Zvěstovatel
Noc, tichá alej, kříž
Pane (mlčení).
(ne
to nebyl anděl
Pravda a lež
Na jeviště se náhle objeví muž, který je slepý – zakopává, mává před sebou rukama, natahuje krk ve směru chůze. Na levém kraji jeviště je stůl a na něm váza.
MUŽ
No tak. Pravdo, ozvi se bloudícímu, ukaž se.
Bůh
Stál jsem tam naprosto promočen a neschopen pohybu. Stesk mi stékal po tváři, smutek čepýřil vlasy. Obloha byla zcela zatažená, pokrytá černými bouřkovým mraky, které nedovolovaly proniknout slunečnímu světlu, takže jsem ani nemohl stanout před zrcadlem a spatřit vlastní podobu. Zatím nepršelo, ale každým okamžikem pršet začít mohlo.
bez názvu
Zrodil jsem se varéně, kde proti sobě stáli dva věrní soci: jeden nekonečně starý, druhý nekonečně mladý. Zrodil jsem se zchvění vzduchu způsobené řinkotem železa. První, co jsem dokázal rozpoznat bylo hlediště. Ó… jak jsem byl šťastný.
Darwin a Bůh
(zkráceno)
Právě čtu eseje Hannah Arendtové Mezi minulostí a budoucností (konkrétně Tradice a moderní věk). Pro porozumění mé reakci není nutné, aby jste je četli, protože jsem znich vyčetl něco velmi rozšířeného cituji: “Kierkeggard věděl, že neslučitelnost moderní vědy stradiční vírou nemůže být otázkou nějakých konkrétních vědeckých objevů; ty všechny bylo možné začlenit do náboženských systémů a vstřebat do náboženské víry, neboť žádné vědecké objevy nikdy nebudou moci zodpovědět otázky, které si náboženství klade. …. “
To je veliká chyba.
Poezie
Můj mozek není bohužel schopen pojmout poezii jako něco jiného (a věřte, že pro mě není nic vyššího, nic zásadnějšího) než jako jazyk. Jeho smyslem (ať už není jakkoliv jediný) je sdělovat.
Ale jaký smysl by měla poezie (jako další nový jazyk), kdybychom si vše dokázali sdělit i bez ní. Právě že nedokázali.
Myšlenky III
112.
Celá filozofie by mohla být úplně jiná, kdyby filozofové uměli naslouchat svým psům (já to umím).
110.
Radila mi, abych přijal sám sebe.
Myšlenky II
33.
A: „Netušíme o sobě nic, co by stálo za řeč. Nechápeme své talenty, nechápeme proč nám jiné chybí a nemáme zdání o věcech, které nám „cosi“ nedovolí vnímat. Necítíme růžovost cizích světů, ani pach krve dějin.
Myšlenky
81.
Je škoda, že od svého podvědomí dostávám téměř pouze výsledky. Kdybych dokázal znát mezikroky a postupy, jistě bych se dokázal lépe poznat (a vylepšit . ).
Proč jsem hlupák
Rozhodl jsem se, že sepíši několik „problémů“, které mě (alespoň občas) staví do řady hlupáků. Nejsou všechny a když mě časem ještě nějaké napadnou, určitě je na Písmák přidám.
1. Problém dobra.
Kritika rozumu a Mensy
Nebudu kritizovat rozum (to bych jako absolutní racionalista porušil vše, na čem stojí můj život), ale náš přístup kněmu.
Jak už jsem mnohokrát zopakoval, vdnešní době (a není to prázdná fráze, protože dnešní konzumní společnost má kvěcem skutečně úplně jiný přístup, než tomu bylo dříve; zeptejte se svých dědů a babiček), jak stále zdůrazňoval F. Fromm, se lidé začínají cítit být tím, co mají ne tím, čím skutečně jsou.
Známé jsou fráze: „On má TOHLE auto, to asi musí být kapacita“; „Voni MAJÍ TAKOVÝHLE dům.
Co je lepší než hezká žena?
Víte, co je lepší než hezká žena. Chytrá žena. A co je lepší než chytrá žena. Hodná žena.
