Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seMirne xenofobni pruvodce Katalanskem
Autor
Vaud
Jidlo
V zebricku uspechu jednotlivych narodu uverejnenem v jakemsi casopise, byli Britove nejvic pysni na vynalez WC. Americani povazuji za svuj nejvetsi uspech pristani na Mesici. Pokud byste se zeptali Katalancu, tak se budou bit za chleba potreny rajcetem a zality olejem. Tot nejvetsi vynalez zdejsiho naroda. Nekdy je oleje tolik, ze se vam ani nepovede zvednout chleba v kuse z talire. Vetsinou ho dostanete ke vsemu co si objednate a nekdy i k tomu, co jste si neobjednali. Jinak se tady ji SKORO vsechno. O stupen dale jsou uz jen Cinani, kteri jedi uplne vsechno. Katalanci si pochutnavaji na laskominach jako jsou bici zlazy, praseci ouska az po velmi oblibene vnitrnosti. Kazdy bar ma vitrinku s jidlem pri jejimz spatreni by omdlel kazdy okresni hygienik. Mistni ulezely salat s majonezou (zvany rusky) si dam jen v pripade, ze budu chtit spachat obvzlast krutou sebevrazdu. Jde o jedinou zbran hromadneho niceni, na kterou je pred zaviraci dobou sleva.
Pak jsou tady oblibene uzeniny vseho druhu. Jen v Barcelone se vas zepta cisnik v hospode jestli chcete vasi klobasu mirne, stredne nebo velmi propecenou. Zvlastni na tom je, ze se obcas ptaji francouzsky, aby dodali podniku vetsí glanc! Jesteze mam klasicke vzdelani! Jinak bych si nemohl data ani burta! Moje oblibene jsou restaurace, kde se da jist, kolik snite za 8-10 euro. Jist na zahradce v restauraci je nekde o 20 % drazsi, ale ve zdejsich barech a restarucich se stale smi kourit (omezeni plati jen pro vetsí podniky), tak se neda nic delat. Navic je venku porad hezky.
Prace
Tady se o pocasi moc nekonverzuje. Je tu furt teplo. Koncem zari je teplota kolem 26-28 stupnu a vlhkost 72-75 %. Katalanci nosi svetry a nekteri vytahli i zimni bundy. Ja jsem jeste mimo praci nemel nic jineho nez kratasy a sandaly. V praci je stejne vedro jako venku, protoze podle nejakeho vladniho narizeni se nesmi chladit na min nez na 26 stupnu. Prvni dva tydny jsem zapasil s tim, jak prijit do prace suchy. Teplo, vlhkost, moje tloustka a nutnost nosit oblek a kravatu mi v tom dost brani. Na prvni jednani s urady jsem si vzal svuj vlneny oblek od Bugatti a po 4 hodinach cekani na slunci jsem se sel cely prevlict a vysprachovat. Chvilku jsem nosily svetly oblek, ale to se tady udajne nosi jen v cervnu a cervenci. Nikdo mi neumel vysvetlit proc. Uz jsem zkousel chodit do prace v triku a prevlikat se v praci. Nastesti se pocasi vylepsilo (bezny Katalanec by rekl, ze zhorsilo), tak kdyz jdu brzy rano, pomalu, nenesu nic tezkeho, nejdu do kopce a je pod mrakem, tak se to da zvladnout. Pak si stejne musim vlizt nektere dny pod ventilator na zachode a 10 minut se tam susit. Zjistil jsem, ze mam po ceste trznici, kde si delam mezizastavku u chladiciho boxu s rybami, kde je fajn. Taky jsem byl par dni na otocku ve Svedsku, kde jsem si snazil uzit te nadhery, ze je jenom 9 stupnu a naakumulovat trochu studeneho pocasi na cestu zpatky.
Mistni obyvatelstvo
Katalance od cizince poznate podle nekolika atributu:
1) Ma tmavy oblek, kravatu a nepoti se ani v nejvetsim vedru. Zasadne si nesunda sako (a to i treba na plazi).
2) Strasne rad a dlouho telefonuje. S telefonem u ucha se tady jezdi na kole, na bruslich nebo v aute. Kolegove v praci telefonuji dokonce v kabince na zachode pri vykonavani potreby.
3) Vlastni mobil, ktery jste nekdy pred 10 lety hodili do popelnice a na vas bezny telefon se diva jako na pristani Martanu. Jeste jsem neprisel na to cim to je – mozna pocitaji, ze jsou tady tak casto okradeni, ze se nevyplati investovat do lepsiho telefonu. Podobne to plati i o autech, o kterych se zminim dale.
