Tož neblbni.. to nemože byt špatný. Leda když se k temu neco nepatřičného přimíchá, asi.
je to špatný --- kamaráde, můj
Už jsem tady zase znovu a je to stejné - buď bych musela napsat dlouhou vlastní úvahu, anebo musím mlčet. Co je krása? Jiný tak ryze subjektivní pocit snad ani není... A lidová moudrost praví, že "není hezké, co je hezké, jen co se komu líbí..." Ještě asi párkrát přijdu, je dobré klást si otázky, i když na ně zrovna nejsou odpovědi... však se najdou, časem :-))
jsem tu byla jako daddy přece...:))
Neboj, žádný blbosti :-)
Děkuju za příspěvek..
už jsem se vyjádřil až až - Tobě se člověk nezavděčí...
Kdyby ses radši vyjádřil k diskusi..
až do nezměrně obřích rozměrů;)
V tom případě si dám do něho..
myslel jsem tim přeci Tvuj svatý teřich;)
Svatotář ? Tak na to si dám..
:-)
tak dávej bacha na svatotář;)
Ty jsi taky idiot.. (nebo ne ?)
:-)
Kníže Myškin je idiot - IDIOT!
Nejde právě o to, že máš dlouhodobě nějaký pocit, ale že ho někdy máš, někdy nemáš, něco uděláš a on zmizí, někdy se objeví při naprosto nečekaných okolnostech - a když to všechno u sebe (a třeba i u ostatních) sleduješ dlouho, tak ti to může po čase začít dávat nějaký smysl a to považuješ za jakýsi "důkaz" - ale důkaz sám pro sebe. Ano, důkazy podat nejde - a o tom to asi je.
* a v existenci jejich vysvětlení VĚŘILI
je to o pocitech a víře. Že máš ale dlouhodobě nějaký pocit - to není důkaz. mám bratrance kterej má celej život intenzivní pocit, že je přeborník v šachu ale porazí ho trochu lepší 6 letý šachista.
duše? ano je to o víře.
lidská mysl (dle mého - jakožto výsledek biochemických dynamických procesů) je ustrojena tak, že má tendenci věřit v boha, duši a podobné volovinky. tuto tendenci lze však vysvětlit vývojovou psychologií - evolučně. větší šanci měli v průběhu lidstva ti jedinci, kteří neustále hledali vysvětlení všech jevů a v existenci jejich vysvětlení. Proto dnes máme pocit že i sama existence vesmíru a její důvod musí mít nějaké vysvětlení. ale třeba je to jen dědičná nedokonalost naší mysli.
kecám z hladu. čau.
Především jsem k žádnému závěru nedošel. Nějakého důkazu je možné docílit asi leda tak dlouhodobým pozorováním (pociťováním) sebe sama - a proto je to důkaz zase vždy jen pro sebe. A k té biochemii - no jo, je to o víře, jestli máme duši nebo ne.
:-)
no zajímavímavá myčllenka to jistě je, ale máš nějakékonkrétní poznatky, které tě vedly k tomuto závěru.. kromě pocitů a přání, které mohou být výsledkem nedokonalosti tvé biochemické existence?
totiž třeba existuje ale nejsme sto nalézt o tom důkaz. nicméně i přesto věřím, že to co se projeví jako "pohyb mysli" je doprovázeno a přímo spjato spříslušnými projevy hmoty. no je to moje víra mno.. :-)
já si to někdy přečtu, jo? ale jinak láska je samozřejmě sled biochemických procesů v mozku. Jak o tom můžeš pochybovat? Nebo snad věříš, že informace může existovat sama o sobě - bez hmoty? (no to se mně moc nezdá teda)
ale hrbol má taky pravdu!
MeTB : Já říkám tomu hřejivému krása. Patrně se tu stejně všichni bavíme o stejných věcech, jenom je různě nazýváme :-)
A jen ještě k tomu rozjímavému smutku. V. Suchánek (a pobral to zase někde z pravoslavného prostředí) používá pojem "nostalgie", který má mnohem širší význam než v češtině a je to jakýsi bolavý stesk po jednou plně (nebo aspoň hodně) poznané kráse. Ale po té kráse hřejivé, naplňující, bytostně patřící k člověku. Snad to má cosi společného s tím tvým rozjímavým smutkem..
Já to cítím tak, že krása je něco, s čím se nedá žít; něco dokonalého, nelidského, chladného a neuchopitelného; něco, co člověka přesahuje, anebo spíš to existuje jaksi mimo něj. A občas se nám to zjeví a pak to pomine a vyvolá to takový rozjímavý smutek.
No a pak tu na druhou stranu máme něco, čemu já osobně říkám "hezkost" a která nám dává zakusit pocit radosti, je nedokonalá a je pro lidi a je řekněme hřejivá.
V mé skromné básničce"O lásce" píši"...narodil se pro lásku,tak krásný,čistý...",a tím jsem měla na mysli duševní krásu,pro mne je tedy krása duševní záležitost:o)papá
taky tak...
já abstrahuju zásadně...tohle se nedá jinak, podle mě..
