Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sepismak.cz po 30. září 2007
Autor
dassler
Vážení přátelé.
Rád bych Vás tímto pozdravil a připojil některé mé úvahy o serveru pismak.cz, které by se, v době následující po 30. září 2007, měly (anebo mohly) měnit ve skutečnost. Jen poprosím o shovívavost, pokud se Vám bude zdát, že zde dnes nenaleznete ještě všechny odpovědi na otázky, které Vás v souvislosti se změnou vlastníka zajímají. Není možné mít v tak krátké době o všem jasnou představu.
Nejprve krátký názor na server jako takový.
Z pohledu té nejpočetnější části uživatelů (podotýkám ne nejaktivnější) tkví jeho význam v tom, že představuje virtuální prostor, kde se lze literárně realizovat a sdílet a porovnávat svoji tvorbu i názory s podobně založenými lidmi. Nejpočetnější skupinu zajímá tedy především možnost "číst, psát, vyjádřit se."
Ti aktivnější z Vás pak na tomto webu tvoří jádro (byť i názorově nesourodé), které se snaží o to, aby bylo nabízeno víc. Aby probíhaly srazy, autorská čtení, soutěže ... není třeba vše vyjmenovávat. Právě Vy tvoříte tu živou a činorodou součást komunity, která může celý smysl existence serveru pozvedávat. Vím, že je Vás zde takových hodně a velmi si cením práce, ochoty a času, který serveru pismak.cz věnujete nebo jste v minulosti věnovali. Bez schopných a ochotných lidí, jimž odměnou je v nejlepším případě pouze fakt, že se něco podařilo, by byl jakýkoliv majitel konkrétně tohoto specifického serveru bez šance něco změnit.
A chtěl bych tímto poděkovat i těm, kteří již tento článek číst nebudou a server v průběhu jeho vývoje opustili, ať už z jakýchkoliv důvodů. Všichni takoví byli platní. A že se někdy něco nepovedlo? Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Jsem zastáncem myšlenky, že rozhodnout se špatně nebo udělat něco špatně je vždycky lepší, než neudělat vůbec nic. A to bude platit i nadále. Jestliže se něco nepovede, pokýváme hlavou, uznáme, že to nebylo ono a chybu napravíme.
Následující představy proto budiž směřovány té první, pasivní části, co by oznámení.
Té aktivní části pak co by plány, o kterých je možno diskutovat, přizpůsobovat je, domýšlet do detailů, zvažovat smysl a proveditelnost.
Níže uvedené není celkové a konečné řešení změn. Představuje tu část, o které jsem měl zatím možnost a čas přemýšlet.
Uživatelé
Struktura uživatelů serveru podle aktivity je velmi rozmanitá a nelze ji tak úplně rozdělit na přesně ohraničené skupiny. Aby si i ne tak často přicházivší návštěvník mohl udělat představu o tom, že to nemusí být jen pouhé "psát .... číst .... a krafat :o)", jak bylo jedním mým přítelem nedávno poznamenáno, pokusím se vyjmenovat, jaké aktivity ten či onen uživatel vyvíjí anebo by mohl vyvíjet, i když jde o obecně známé skutečnosti:
- čtení;
- vlastní tvorba;
- hodnocení a komentáře;
- recenze a rozbory;
- překlady;
- upozorňování na akce kulturního charakteru;
- vedení projektů v rámci serveru;
- vedení projektů mimo server;
- sledování případné morální závadnosti děl;
- sledování pořádku na chatu;
- ....
Je docela možné, že jsem ještě něco opomněl, proto ty tečky u poslední odrážky.
Zastavil bych se nyní u některých činností, které jsou zajišťovány nad rámec běžného uživatele skupinou aktivních a ochotných. Označím je názvem, na kterém důsledně netrvám a může být vždy předmětem diskuze, ovšem tato "kosmetika" není v tuto chvíli podstatná. Jde o to, aby činnosti (chcete-li funkce) byly správně pojmenovány a definována jejich náplň.
Kritik
Uživatel s možností a hlavně schopností připojit pod dílo hodnotný rozbor, který bude skutečnou kritikou. Množství kritiků na serveru nemá být přesně určeno ani omezeno. Kritikův hodnotící hlas by měl mít i větší váhu při hodnocení děl celkově (viz. hodnocení děl) a jeho názor bude nutný pro zařazování děl do výběrů (viz. tamtéž).