4) Katalanec zasadne nepouziva vibrace na telefonu nebo prepnuti na ticho – telefonovat ma nejvyssi prioritu. Jakykoliv meeting je prerusen, kdyz nekomu zazvoni telefon.
5) Prumerny Katalanec pracuje pomalu, takze se musi dozit vyssiho veku nez nase populace, protoze by jinak nic nestihl. Vetsinou se dostane do pracovni extaze chvilku pred koncem pracovni doby, coz je tady nekdy mezi 17 a 19 hod. Pro zajimavost uvadim nektere casy pro jednani na uradech a v obchodech: zalozeni bankovniho konta – 2 hodiny (a to jsem byl v bance celou dobu jen ja a urednik), ziskani cisla socialniho pojisteni 4 hodiny, overeni cisla socialniho pojisteni - 2,5 hodiny, koupeni fotoaparatu - 1 hodina (prodavacka neumela anglicky a o fotaku nic nevedela), odbaveni na letisti - 2 hodiny. Nekdy predstiram, ze neumim Spanelsky a nadavam Anglicky, coz obcas pomuze.
6) Katalanec se neustale skrabe v rozkroku. Muzi o neco casteji nez zeny. Uz se mi nekolikrat stalo, ze clovek, se kterym jsem se seznamoval, se predtim nez mi podal ruku, podrbal mohutne v rozkroku. Mozna je to nejake ritualni podani ruky clenem tajneho bratrstva ci clenkou sesterstva. Budu to jeste muset vypozorovat, ale zatim jsem se v tomhle ohledu jeste neaklimatizoval.
7) Kazdy vam tyka a vetsinou se snazi pomoci (vyjimkou je stred mesta, kde se vas bez vyjimky snazi vsichni obrat).
8) Katalanec se porad usmiva, nic ho nevyvede z miry a porad neco slavi. Jsem tu 4. tyden a zatim jsem jeste nebyl 5 dni po sobe v praci. Porad jsou nejake svatky, ohnostroje, pruvody samby a bubeniku, staveji se pyramidy z lidskych tel, hazi se po sobe ohen, nebo se honi s bykama. V Barcelone se nezije doma, ale venku mezi lidma.
9) Na vecerni prochazku si mistni nikdy nevezme kratasy, ale dlouhe kalhoty a sandaly zvane “vietnamky”.
10) Vetsina Katalancu jsou silni nacionalisti. Mluvi na vas katalansky, ikdyz jim musi byt jasne, ze moc nerozumite. Pochvaloval jsem si, jak dobre mluvi v praci kolegove anglicky. Pak jsem ale zjistil, ze vetsina z nich zila v USA nebo Britanii. Jedna pani, co pracovala asi 5 let v USA ve vyzkumu, mluvi tak na rozhrani 4. a 5. lekce pro samouky. Mimo turisticka centra nikdo anglicky nemluvi. Desi me, ze mezi sebou si rozumeji svou spanelskou anglictinou.
Holky
Pisete mi, abych se zminil, jake jsou tady holky. Trochu jsem vahal, jak na to mam odpovedet. Pozorovani v terenu za posledni tydny otrasla moji celozivotni jistotou o hegemonii ceskych zen a divek na tomto poli. Je mozne, ze jsem driv nejezdil tolik metrem… Jsou tady temer vyhradne nadherne kocky. V kazdem baru sedi aspon jedna modelka. Holky jsou opalene, upravene, maji dlouhe vlasy s kudrlinkami a jsou porad usmevave. Hodne sexy je, kdyz jezdi na malych skutrech (coz tady jezdi vsechny). Jen obcas maji nektere vetsi zadecek, ale je jich min nez jsem cekal. Nejsou tu skoro zadni tlusti lide, tak i holky jsou vetsinou stihlounke. Jsou tu diskoteky, kam vas (podle pruvodce) pusti jen pokud jste krasni. Tam se da otestovat, jak si stojite v porovnani s obyvatelkami Barcy. Casto jsou videt pary, ktere vasnive laskuji na plazi, ve vlaku nebo kdekoliv je to napadne. Nekdy je to na hranici soft-porna a ne vzdycky jsou to jenom teenageri. Na silne katolickou zemi se tady prekvapive opaluji skoro vsechny nahore bez nebo ruzne bez. V tomhle ohledu je tady prima! Ale je pravda, ze jsem dlouho nevidel skoro zadne ceske holky, tak nemam moc srovnani!