Konzumní ekonomie (nej) Ameriky - cesta do pekel
Jde o problém celé dnešní společnosti, ale na Americe (jako ekonomické mocnosti) nejvíce patrný. Uvědomme si, že naše ekonimie (nikoliv jen ekonomika, tedy aplikovaná věda, ale věda ekonimie), je postavena na tom, že jednou zanikne to,čemu říkáme lidská společnost. Důvodje jasný: konzumníekonomika je o rozdělování vyčerpatelných zdrojů lidem s nevyčerpatelnými požadavky (masový konzum). Heslo dněšní doby není (jako tomu bylo ještě před asi 70lety) "Co je staré to je dobré", ale "Co je nové, to je dobré.
Jabloň IV.
(7)
Po velké lásce se srdce musí nejdříve uklidnit a znovu najít ztracený rytmus poklidných duší.
Mozek musí přestat lyrizovat běžné úkony života, které bez ni stejně ztrácí smysl.
A hlavně: oči se musí bedlivě dívat všude okolo a uši pozorně naslouchat šelestu citů, protože ona může být ukryta kdekoliv.
Upřímně I
Rozhodl jsem se, že alespoň před vámi ztratím masku a napíši, co si skutečně myslím. Kdo zná mé ideály (atd. ) určitě ocení cenu těchto textů, protože lidé jako já upřímní nebývají. Texty a oslovení nepatří nikomu konkrétně (až na D.
Když odešla
Když odešla
Zmizel poslední
záchvěv úsměvu,
srdce se probudilo
Život a jeho smysl
Smysl života
Nalézt místo, kam přesně zapadá slunce a spatřit odvrácenou tvář měsíce. Rozžehnout oheň lásky anaplnit studnu přátelství. Do kroniky připsat několik citátů, alespoň dvě básně a naučný příběh. Vnést více řádu do chaosu vesmíru a protrpět pár milostných dopisů.
Teorie osudu - absolutniho determinismu
Má teorie je takováto: akce vyvolává reakci -> když hodíte kamenem, on letí. Kdyby to bylo ve vesmíru, nic dále by na něj nepůsobilo, on by stále letěl, dokud by ho nějaká akce nedonutila dělat něco jiného. To známe. Když se člověk moc opije, je mu druhý den špatně (tedy jak komu), když si prostřelí mozek, zemře (moc silné přirovnání, omlouvám se)…
Proč to říkám.
Nekonečno (život a smrt)
Nic nemůže trvat věčně, pokud to samo sebe vlepší podobě nekopíruje stále znovu; jako láska, která musí zaniknout, aby vzápětí mohla vzniknout jiná, možná ještě vřelejší a ještě více vytrhávající ze samoty; jako život, který končí, jen aby se lepší znovu zrodil.
Na smrt se nesmí hledět jako na něco absolutně negativního a záporného. Smrt (a vůbec konec) je jen metodou zlepšování se a rozšiřování.
Přesto negativní je: svou existencí připomíná nedokonalost vesmíru, protože vdokonalém by ji nebylo potřeba.
Dobrý člověk
Dobrý člověk je hnací silou společnosti tím, že pouze nedochází na její hranice, ale že vzájmu všech hranice odsouvá co nejvíce do předu, aby lidé zjeho okolí dostali do svého života více volnosti. Dělá více, než je po něm vyžadováno a tím nejen ukazuje svou mravní hodnotu, ale i dává příklad ostatním, protože reakcí na neočekávané dobro může být jedině dobro, stejně jako na neočekávanou lásku láska. Tady je řečeno něco důležitého: neočekávané dobro a neočekávaná láska. Neočekávané dobro je, když někoho poprosíte o krajíc chleba a od vám dá bochník.
Jablon III.
(4)
Všechna sláva vyprchá jako víno značaté láhve.
Mírně zkalí vzduch, ale to je všechno.
Lidé časem přestanou opakovat i ta nejzvučnější jména; jednou i nejvýstižnější verše zmizí zpaměti.
Jablon II
(2)
O nic jsem se neprosil. Jen jsem tam tak stál snepřítomným výrazem a vdálce hledal záblesky štěstí.
Tvářil jsem se lhostejně, chtěl jsem, aby sis myslela, že tebou pohrdám, že jsi po mě ničím.
Ve skutečnosti mě touha po tvém úsměvu doháněla kvnitřnímu pláči.
Jabloň
Kristýnka
Chtěla bych vědět, co jednou
zbude znaší lásky.
Myslíš, že se ztratí, že je pomíjivá
Diskuze klubu: filosofie
Génius
Už jako dítě
tykal si sdoktory práv a teologie
a ovládl hbitě
řeč i umění prastaré alchymie.