To, zda se uživatel stane kritikem, by mělo vyplynout z úrovně jeho dříve uveřejněných příspěvků. Jeho přijetí mezi sebe by měli posuzovat samotní již stávající kritici a doufám, že tomu tak bude bez ovlivnění případných antipatií a osobních roztržek. Několik takových osob mám v tuto chvíli vytipovaných a požádám je, zda by takto mohli začít s tím, že již oni sami by měli zajistit doplnění
o další, na které jsem buďto nepřišel, nevzpomněl anebo je neznal. Těmto dalším se pak zároveň omlouvám, že nebyli osloveni, ale skutečně úplný přehled o všech mít nemohu. Nevykládejte si to opomenutí špatným způsobem.
Redaktor
U tohoto označení se dostávám trochu do rozpaků v logice nynějšího stavu. Je možné, že mám mylný názor, ale je zatím takový. Pojem redaktor vidím ve spojitosti s přípravou obsahu něčeho, jako je televizní pořad, rozhlasový pořad, tištěný nebo virtuální časopis, magazín, věstník apod. Tedy jako někoho, kdo pomáhá prací na obsahu vytvářet řekněme "výtvor", který je pak předložen ostatním a to v určeném cyklu. Proto by měl redaktor fungovat takovýmto způsobem.
V tuto chvíli to znamená konkrétně práci v rámci přípravy a dokončování internetového časopisu či časopisů, které již jako projekty započaly dříve, jsou před dohotovením a uveřejněním anebo mezitím uveřejněny jinde, mimo pismak.cz.
Je logické, že redakce sestávající se z těchto redaktorů, musí mít svého šéfa (nazvěme jej zatím šéfem), který určuje co má kdo udělat, v jakém rozsahu a do kterého termínu. Nemyslím si, že bych měl potřebu složení redakce v budoucnu nějak ovlivňovat. Natož pak určovat samotného šéfa redakce. Věřím, že si redaktoři budou umět mezi sebou vybrat organizátora. Ale je potřeba od nějakého stavu začít, a proto budu kontaktovat některé dřívější i současné redaktory a uživatele, aby se vytvořil základ, který pak již mohou sami vhodně doplnit. Opět prosím platí to, co u "Kritiků" - jestliže bude někdo nyní opomenut, není to míněno tak, že o jeho ochotu něco vytvářet nikdo nestojí.
Korektor
Jeho náplní má být pomoci autorům s odstraňováním gramatických chyb, případně pomáhat s gramatickou správností při tvorbě zamýšleného časopisu, pokud by bylo třeba.
Pro zájemce být nápomocni jako korektoři bych uveřejnil prostou výzvu k přihlášení. Čím více jazykem (českým) vládnoucích, tím lépe.
Typograf
Každé publikování, je jedno zda tištěné nebo v elektronické podobě, se má řídit jistými pravidly, označovanými "typografická". Velmi zjednodušeně pro představu - volí se podle nich například styl "zalomení", druh písma, řez písma, jeho velikost podle použití (zda pro nadpis, podnadpis, krátký text, dlouhý text), hlídají se "sirotci a vdovy" na řádcích, doporučuje další a další drobnosti při práci s textem.
Typograf by mohl být nápomocen uživatelům, kteří o to stojí, aby jejich díla byla zbavena právě typografických chyb. Velmi užitečná by jeho pomoc byla pak i při sestavování konečné podoby časopisu. Zároveň zamýšlím, že takový zjednodušený typografický návod by mohl být právě typografy sestaven a na pismak.cz trvale umístěn jako návod.
Chatmaster
Prozatím takovéto označení (jak se skutečně takovýto uživatel bude nazývat, je jedno). Měl by být zárukou toho, aby se na chatu serveru pismak.cz neobjevovaly nevhodné výroky v rozporu se zákonem a neděly se nepřístojnosti typu provokací zahlcením obrazovky nesmyslnými řadami znaků, apod. V takovém případě by měl "chatmaster" napomenout a poněkud umravnit dotyčného uživatele, případně jej z chatu vyhodit. V podstatě jde o funkci rozumného dozoru, který funguje i na jiných chatech, stejně tak, jako již i nyní na pismak.cz, myslím.