čau
daddy : Pořád se tu dikusi snažíš nějak abstrahovat - mně jde právě ale o to, najít konkrétnosti. Stejně ale děkuju vřele za příspěvky. Pro dnešek to asi už balím..
Přeju hodně krásy všem !
:-)
dítě v nás...taky třebas..dítě symbol čistoty, hravosti..
jakože na pohled, se picnu...:)
Nevim, jak jste to mysleli, ale já jsem to pochopil jakože mít dítě a vychovávat ho - což je pro mě docela sebeobětování. Naopak když někdo dítě má a pořád si říká, že si tím zkazil život, a sere ne něj a nevychovává ho v lásce, nevím, jestli je to sebeobětování. Ale dítě samo o sobě (jakože jen na pohled) je asi taky krásné :-)
proč píšeš dítě - sebeobětování...
tak to nechápu
dítě jako absolutní čistota, třebas
No vidíte - dítě - sebeobětování - nesobecká láska.
A je tedy krása to samé jako nesobecká láska ? Je krása to, jak tuto svou lásku pociťujeme (jak kdy, samozřejmě) ?
Siggy : Možná jde jen o větší intenzitu.. a o pocity, které se s tím zrovna mísí.
Zajímavý námět k diskusi - myslím, že to co (nebo koho) milujeme, je pro nás krásné, láska a krása se doplňují..... *
- a nebo je ještě silnější stav mysli který a natrénovat nejde a vždycky člověka překvapí (?)
daddy :
:-)
Tak zkus napsat něco, co ti připadá krásné - cokol, co si vzpomeneš. Jde mi právě o konkrétní věci.
jakýsi bolestivý pocit pomíjivosti tam asi bývá....
vlastně to ani nepotřebuju vědět, definovat, co to je....hlavně že se mi to daří vnímat....aspoň někdy..dík za to
daddy : Stav mysli ? Co to je ? Je to něco jiného než stav ducha (duše) ?
Jinak si myslím, že krása nesmíchaná zároveň s bolestí či s jakýmsi pocitem lítosti nebývá moc často - to možná jen u lidí v jistém smyslu naivních.
Siggy :
1) Tudy možná vede jedna z cest v této debatě - ostatně já taky myslím, že krása jde pocítit při recepci uměleckého díla i při "recepci" přírody - Suchánek psal, že malé děti se tolik radují, protože cítí krásu jen a čistě z poznávání světa kolem nich. Jak jsem asi ne dost zřejmě napsal - já někdy pocítím krásu, když se podívám na těhotnou ženu (které její těhotenství zjevně nevadí - to je možná důležité).
2) Já se u té zkoušce bavit nechci - chtěl jsem jen říct, že krása není nic automatického, nic zákonitého.
- těžko jak to popsat konkrétně - tak - stalo se mi kdysi že jsem dočetl knížku - a protože jsem to četl až do rána zrovna začalo svítat a řvat ptáci a seděl jsem a čuměl do zdi - snad hodinu - prostě jako by to všecko působilo - jenom že jsem nemohl říct co - že třeba to a to... - a těžko říctt - snad jen že to byl pocit který nepatří do teho běžného repertoáru pocitů které zažíváš - bylo to smutné - svět mi připadal nespravedlivý - a krásné - svět mi připadal rozmanitě dokonalý - zároveň - to je jenom jeden okamžik - ale stalo se to několikrát při odlišných a zcela nepřepokládatelných chvílích - víc přiblížit těžko...
no to jistě, ale to může být leccos...pocit krásna může být vyvolaný vším možným..taky jak to má člověk natrénovaný že...
Postoj ? Myslel jsem to tak, jako že když to z vás vyhrkne spontálně - čemu třeba říkáte, že je to krásné ?
Mně třeba připadají krásné některé filmy - a když se nad tím tak zamyslím, jsou to filmy, kde se mísí radost s bolestí, kde je cosi velice pravdivého, nepřikrášleného, třeba nepříjenmého, ale v jistém smyslu snad i optimistického.
Nebo takhle : Jsou jisté zážitky, chvíle, celé úseky života - řeknete, že jsou parádní, zajímavé, nezapomenutelné, intenzivní, skvělé - ale jen o některých řeknete, že jsou krásné. Nebo ne ?
jenomže o této zkoušce se, Viťánku, nemůžeme bavit... to je jasné...
já teďka nevim kdo - snad Heidegger - mluvil o stavu kdy se bytí samo o sobě projeví - prý to nebylo filozoficky čisté ale toť ty kecy zas tak neberu - jde o jakýsi - skoro až extatický - stav který lze pocítit třeba v umění nebo klidně i pod dojmem nějakého zdánlivě pouze estetického vjemu - třeba pohledu z kopce do údolí - který ovšem nejde definovat což asi souvisí s tou úzkou subjektivitou - já věřím že se dá občas dosáhnout i u věcí mnohem "pozemštějších" - a taky též v lásce... - prý je při něm zároveň člověk blízko smrti - tomuto snad věřím...