Je velmi tezke urcit vek mistnich. Dvema z mych kolegu je 41 let, pricemz byste jim hadali tak maximalne 31. Pravidelne sportuji, nestresuji se, jedi stridme a vubec o sebe vsemozne pecuji. Manikury, pedikury, masaze, kosmetiky, drahe obleceni a luxusni boty – to tady plati o muzich i o zenach. Nejsou tady takove ty nase “babicky”. I stare damy jsou tady vzdy skvele upravene. U nas se lidi kastuji podle auta nebo mobilu. Tady to nejak neplati a metrem ci vlakem jezdi vsichni. A mobil nejak moc neresej.
Doprava
Auta tady jezdi o trochu horsi nez v Praze. Takovy prumer. Misti si kupuji nejradeji neco maleho, protoze se ve meste stejne neda zaparkovat. Nejsou tu skoro zadne mycky, takze jen malo aut je cistych. Je tady neobvykle dostat firemni auto, tak na ulicich je mene toho, cemu se u nas rika “referentske vozy”. Vetsina mistnich ma maleho skutra. Na skutru do 150 ccm muzete jezdit s ridicakem na auto, tak jich tady jezdi mraky. Taky tady nejsou moc videt benzinky, jak je zname u nas. Podobne benzinove pumpy, jako maji tady v nejnoveji stavene oblasti zvane Diagonal Mar, jsem videl naposledy na ostrove Ko Phangan v Thajsku. A to ma Diagonal Mar byt evropske Miami.
Vetsinou se nejezdi moc podle predpisu. Spis vubec. Parkuje se vsude, kde to jde. Boticku jsem videl jen jednou. Jezdi se na cervenou, takze zelena na semaforu pro chodce je pouze orientacni. Chodci zase chodi na cervenou. Pri rozjizdeni se meni barva z cervene hned na zelenou bez oranzove. Jeste na cervenou jsou uz prvni v polovine krizovatky. Diky tomu je tady hodne lidi o berlich a se zlomenyma koncetinama. Kdo cim prijel poznate v baru podle toho s cim prisel dovnitr. Cyklista si casto nese sedadlo od kola s sebou (nekdy i cele skladaci kolo, ktere je tady velmi popularni), motocyklista ma v baru na zidli vedle sebe helmu a lidi, co prijedou autem, si vezmou radio (ikdyz jich pred lety bylo vic).
Od zari jsou v platnosti nove predpisy, ktere se tykaji cyklistu. Pro nas jsou vetsinou usmevne. Cyklista podle nich nesmi jezdit v pruhu pro autobusy, musi mit v noci svetlo (takove kolo jsem tady jeste nevidel), nesmi poslouchat prehravac ani telefonovat za jizdy, nesmi jezdit na cervenou (to me dost pobavilo) a na chodniku musi jezdit nejmin metr od chodcu. Kolo se pak nesmi privazovat retezem k dopravnim znackam, protoze zlodeji pri kradezi mohou poskodit znacku! Vubec, vetsinu veci si porizujete s tim, ze jsou na dobu docasnou a pokud si na ne nedavate pozor, tak o ne prijdete. Tot zakon dzungle a Barcelony. Jo, prilbu na kolo maji jen turisti!
Bydleni
Ikdyz se tady zije vic venku nez vevnitr, tak bydlet je taky treba! Zatim bydlim porad v hotelu, ktery vypad jako trocha lepsi studentske koleje. Pro zajimavost – vyprani a vyzehleni 1 kosile 6,5 euro (v Olympijske vesnici 4 euro). Dlouhodoby pronajem lze sehnat temer vyhradne pres agenturu. Najem bytu se tady pohybuje nekde od 900 euro za 65 m2 velky a nezarizeny byt. Za 1200 euro se da sehnat zarizeny 3 pokojovy byt s lednickou, prackou, susickou, vysavacem a veskerou elektronikou kousek od centra. Ja mam stesti, ze mi bydleni bude z velke casti hradit zamestnavatel, tak si zbyva vybrat a prestat se desit ceny, ktera by me normalne poslala do kolen. Byty jsou celkem velke a maji zvlastni pokoj ci kryty balkon pro pracku a susicku. Vetsinou maji velmi luxusni vstup a udrzovane spolecne prostory. Zadny nebyl bez klimatizace a parkovaciho mista. Uz jsem mel jeden vybrany, ale vyfoukl mi ho jiny doktor, protoze zaplatil vic nez ja – netusil jsem, ze to tady chodi jako na trznici! Co se da delat!