Hlídač
Uživatel, který měl na starosti hlídání výskytu závadných děl a jejich odstraňování, by měl být nahrazen přidáním funce oznamovacího "tlačítka" - "Závadné dílo" pod každé publikované dílo. Jestliže kterýkoliv uživatel narazí při čtení na dílo, o kterém si myslí, že by nemělo být publikováno, protože odporuje zákonům ČR, bude na něj moci kliknutím jednoduše upozornit vlastníka serveru.
Hodnocení děl
Velmi častou a oblíbenou činností je připojování vlastních názorů pod díla jiných autorů - hodnocení děl. U toho bych se také rád zastavil a navrhl následující úpravy. Upozorňuji navrhl, protože předpokládám, že níže uvedené se stane jistě předmětem diskuze a pokud z ní vyplyne, že si většina z Vás myslí, že není současný systém hodnocení potřeba měnit anebo v něm nedělat tak velké úpravy a použít jen něco z navrhovaného, nevidím v tom problém.
Současný stav: vše je označováno pojmem kritika či vážná kritika. Míchají se zde všechny věci dohromady a většinou vše zapadne v nic neříkajícím: "Ach ach, to je nádherné". "Tip" a "Výběr" je jako jediný prostředek k jakémusi zvláštnímu vyzdvižení díla, ovšem v některých případech znamená 20 tipů = 20 kamarádů (teď schválně trochu přeháním).
Navrhuji:
odlišit toto rozdělení příspěvků:
- kritika: skutečné vážný rozbor díla od kritika;
- komentář: cokoliv jiného, co k tomu kdokoliv chce připsat jako svůj názor.
V podstatě je to vhodnější pojmenování toho, co se teď rozděluje na kritika/vážná kritika, přičemž ale příspěvky označené jako kritika v současnosti nemají s tímto slovem mnohdy nic společného.
Hodnoceni díla čtenáři:
použil bych hodnocení jaké je zvykem například u fotogalerií, které jistě znáte.
stupnice 0 - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
(0 = brak, 10 = velmi zajimavé)
Tím by mělo být dosaženo poskytnutí širší stupnice pro hodnocení, dílo by tak získávalo průběžně měnící se číselný koeficient (např. 3,7; 5,9; 9,6; ...), který by mohl více napovídat o tom, jak jej čtenáři hodnotí, oproti současnému tip nebo nic.
V tomto systému hodnocení by kritik měl váhu několika běžných uživatelů (jestli pěti, deseti ... ), aby mohl zamezit novému nešvaru, kdy dílo má koeficient 10, jelikož dostane 10x 10 - od deseti kamarádů.
Tip:
Možnosti přiřazovat dílu zvláštní ohodnocení "tip" bych i nadále ponechal, už proto, aby v tomto byla zachována kontinuita. Že nastane situace, kdy může mít dílo ne úplně nejvyšší hodnocení a stejně získává "tipy", je jasné. Ale proč ne? "Tip" může znamenat - ano, toto dílo je něčím skutečně zajímavé, třeba námětem, myšlenkou, i když není úplně perfektní svoji stavbou a ne všem se musí líbit.
Výběry:
Doporučení do výběrů by i dál mělo zůstat privilegiem a zároveň zodpovědností skupiny vybraných uživatelů, aby toto zařazení díla mělo svoji váhu. Připadá mi logické, že by to měla být skupina, kterou jsem označil jako "kritik".
Financování
Je nutné zajistit příjmy pro financování provozu. A to ve spojení se serverem pismak.cz přímo. Stav, kdy chod je naprosto závislý na ochotě momentálního vlastníka či sponzora pouze poskytovat peníze, je logicky dlouhodobě neudržitelný a musí končit okamžikem, kdy "vše stálo již moc peněz - a dost!".
Chápu, že proti komercionalizaci byly, a i nadále budou, z řad uživatelů výhrady. A rozumím tomu, nakolik přes všechny problémy se sem právě proto, že nejste "otravováni" reklamou, vracíte. A bude na mě, abych našel způsob, jak obojí skloubit dohromady.