Muž a žena
Časem když o první polibek přestal ji prosit
tehdá vněm spatřila muže
hodného lásky. Vsrdci počla ho nosit
vždyť jedině muže milovat může.
Bojová
Potom jsem pochopil,
že muž nepláče, má–li kam jít,
že trochu neštěstí, a co už ho na světě bylo
ještě nikoho nezabilo.
Kdekoliv na světě
Jsem připraven jít kamkoliv; nic už mě nepřekvapí, cesty se nebojím, cíl poznám. Určitě. Mohu milovat kdekterou, mít rád kdekterého, plakat pro kohokoliv. Láska.
Milostná I.
Má drahá paní,
všatu uznané světice,
co vás, má milá, trápí,
že se tak mračíte .
Chce to odstup
Teprve sodstupem času poznávám svůj díly viny, který není o nic menší, než tvůj. Já tě obviňoval, že děláš co jsi nedělala, ty jsi mě obviňovala, že nechci dělat co jsem dělat chtěl. Tak vidíš, na čem všem se veliké duše neshodnou. Ale což jsme na to mohli přijít, když jsme byli spolu.
Pravda vždycky bolí
Ani se nedivím, že jsi dala přednost tomu druhému; vlastně, kdybych byl jen trochu rozumný, přiměl bych tě k tomu. Chápu, že má slova tě vytrhávaly zkrásné lži a vmých očích zrcadlil se svět vcelé své bídě, o které si nikdy nevěděla. Tak tedy běž, pospíchej, snad zapomeneš, co jsi viděla a slyšela. Možná tě ten hlupáček přesvědčí, že pravda je lež a budete šťastně žít až do smrti.
Přítel z jiného kraje
Možná je vám pro smích, že jdu se svým mentálně postiženým přítelem na procházku. Proč se nezasmát. Není zrovna krasavec zfilmů ani hrdina zašlých dob; tedy musí vám být pro smích.
Vysmíváte se jak duševní chorobě a ošklivému tělu, tak protože nikdy nepozná slasti, kterými se chlubíte.
Patos
Patos
Mnohdy jsem obviňován, že píši pateticky a používám hyperbol, kde by být nemusely. Ktomu se přiznávám, vždyť popisuji let motýla, hřejivost lásky, čistotu přátelství i touhu po na plnění. A komu z vás, nepřipadá letní vánek neskonale nádherný, láska růžová a přátelství svou čistotou podobné bílému sněhu.
Jen ne lítost
Jednou mě kolega politoval, prý že mám vše, až na to, co by mě mohlo učinit šťastným.
Dívky
Hlupačky
Vy hlupačky mající líbezný smích zmého přítele postiženého duševní chorobou: Mohu vás sblaženou libostí filozofa ujistit, že vaše chápání světa není o úctyhodnější část lepší než jeho. I váš konečný osud bude stejný, jen cesta trochu jiná, ale což zrovna vám záleží na prostředcích. Upadnete vzapomnění stejně jako ono.
Je vám snad ksmíchu, že on nepozná rozkoš, kterými se chlubíte.
Daleko od Moskvy II (brevíř)
Pane
nezlobím se, že mi zkameněly pěsti, protože vím
že mé ruce nebyly stvořeny khlazení
ani nelituji, že mi krutá zima zničila rty
11. září 2001
Asi král zemřel .
Ať žije král
strnovou korunoua ránou v boku
Daleko od Moskvy
Rty súspěchem vybělila zima
od zbytku tváře jsou knerozeznání
Mládenecké vlasy
pokrývají krystalky zmrzlého potu
Milostný list
Drahá,moc dobře znám tvou faleš. Lstivé polibky, nucené úsměvy, i tanec tvého těla při chůzi, který není ti přirozený.
Ale jen lži, hraj falešně, tak jsi nejkrásnější. Co na tom, že polibek byl nucený, že chodíš pro potěšení oka.
