ale tak to není že bych já sama se přihlásila:)ted jsi mně tu očernil:))jen jsem zkusila to, co jsem už dávno mohla:))))))nejsme žádná to..vlezprdelka:)ale to zní hanlivě:))))
05.01.2003 00:00:00Elbereth
to: nin - škodí mu literatura:-)
02.01.2003 00:00:00nin
myšlenka dobrá, v textu nerozumím tomuhle:

2) literatura

má něco co mě je maximálně vzdálené a co dle mého názoru tomuto webu hodně škodí tedy jistou literární zkušenost, vzdělání, názor, který je schopný(á) prezentovat a hájit.
¨

cože to tomuto webu škodí????


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.