řekněme že vnímat krásu je taky postoj
daddy (a možná aj Siggy) : Tou duchovní zkouškou jsem nemyslel nějaké církevní přijmačky nebo cvičení, ale zkoušku, kterou člověku dává Bůh..
- no mě docela zaráží že vlastně duchovní zkoušky těchto typů mají zprostředkovat jakousi duchovní odměnu ovšem nějak obecně
- věřím spíš nějaké konkrétní ale uplně individuálně - subjektivní stavy
- no tak to taky myslím - ikdyž myslím že to "zasloužení si" nebude tak uplně tím čím má být - spravedlností - beru to jen jako takový běh z kterým se je třeba smířit ať je k nám laskavý víc či míň...
Siggy : No jo - to je jasné, že někdo touží po něčem pro druhého, protože ví, že mu to přinese radost. Kdyby někdo pracoval v charitě a byl z toho stále smutnější a smutnější, taky by asi nepokračoval. Šlo mi o to, abyste mi pomohli identifikovat, co je to krása (jestli vůbec je) a co jí způsobuje (jestli vůbec něco).
Zkuste přeba napsat, co vám připadá krásné - nemyleste přímo v tom mém smyslu. O čem byste prostě řekli, že je to krásné (samozřejmě ale nemyslím nějaké estetické měřítka).
duchovní zkoušky toho typu, jak píšeš nahoře dělají, lidi z určitýho filosof. názoru, myslím...
ale normálním lidem krása chodí, podle toho, jak si ji zaslouží,....
:)
- proč si teda potom takovou tužbu odpírat (?) - pročpak duchovní zkoušky (?) - a není tužba po štěstí jiného právě tou tužbou po vlastní radosti (?)
ano - mám za to že vědomá je touha po konkrétním prožitku o kterém se domníváme že krásu přinese nebo se jí alespoň co nejvíc přiblížíme - možná jak píše vitex je to ta druhá krása - ta nižší...
myslím že je lepší nechat všecko plynout a hledat sám v sobě - neznamená to starat se sám o sebe - ale jde jenom o si uvědomit vlastní touhy a s těma pak žít...
taky člověk, taky z toho může mít rozum..
Siggy : Já bych z toho především nedělal nějaké pravidlo (to, že ji cítí jen ti, co po ní netouží). Podle různých duchovních otců je například jednou z nejvyšších zkoušek v duchovním životě to, že je člověku odepřeno na nějakou dobu cítit krásu, přestože je toho "hoden". Krása je něco nepolapitelného, nedefinovatelného - o to možná právě jde.
A k tomu nesobeckému toužení - můžeš třeba toužit po štěstí někoho blízkého - a pokud se zrovna přihodí pár nějakých dalších okolností, třeba pocítíš krásu..
Ovšem daddyho příspěvek do diskuse plně přijmám - myslím, že s jakousi nevědomou touhou po kráse se člověk rodí.
touha po kráse je nevědomá....
nezdá se ti - netoužit po kráse právě pro to abys ji pocítil... - nebo proč by krása kterou pocítit nechceš byla právě tou odměnou (?)
neřekl bych že se dá toužit jinak než sobecky - zase tomu "sobecky" není třeba přisuzovat ten negativní význam tohoto slova
Krása snad jde dosáhnout záměrně, ale ne, když po ní toužíš sobecky - když ji chceš jenom pro to, aby ti bylo dobře. To je právě otázka, kterou si chci nějak zodpovědět : Jak dosáhnout krásy, když ji dosahují jen ti, kteří po ní netouží ? Netoužit po ní ? Zbavit se tužeb ? To se dostáváme skoro k buddhismu..
Jinak samozřejmě počítám s tím, že krásou chápeme každý něco jiného - já jen chci, abyste nad tím zauvažovali právě v tom mém smyslu a něco o tom napsali.
krása je něco co se nedá dosáhnout když to chceš - ale chceš to - a je to vůbec tak ušlechtilé (?) - a je to tak spravedlivé (?) - kdyby to šlo bude to jak cokoliv jiného - a ta tvoje krása nemusí ani být "krásná" jak to slovo známe my (?) - a s tou sobeckostí třeba se smířit (?) - je bůh náhoda (???)
...
Kdyby byla sobeckost absolutní a neodmyslitelná, nikdo z lidí by tu už nebyl..
Já nevim, podle mě je ta sobeckost absolutní a neodmyslitelná... (ale mi si o tom třeba ještě povykládáme...)
Hmm.. Zřejmě - čekají u diskuse asi jen lehké nahození tématu.
budiž, dá se říct takto spíš...:)
zřejmě se tohle nechce nikomu číst...
Ne pocit krásna ani pocit krásy, ale krása (= láska) (?).
že by nakonec pocit krásna byl podstatou?