Naše pohledy se už nesetkaly
Naše pohledy se už nesetkaly
nikdo znás druhého nehledal
místa dotyků ještě hřejí
ale ošálené vědomí utichlo
Slečna malířka
Já bych chtěl
milovat slečnu malířku
a najít exil
vjejích světech
Zůstal jsem sám
Vdálce
zmizela pod šat keře
a stopy smyl déšť
Vkorunách stromů
Plevel
Říkali mu
že je plevel
že jim pouze zabírá místo na slunci
a ubírá živiny
Samohlásky
(věnováno J. A. Rimbaudovi)
A smrt strach a bol
žebřík do pekel
E chvění pohyb zvuk
Romantika
Že se milujeme jsme si naznačovali dlouho
ale vždy jen do té míry
aby si to druhý musel domyslet
Tu ve vrácené knize
O lásce
Jsou růže
které nikoho nepotěší
rostou-li vohavné zahradě
kam lidé nechodí
Potom možná
Prosím
už odstraňte kulisy
a herci
nechť se laskavé převléknou do civilu
Křížové výpravy
Tok proti proudu
chladný oheň
zžíhá led
vrozpálené době
Milostný dopis
Úpis modrou krví
pomalu usychá
aby vznikla obraz
slov pravé lásky
Válka omylů
Druhá světová válka
byla válkou omylů
Laciný příběh
malíře pokojů
Bible (zkrácená úvaha)
Důvod, proč jsem začal studovat Bili, je jednoduchý: Usmyslel jsem si, že si nikdo nemůže říkat vzdělanec, pokud nepřečte Bibli. Dnes se mi to zdá trochu nadnesené, ale věřím, že něco pravdy na to bude.
Po přečtení prvního evangelia mi bylo jasné, že kniha má skutečně něco do sebe. Nebudu se zde zmiňovat, zda jsem uvěřil či neuvěřil vJežíše, Boha, Abrahama, atd… To není podstatné.
To Psýché
Pověsti lžou
Psýché
Amora nezranila na kůži
vlila mu vosk
Z kamene
Nelze vniknout
do chladného srdce
zkamene
je zcela vyplněno
Proč tě nikdo neposlouchá
Nikdo nechce slyšet
neobvyklou hudbu
zlámaných houslí
Snad budí strach
První láska
První láska
je příliš vratký most
než aby
bylo radno
Pohádka o Fénixovi
Starý dům
přeplněný samotou
ve stejně opuštěné krajině
Okna
Naděje také umírá
Nemám vždy odvahu
myslit na zítřek
obzvláště když tuším
že budou vražděny
Mudrc se zpovídá
I.
Mýval jsem co říci
ale už to tak není
Krize středního věku
Problém dnešní civilizace
Problém dnešní civilizace
(reakce na odvetu USA)
Škaredá moucho
ty se topíš .
Pravým jménem
Nazývejme věci
pravým jménem
Řekněme:
Chytrácké malověrnosti
Za všechno mohou geny
Potkávám lidi hubené i tlusté, malé i vysoké, hloupé i chytré; však to dobře znáte, každý je jiný. Ten je takový a takový, ten umí to a ten zase tohle (támhleten pro změnu vůbec nic), atd…
Potkávám lidi hloupé i chytré. Někteří umí malovat, zpívat, psát básně, jiní se vyznají vkvantové elektronice, fyzice plazmatu, (tamhleten zná nazpaměť Bibli a tamten Unix), atd…
Nic nového pod sluncem. Tak proč o tom psát.
Láska nás připravuje o filozofy
Filozof
se zbláznil
Skalpelem
pitvá lásku
Svědomí je mrcha
Naše svědomí
je značně zákeřné
Nikdy nevíme
kdy vykoná pomstu
Sebevražda
Znuděnost světem
přerostla míru
nelze očekávat
zlepšení
Za dobrotu ...
Za první světové války byli vojáci jednoho pěšího pluk u Budějovic velmi utlačováni svými důstojníky, museli dělat vojáka nehodné práce, měli malé příděly potravy a podobně. Protože ještě neválčili, armáda na nich šetřila a využívala je kpráci. I nižší šarže se rozhodly, že si budou u svých důstojníku stěžovat.
Po krátkém výběrovém řízení našli dobrovolníka, desátníka Ludvíka, který měl, jejich jménem, všechny požadavky předložit štábu důstojníků.
Když jsem tě neznal
Léta tmy
vzapadlé noře
lidské civilizace
bez sebemenšího smyslu bytí
Číšník
Eva pracovala vjedné, luxusní, pražské restauraci jako číšník, kam již poměrně dlouhou dobu docházel mladý pohledný muž, který se jí velmi líbil, jak pro svůj vzhled, tak pro svou jemnost, slušnost a inteligenci.
Co si budeme povídat, po nějaké době se slečna zamilovala a její láska se po každém setkání jen zvětšovala.
Ale jak se ho zeptat. Je ženatý.
