Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+20 neviditelných
Svět informystiků VI
datum / id17.01.2003 / 72364Vytisknout |
autorDanny
kategorieOstatní nezařaditelné
sbírkaSvět informystiků,
zobrazeno4083x
počet tipů19
v oblíbených0x
do výběru zařadilStanislav_Vašina,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Svět informystiků VI

Jeden čtrnáctiletý mladík byl závislý na počítači. Když byl přemluven svými rodiči, aby s nimi jel na čtrnáct dní na rekreaci do hor, po týdnu měl absťák. Seděl před chatkou, klepaly se mu ruce a přemýšlel o rozehraných hrách. Vtom šel kolem hlouček turistů. Jeden z turistů byl Harry Hacker v přestrojení. Když vycítil chlapcův počítačový absťák, porušil své inkognito. Dal se poznat, přišel k mladému závislákovi a pohlédl mu do očí: "Šťastlivče! Šťastlivče! Vždyť jsi byl teď celý týden, rozumíš, CELÝ TÝDEN, stoprocentně Microsoft-free!!"

Chlapec se rozesmál a abstinenční příznaky zmizely. Už se neobjevily.

 

Jeden programátor používal doma pro své potřeby - různé experimenty se systémem - nelegálně zkopírovaný komerční program. Nějak se stalo, že se o tom dozvěděla policie. Muž šel před soud, žaloval ho výrobce programu. Ve své úvodní řeči obžalovaný argumentoval takto: "Program stojí 25 000 Kč. Tolik peněz k dispozici nemám - kdyby program nešlo zkopírovat, STEJNĚ bych si ho NEKOUPIL, takže pro firmu by to nebyl žádný rozdíl. Neměla by ode mě zisk, ať bych čin spáchal či ne, tím pádem nemá co vymáhat!"

V sále lehce zašumělo. Vtom do dveří soudní síně vpadl Harry Hacker. "Dámy a pánové, promiňte že jdu pozdě. Byl jsem na svém poli a pátral po tom, jestli mi přece jenom nevyrostla nějaká pšenice. Bohužel nevyrostla." Soused Harryho Hackera byl náhodou v síni:

"Sousede Harry, vždyť jsem si nevšiml, že byste něco zasil." "Však jsem taky nic nezasil." 

V soudní síni smích. Ozývaly se hlasy typu: "Je to blázen! Nezasil pšenici a diví se, že mu žádná nevyrostla."

Harry se usmál: "Proč by mi nemohla vzejít pšenice, kterou nikdo nezasil? Jde přece o stejný mechanismus, jako když vzejde výrobci zisk ze software, který si nikdo nekoupil... A dokonce je ten ušlý zisk tak velký, že se kvůli tomu soudí!"

Soudní síň ovládla bouře smíchu. Obžalovaný sice prohrál proces, protože stávající zákony dávaly za pravdu softwarové firmě, ale díky Harryho bonmotu získal takovou publicitu, že udělenou pokutu hravě splatil. Program si legálně koupil a používá ho dál.

 

Jeden nábožensky založený člověk se ptal kněží a mystiků: "Jaktože Ježíš Kristus dopustil ukřižování? Pokud měnil vodu ve víno, mohl dřevo kříže klidně proměnit v čistý vzduch a odejít. Jako Boží syn přece...." Odpovídali mu, že jde o symbol utrpení a podobně.

Odpověď se mu nezdálo, proto zašel za Harrym Hackerem.

Harry se usmál a odpověděl: "Hmmm... je to jednoduché. Kolega Ježíš sice měl na Systému administrátorská práva, jak říkáte, ale v okamžiku ukřižování byl zrovna přihlášený jako obyčejný uživatel, takže nemohl dělat nic." 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

11.04.2003 00:00:00Spvrivs
Jenom taková okrajová poznámka, ten "symbol utrpení" tam je jak pěst na oko, to ti žádný kněz neřekne. Ale pointa tohoto posledního (a vlastně všech) je super :-)))) *!!
23.01.2003 00:00:00Irea
Tenhle styl mi sedí, Tip. Ale k postavení Ježíše, já rozumím jeho ukřižování jako nikoliv nedostatek jeho schopností z té situace vycouvat, ale jako poslání, které o něčem mělo mluvit. Co si z toho kdo vybere, je samozřejmě individuální.. Mně moc sedí Machovcovo pojetí, budiž mu nyní lehko...
21.01.2003 00:00:00Seregil
Pěkně hustý....
21.01.2003 00:00:00j_i_r_i_k
:))))))))))... Tak tohle hodně jo, musím se hned podívat na celou sbírku...
21.01.2003 00:00:00Eremita
Ten Jezis me fakt dostal :-))))) Ale jinak taky dobry.
19.01.2003 00:00:00Danny
kat: ani v básni není pšenice fyzicky přítomna a nikdo jí fyzicky nikomu nekrade.
ta analogie je na rovině

nezasil = nekoupil
nevyrostlo = není zisk

HH pšenici neprodává, jen pěstuje
19.01.2003 00:00:00Danny
oops... "v básni"... myšleno "v díle" které je samozř. próza... už blbnu...
18.01.2003 00:00:00Jeanne
dobrý *
17.01.2003 00:00:00nin
:-))))))))))))) čím dál lepší ***
17.01.2003 00:00:00U_Vulkan
Tak takhle nějak si představuju dokonalost - stručně, jasně, výstižně.:-))
Jestlipak se najde někdo - přišel jsem, viděl jsem a nevěřil jsem vlastním očím ?

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.