Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seVykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption)
Autor
Gagga
Další z mnoha bohužel neproměněných oscarových šancí, tentokrát z roku 1994, natočená podle novely dnes už klasika hororů a psychologických thrillerů Stephena Kinga režisérem Frankem Darabontem a obsazená Timem Robbinsem a Morganem Freemanem v hlavních rolích. Filmový příběh sice doznal oproti knižnímu jistých krátících úprav, základního motta „Příběh o naději“ se ale i tak drží a občas dokonce přináší pocit, že hlavní postavy byly šité na míru přímo Robbinsovi a Freemanovi.
Hlavní dějová linie je zdánlivě jasná. Mladý portlandský bankéř Andy Dufresne je shledán vinným ve věci vraždy své ženy a jejího milence. Sám ovšem neustále tvrdí, že je nevinen. Důkazy o tom ovšem nemá, a proto je odsouzen a následně umístěn do věznice Shawshank, mezi nejhorší zločince. Hned po příjezdu Andy pochopí, že by se pro něj příští léta měla stát peklem (jak lakonicky konstatuje ředitel věznice Norton při příjezdu nových vězňů : „Vaše duše poručte Bohu – vaše prdele patří mně.“ ). Ztratil v podstatě veškerá lidská práva, stal se majetkem státu a terčem brutálního týrání ze strany vězňů i dozorců. Přesto neztrácí naději, že by někdy mohl být opět volný. Jeho ekonomického nadání si všimne ředitel věznice Norton a přinutí ho, aby se podílel na jeho daňových únicích. Odměnou má být Andymu například vybudování vězeňské knihovny. Andy totiž soudí, že knihy a zábava vůbec pomáhají člověku v nelidských podmínkách uchovat si pocit svobody a naději v budoucnost. Tuto jeho myšlenku ale nesdílí jeho nejlepší přítel Red. Ten je
na rozdíl od Andyho orientován spíše prakticky (má pověst „chlápka, co všechno sežene“) a o naději si myslí, že je nebezpečná. Přesto ale sežene Andymu plakát Rity Hayworthové, který si Andy pověsí na stěnu cely.
Jednoho dne Andy uteče z věznice chodbou, kterou si vyhloubil ve stěně cely pod plakátem. A jeho přítel Red už ví – Andy mu totiž před nedávnem vyprávěl, že by mohl dosáhnout znovuotevření svého případu, kdyby na tom měl ovšem ředitel věznice zájem. To se ovšem nestalo, a tak začal Andy revoltovat – vytvořil si falešnou identitu a z peněz „praných“ pro Nortona si zařídil vlastní konto. Svěřil se Redovi, že sní o životě
v Zihuataneju, což je místo v Mexiku na pobřeží Tichého oceánu. Otevřel by si tam malý hotýlek – a určitě by se mu tam hodil nějaký chlápek, co všechno sežene. Red ovšem zůstává
v Shawshanku. Po několika letech je nakonec podmínečně propuštěn – po mnoha desetiletích vězení. Je sice už starý, ale přesto neváhá – odejde na místo, které mu Andy označil, a tam najde peníze na cestu do Mexika. Po pár letech se tak oba přátelé znovu shledají a Red pochopí, že naděje je krásná věc.
Film vyniká zajímavými exteriéry i interiéry a dalšími náležitostmi, které diváka přenesou do Ameriky čtyřicátých až padesátých let (hudba, automobily). Jediná výraznější nepřesnost je snad jen označení postavy, kterou ztvárnil herec tmavé barvy pleti, za irského původu (Red - „Zrzek“ / Freeman).