Akademici
Kameraman zblízka zabírá vysokou postavu, která vlevé ruce drží PET láhev snápojem.
„Dobrý den přátelé. Jsem zde, abych vám představil nový nápoj, který vyřeší všechny vaše problémy. Nevěříte .
Z hospody
Modlitba
nad rozlitou sklenicí piva
a další kázání
veřejného buřiče
Zapomenutý příběh
Obraz
malovaný touhou
bez štětce a barev
Prázdné stránky
Proti touze
Neslyšné tóny
rozeznívaly krajinu
podle rytmu
slz milenců
Dobývání
Ve stínu
vypáleného kostela
(vystaveného zkamenů)
stál malý strom
Výmluva
Zkoušeli jste vzubech
překousnout ocelové lano
a zkoušeli jste přeplout
Tichý oceán
Na prahu
I.
Před chvílí jsem si povídal spřítelem
který dávno zemřel pod koly aut
možná na stole chirurgů
Technologie lásky
Podle současných vědomostí rozeznáváme lásku pravou a lásku kočičí. Technologové dokazují, že každá je kněčemu dobrá, a proto bychom se neměli bát, používat jich podle učebnic.
Kočičí láska je levná a dostupná podle potřeby, cena nebývá vetší než několik skleniček alkoholu. Lze o ni zakopnout na každém kroku a nemusí se hlídat, protože vpřípadě ztráty lze nalézt novou, stejně kvalitní.
Pochopení
Už se mi nechce omlouvat
vy jste mě špatně pochopili
a nemám sílu na vysvětlování
Možná o někoho přijdu
Opora
Právě jsem se opřel
o smyšlený sloupec vzduchu
a je mi pevnější oporou
než kdejaká láska
Smutek
Její duši uchopila vlna žalu
a zmítá sní
jako bouře slodí
Tázala se svých úst
Další šance
A je to tu zas
právě nastal nový den
slunce opět nezklamalo
smrt neměla čas
Nerozhodnost
I.
Jen tam stála
v pozici kterou ji naučil sochař
a strýček malíř
Co dokáže láska
Už jsem byl svědkem
co dokáže láska
jak snadno odpouští
jak maluje úsměvy kyticí
Návrat světice
Její zářivé oči
osvětlovaly tmavou noc
jasněji než petrolejové lampy
ukryté v mém pokoji
Epos našich životů
Zvláštní místo je ta škola
trochu epos našich životů
kde se bez studu zrcadlí
všechny části naší povahy
Chyba po ránu
Ráno jsem se probudil
a udělal velikou chybu
totiž začal jsem přemýšlet
proč bych měl vstát
Deset frašek od Twardowskeho
1. REALISTA
Když má špatnou náladu,
nehledá vtom záhadu.
2. ODHALENÍ
živá voda
Přišel ke studnici života
chtěl lokat ze všech sil
ale vodu špatně vdechl
zatopil své plíce, utonul
Objetí smrti
I.
Sama smrt našeptává
slova hodná milence
do neživého ucha
Doktor Faust
Na policích knih se kupí prach,
do podlahy vryté runy,
kterévhlupácích budí strach
za svitu temně tajné luny.
Smrt
Vykročil jsem po schodech
netuším kam vedou
své tělo nechci s sebou
svázáno je v okovech.
Deset citátů od Twardowskeho
1. Cesta do pekla vede přímo, ale cesta do nebe není občas vůbec.
2. Hodný člověk více trpí, protože se častěji vystavuje neštěstí.
Vzpomínka na přítele
Vzpomínám si
na svého přítele
který nebyl
Jasně vidím
I filozof musí odpočívat
Už mipřejte klid,
mě zarmucují úvahy,
jak dobrý a špatný je lid,
jaké on je povahy.
Bohatý hlupák
Vjedné obyčejné rodině se narodil chlapec, kterému říkali Ivan. Nebyl jedináček, měl ještě starší sestru, ale ta pro náš příběh není důležitá. Tenhle Ivánek se vyznačoval neobyčejnou hloupostí a slabomyslností, která se navenek neprojevovala nijak zřetelně (neměl vyplazený jazyk, ani stále otevřená ústa, nebo podobný charakteristický rys slabomyslných lidí).
Jeho spolužáci ho přezdívali různě, nejvíce se mi líbí přezdívka Ivan Hloupý, nebo trochu vulgárnější Magor Ivan.
Neexistující dívce III.
