Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Třicet šest
datum / id22.01.2003 / 72958Vytisknout |
autorDanny
kategoriePovídky
sbírkaDíky (B/b)ohu idealistou,
zobrazeno3523x
počet tipů12
v oblíbených0x
zařazeno do klubůFantasy a sci-fi, Iudaicum,
Prolog
Třicet šest
Rabbi Stein se napil kávy. Pohlédl na noviny a pomyslel si, že dnešní ráno je celkem příjemné. Usmál se na svého synovce Rubena a pokračoval v četbě. Interiér telavivské kavárny se pomalu zaplňoval snídaněchtivými hosty a zdálo se, že...

Ani imaginární vypravěč našeho příběhu nemohl dokončit větu, tak ho to vzalo. Hluk ve foyer přerostl ve výstřel z pušky a maskovaní muži vnikli mezi hosty. "Nehýbat se! Nemluvit!" Šéf útočníků se postavil do středu místnosti a rozhlížel se po okolí. "Abdule, podej mi vysílač," štěkl arabsky na jednoho ze svých kumpánů.

Ruben se otočil k rabínovi: "Strýčku, to je snad zlý..." "Drž hubu! Říkal jsem: nemluvit spolu. Nehýbat se. Jasný?!" pravil ještě vůdce bandy a chopil se mikrofonu. "Haló?! Tady organizace Černý Džihád. Máte půl hodiny na to, abyste splnili požadavky, které jsem právě odfaxoval na vaše ústředí. Jinak - každé půl hodiny popravíme jedno rukojmí." Terorista si vyslechl odpověď a položil telefon.

"Ty jsi mluvil - půjdeš první na řadu," ukázal jeden z maskovaných mužů (a možná i žen) na Rubena. Ten vstal z židle. Sice bledý, ale netřásl se. "Ale půl hodiny... to nejde..." ozval se rabi Stein "a jeho... jeho ne! Vezměte si mě... Vezměte si kohokoli..." úder pažby zasáhl učencovu bradu. "Říkal jsem vám - držte huby! Nejsme zvědaví na vaše tlachání!" Rabín ležel na zemi a nebyl schopný se zvednout. Chtěl ještě něco říct, ale praštili ho znovu.

"Ne, nebudeme čekat další půl hodiny! Zabijeme jednoho vašeho kluka, lhůtu jste dostali, tak co!" křičel terorista do telefonu. "Přiveďte ho. " "Vy,... vy nevíte co děláte," ozval se rabín, který teprve teď přišel k sobě, "Jeho nesmíte zabít, já vám to vysvětlím, on je jeden z..." třetí rána byla stejně nemilosrdná jako první dvě. "Asi je pro ně nějak důležitej, Ali. To bych se na to podíval, že jeho ne."

Ruben se tvářil chladnokrevně. Neměl strach ze smrti díky svojí víře. Takže když ho trefila první kulka, potichu odříkal poslední modlitbu "š'ma" a sesul se k zemi.

Vtom se venku setmělo. Jako kdyby zmizelo slunce. Země se začala třást. "Vy hlupáci!" zahřímal rabbi Stein "Ruben, sám o tom nevěděl, byl jedním z lamedh-vav, třiceti šesti Spravedlivých, na jejichž bedrech leží svět. Díky nim svět trval - nyní padáme do Prázdna!"

Vůdce teroristů mu chtěl ještě něco říct, ale prázdnota mezi hvězdami vygumovala zemský povrch, vzala mu slova od úst a nechala realitu naposledy vydechnout.
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

11.04.2003 00:00:00Spvrivs
To je drastický :-||||| *!
17.02.2003 00:00:00Toxman
Rozhodně tipuhodné :)*
02.02.2003 00:00:00Jeanne
já byla napnutá a zvědavá, jak to dopadne **
24.01.2003 00:00:00Kodynie
Líbilo se mi to. Pošmákla jse si, rozhodně si pošmáknu v postatě na všem, co si od Tebe přečtu. Dobrá povídka pro páteční ráno.
24.01.2003 00:00:00Seregil
Hm.... dobře pojatý.... *
22.01.2003 00:00:00DRIP
Připomíná mi to tak trochu jedno naše DrD. Vrchol všeho byla obrovská nezajímavá místnost s tlačítkem. Víš co se stalo když jsi zmáčknul? TIP
22.01.2003 00:00:00Armand
*
DRIP: nezajímavých místností se zajímavými talčítky jsem taky zažil i instaloval dost .-)


22.01.2003 00:00:00ifca
tohle je divné - když jsem se dostala k pointě, začal mi po celém těle běhat mráz... asi průvan, náhoda... ale kdoví... dávám tipík
22.01.2003 00:00:00DRIP
huhle huhle...
22.01.2003 00:00:00Stanislav_Vašina
No, jímavý, ale...
stačil by menší průšvih, celej svět zase likvidovat nemuseli v tom tvém zápisku...
co když to smetlo jen ty, co na tohle věřej?

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.