Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seBez mobilu není stylu
Autor
Anni
Bez mobilu není stylu
Přišly tiše a nenápadně. Možná jste si jich zpočátku ani nevšimli, ale byly tu a z několika málo jedinců se rozšířily na celou populaci a zapustily své dlouhé kořeny hluboko do ní.
Ne, nem
luvím o nějaké výjimečně zákeřné nemoci, ale o věci dnes už běžné – o mobilních telefonech.Jěště před několika málo lety důležitý pan podnikatel v obleku, který vlekl přístroj o velikosti batohu s plnou polní a mluvil do něj, sklidil jenom pobavené pohledy okolí a více či méně tlumený smích.
A dnes? Nic nenormálního. Telefony se zmenšily, jsou o několik funkcí bohatší a dají se pořídit v takové barvě i provedení, jaké si jen člověk dokáže vymyslet.
Stačí nastoupit do autobusu a hned se můžete přesvědčit, jak široké spektrum populace už toto utržené sluchátko vlastní.
Jen se zaposlouchejte a za chvíli se z některé strany jistě ozve :
“Nó čau Máňo. V autobuse. V autobuse. Cože? Jo, to krmení pro prasata jsem koupil. Cože? Je tu hroznej kravál...No že je t
u kravál...” atd.A nebo : “Jo, vole, na dýzu. Přiď vole, bude sranda. Ty seš teda vůl, vole...”
Ostatní cestující alespoň horlivě píší zprávy nebo hrají hry a dávají hlasitě najevo své rozčarování z toho, že jejich roztomilé letadélko bylo už podruhé sestřeleno. Mezi oblíbené kratochvíle patří také porovnávání vyzváněcích melodií, pokud možno co nejhlasitěji.
Mobily zkrátka vlastní všichni – od dětí na základní škole až po důchodce. Pro mladé lidi se staly nezbytným módním doplňkem, jako třeba barevné brýle nebo piercing v pupíku. Zkrátka vznikl nový módní trend a zřídka potkáte někoho, kdo mu nepodlehl.
Někteří jedici se dokonce řídí známým staročeským příslovím : Kolik mobilů vlastníš, tolikrát jsi člověkem. Takže mají jeden na pravém uchu, druhý na levém a upřímně litují, že nemají další ruku, aby si při tom mohli alespoň napsat nějakou tu zprávičku.
I ve způsobu nošení této novodobé ozdoby se lidé různí. Někteří ji schovávají hluboko do kapsy, jiní ji mají stále v pohotovostní poloze v ruce – co kdyb
y náhodou...S mobilním telefonem se však také objevil ojedinělý kulturní úkaz – je to totiž jediná věc na světě, se kterou se muži nechlubí, že ji mají největší, ale naopak nejmenší. V žádném jiném případě se s tímto jevem zaručeně nesetkáte.
Život bez něj si už ale většina z nás nedovede ani představit. Matky mouhou kdykoliv zkontrolovat své milované ratolesti, jestli netropí nějakou neplechu, či jestli je snad někdo zlý neukradl, podnikatelé řídí své firmy přes půl světa a přátelé i partneři mohou být v
kontaktu i na značnou vzdálenost. To nezní špatně, že?Přesto, když vidím dvojici lidí procházejících se spolu a mluvících při tom každý do svého telefonu, projede mnou podivný pocit a mimoděk mě napadne oblíbené rčení našich spoluobčanů důchodového věku : Kam jen ten svět spěje....
Kam? Na to není tak těžké odpovědět – měli jsme dobu kamennou, bronzovou i železnou, a nyní začíná zcela nová epocha – doba mobilní. To se ale bude v učebnicíh dějepisu pro příští generace pěkně vyjímat, nemyslíte? Já jsem přesvědčená, že zcela určitě. A teď mě omluvte, potřebuji si ještě napsat zprávu...