Škoda
upřímně lituji
že ti nemohu nabídnout
někoho hezčího
Neexistující dívce IV.
Jednou ti postavím
domeček zkaret
Kde jinde
by mohla bydlet
Neexistující dívce V.
Nemohu na tebe zapomenout
ale musím se přiznat
že jsem kdysi dávno
zapomenout chtěl
Láska vyžaduje utrpení
Láska potřebuje
ba přímo vyžaduje
černé hodiny
trpitele
Neexistující dívce I
Budíš vmé duši
doposud chladné
chladné jako měsíc
krásné city
Neexistující dívce II.
Prozraď mi
kdo tě učil
a dobře vyučil
tvé jemnosti
Sirotek
Vjednom Rakouském sirotčinci žil chlapec Frank Herbert, kterého někdo nechal před dveřmi ústavu.
Byl velmi chytrý, mnoho četl (nemusím připomínat, že měl nejraději knihu Oliver Twist) a protože sirotčinec spolupracoval sgymnáziem, měl stejného ředitele, dovolili mu školu studovat, aby se mohl uplatnit vživotě.
Stal se výjimkou, nikdo ze svěřenců na své vzdělání tolik nedbal, a zakrátko byl moudřejší než většina vychovatelek. Nedával jim to najevo, ale oni to tušili a trestali ho ze své zloby.
K jednotkám SS
VRakousku žil mladý, hodný chlapec, velmi nadaný biolog, který ale neměl příliš veliký přehled o světe a věřil všemu, co lidé říkali. Znal jen svou vědu, které věnoval spoustu času.
Po vpádu nacistického vojska je vítal, po vzoru svých spoluobčanů, jako osvoboditele. Věřil, že budují lepší svět a že se všem bude lépe žít.
Výklad krásy
Tvé něžné kroky
rozvlňují éter
se kterým je má duše
spojena pevným poutem
O kráse ženy
Má krásko
jak můžeš chtít
abych tě popsal
když tvá krása
Bezdomovec
Byli jednou dva starší manželé bez dětí a žili vjednom zpražských panelových domů. Bohužel muž trpěl hysterickými záchvaty své ženy, nebylo dne bez jediné hádky.
Jednou žena obvinila, neprávem, svého muže znevěry a po několika týdnech hádek ho jednoduše zdomu vyhodila na ulici. To bylo pro něho tuze nevhodné, protože zrovna přišel o práci, neměl žádné vlastní peníze a díky povaze své ženy ani žádné přátele.
Návrat z války
VPolsku žili dva mladí manželé, kteří se velmi milovali. Nemohli se od sebe odloučit ani na jediný den, aby nebyli nešťastní. Žili vhezkém domě na venkově, oba zdraví, nic jim nechybělo.
Pak Německo obsadilo Československo a muž, vlastenec, se rozhodl před hrozícím vpádem německých pluků prchnout do Ruska, odkud by mohl bojovat proti Němcům.
Patnác mých citátů
1. Shakespear vkaždé své tragedii uzpůsobil děj tak, aby na konci mohl konat masové vraždy.
2. Dobří lidé jsou bílé krvinky společnosti.
Inzerát na dívku.
Hledám dívku
hřejivého srdce
spřemýšlivou hlavou
se smyslem
Smysl života
Nevěřím nikomu
kdo si dovoluje tvrdit
kdo má tu odvahu
říci
Dobrý učitel
Mám smělou představu
velmi smělou představu
o učiteli
o chování učitele
Deset mých citátů
Psychologové jsou šarlatáni, kteří se na nás domluvili.
Ať vím o psychologii cokoliv, pořád podléhám jejím zákonům.
Není hezké vdruhém úmyslně vzbuzovat city a pak na ně neodpovídat.
Úvod je místo, kde musíme obhájit chyby svého díla.
Smrt uprostřed oceánu
Život se ztrácí vmoři vod
a vítr kalí hladinu,
to přichází věru vhod,
že za větru zde zahynu.
Bezesný spánek
Spanilá noci
noci plná snů
plná snů bez představ
Měsíc
Posedlost ďáblem
Zpoza mé temné duše,
na povrch se hrne ďas,
silou jenž největší může,
mému klidu nezbývá již čas.
Noc ve vězení středověku
Léta jsem býval povaleč, odpůrce nového,
neměl jsem dům, vlastní pozemek,
od lidí nedostal jsem za mák dobrého,
jen stále říkali “Hle, satanův potomek. “