Předpokládám, že po změně vzhledu serveru zde nějaké místo vyhrazeno reklamě zřejmě bude. V rozumné míře. Navíc je zřejmé, že pismak.cz není pro přímé reklamní využití dostatečně zajímavý. Budu přemýšlet spíše o možném dvojím přínosu využití jeho stávajících nebo nově zamýšlených funkcí. To znamená, že ta samá věc může mít skutečný přínos jak pro uživatele, tak zároveň i finanční pro vlastníka.
Pro názornost uvedu jeden příklad.
Podařilo-li by se jako novou věc zavést real audio přenos autorského čtení (namísto v kavárně pro několik lidí - takto pro každého, kdo se v určitý zavedený den v určitou hodinu připojí), pak po odzkoušení funkčnosti by se mohlo po nějaké době přidat i čtení úryvků z novinek vycházejících aktuálně ve vydavatelstvích, které by měly o tuto službu zájem a byly ochotny za ni zaplatit. Co by to uživatelům přineslo negativního? Já soudím, že nic, naopak.
V této souvislosti chci ale také podotknout, že lidé, kteří budou ochotni s organizací a vývojem nových věcí pomáhat, by měli vědět předem, že musím a budu vždy přemýšlet i o možnosti komerčního využití.
Vzhled serveru
Ano, je jisté, že celkový vzhled stránek dozná změn. Nepůjde sice čistě jen o změnu pozadí na stávající kostře (na rozmyšlení a diskuzi o důležitých a méně důležitých součástech mi prosím ponechte ještě zhruba měsíc času), ale bude na druhou stranu při novém návrhu přihlíženo k tomu, aby po změně uživatel nemusel tápat v něčem zcela odlišném a objevovat vše úplně znovu. Tuto změnu pak musí doprovázet i pomocná nápověda, ve které budou změny případné nabídky ovládání a umístění jednotlivých částí stránek popsány.
Pro představu mohu nyní jako příklady uvést některé zamýšlené změny, ale s tím, že to není rozhodně plný výčet a nechť následující slouží skutečně jen jako příklady. Všechny zamýšlené změny související s uživatelským prostředím a funkcemi serveru budou předkládány během října samostatně k diskuzi. Poté bude celá aplikace upravena jak z hlediska úpravy scriptů, tak i z hlediska estetického. Mimochodem musí být pak přihlédnuto i k tomu, že mezi uživateli serveru jsou někteří s vadami zraku.
Předem upozorňuji, že můj časový odhad na provedení této změny je reálně asi tak šest měsíců.
Příklad 1 - Volné diskuze
Literární a vůbec umělecké prostředí je ideální líhní někdy až bizarních diskuzí. Vlastně úplně o čemkoliv, někdy stačí fakt, že lze někomu oponovat. Není třeba zdůrazňovat proč. Nakonec proč ne.
Diskuzím by ale mělo být poskytnuto vhodnější uživatelské prostředí, aby bylo možné lépe se v nich orientovat a reagovat na místě, které s reakcí souvisí a ne někde například o dvě strany dále. Pak totiž ze všeho vzniká nepřehledná šňůra a ztrácí se smysl jednotlivých příspěvků diskutujících. Je nutné použití "stromové hierarchie" jednotlivých příspěvků do diskuze. Zatím předpokládám použití diskuzního systému „phpBB“.
Příklad 2 - Nápověda - Jak na to?
Urychleně a to ještě ve stávajících stránkách, se musí dodělat nápověda pro nové autory, kteří mnohdy tápou nad úplně nejzákladnějším ovládání stránek (jak vložit dílo, jak poslat někomu zprávu, jak vyhledat dílo, ....).
Příklad 3 - Hlavní strana
Na hlavní straně bude uvedeno upozornění zhruba v tomto smyslu:
Všechna zde uveřejněná díla jsou výhradním majetkem jejich tvůrců. Bez jejich výslovného souhlasu tvůrce je zakázáno jakékoliv další použití díla. Veškerá díla jsou individuálními příspěvky jednotlivých uživatelů a vlastník serveru pismak.cz nenese odpovědnost za jejich obsah.
Příklad 4 - Úvodník na vstupní straně
Na hlavní vstupní straně uvažuji umístit nově jedno-sloupcový "úvodník", který by měl být ve stylu úvodníků známých běžně z časopisů. Není důvod, aby se týkal přímo serveru pismak.cz a dění na něm, ba právě naopak. Moje představa je, lapidárně řečeno, "něco zajímavého zajímavě napsané" .
Příklad 5 - Logotyp
Musí být změněn a také bude. A vyplývá to pouze a jen z případných možných tahanic ať už nyní nebo někdy v budoucnu o autorská práva na používání logotypu. Ty chci naprosto vyloučit. A ačkoliv by mohla být nyní dohoda o použití nynější značky bezproblémová, autorský zákon neumožňuje práva na vytvořené dílo (a tím je i logotyp) darovat ani prodat. Nechci hodnotit, zda nová značka bude lepší nebo horší. Podstatné je, že bude jiná.
Pro názornost zatím stačí.
Funkčnost serveru
Počítám i s tím, že bude aktuálně potřeba řešit rychlost odezvy celých stránek. Způsobů, jak toho dosáhnout, je více (celkový výkon hardware, ladění scriptů, posouzení aktuálně využívaného webhostingu ohledně přenosové kapacity, údržba databáze, ...). Přivítám každý názor ohledně řešení problému s rychlostí i každý tip na zlepšení. Jistě bude potřeba pozastavit se i nad zabezpečením serveru pismak.cz.
Nové možnosti
Poradna pro vydání díla
Jako jednu z nových možností, které by mohl pismak.cz uživatelů nabídnout, je poradenství a pomoc při vydávání vlastních děl knižně svým vlastním nákladem, sebefinancováním. Tato poradna poskytne uživateli informace o tom, jakým řetězcem prochází dílo od sepsání textu do hotové tištěné podoby. Bude zpracována co nejpečlivěji a to včetně možnosti alespoň orientačních kalkulací na dotazované případy.
Poznámka: Pokud by se našli ochotní a věci znalí dobrovolníci pro zpracování další poradny, a to pro navázání prvního kontaktu s nakladatelstvími, pak jistě i tuto službu by někteří uživatelé pismak.cz ocenili.
Živé vysílání autorského čtení
Zda by se dalo technicky zvládnout v dostatečné kvalitě je otázka, kterou je nutné zodpovědět nejdříve. Mám na mysli opět "svépomocí". Pokud ano, pak by mohlo fungovat v nějakém ustáleném termínu a předpokládám, že své posluchače by si našlo, doufám, že i zájemce o čtení samotné. Zároveň by byl tvořen archiv záznamů.
„Blog“ stránky uživatelů pismak.cz
Tento v posledních letech stále oblíbenější způsob vedení vlastních elektronických zápisníků nelze určitě přehlížet. Můj názor je v tuto chvíli, že je ale vhodnější vést si tyto zápisníky na specializovaných „blogových“ internetových portálech, ale bude-li o to ze stran jejich vlastníků coby zároveň členů pismak.cz, poskytnout jim vyšší informační podporu. Například formou speciálního oddělení – pracovně jej nazvěme „Blog stránky písmáků“, kde by byly informace o adrese (umístění) a krátký popis (zaměření).
...........
A další nové nápady jistě brzy přijdou. Odhaduji, že i Vy máte již v tuto chvíli představu "co by se mohlo".
Předpokládám proto zřídit zvláštní diskuzní fórum pro nové návrhy nad vylepšením možností tohoto komunitního serveru, kam by měl možnost každý vložit svůj nápad. Rád si všechny Vaše podněty přečtu a budu na ně reagovat. Jen prosím předem o jedno. Každý den má jen 24 hodin a mějte proto (se mnou) trpělivost. Je toho skutečně hodně nyní na práci. O průběhu a aktuálním stavu změn budete neustále průběžně informováni.
Každému děkuji za čas, který bude ochotný tomuto serveru věnovat a věřím, že alespoň ten dobrý pocit Vám za to bude odměnou, víc v tuto chvíli nabídnout nemohu.
A doufám, že vše přinese klidnější atmosféru a příjemnější prostředí pro Vaši tvorbu.
-dassler-
PS: provizorně dáno jako událost, i když se o událost nejedná, to se omlouvám, ale kvůli lepšímu přístupu hned z hlavní stránky, abyste to nemuseli složitě hledat. Jiným způsobem to jako běžný uživatel nyní udělat nemohu.