Jeden svět 2009
Jedenáctý ročník festivalu Jeden svět se bude letos konat od 11. do 19. března v Praze, v průběhu března a dubna se dále uskuteční ve 29 městech po celé České republice. Výběr z filmů Jednoho světa bude prezentován i v Bruselu a ve Washingtonu DC.
Festival se koná pod záštitou Václava Havla, místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, ministra kultury Václava Jehličky, ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga a primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.
Letošní ročník je oficiální doprovodnou akcí předsednictví ČR v Radě EU.
Pražské festivalové centrum bude již tradičně v kině Lucerna. Dalšími festivalovými kiny budou Světozor (malý a velký sál), Divadlo Archa, Atlas (malý a velký sál), Francouzský institut, Městská knihovna, Evald, Ponrepo a Divadlo Minor. Presscentrum a guest servis najdete v Langhans Galerii.
Zahajovacím filmem festivalu se stane snímek Barmský VJ, jehož hlavní postavou je mladý barmský reportér Joshua, který společně s dalšími kolegy z exilové televize Democratic Voice of Burma podrobně zachytil protivládní demonstrace v září roku 2007 a jejich následné brutální potlačení.
Jak je již tradicí, Jeden svět přinese vynikající filmy o Barmě, Íránu, Kašmíru, Dárfúru, Ekvádoru, Venezuele, Kongu či Severní Koreji, letošní ročník ale nebude primárně o konkretních zemích. Nosnými tématy letošního ročníku jsou zásadní globální výzvy současného světa: nafta, plyn, energetika, voda, oteplování, ekonomika a finanční krize. Věci, které nás v České republice, ale i lidi na ostatních místech světa, zásadním způsobem ovlivňují.
U příležitosti dvacátého výročí od pádu Železné opony jsme naším letošním vizuálem chtěli naznačit, nakolik nám záleží na oslovení generace dnešních dvacetiletých, kteří představují první generaci v České republice, která vyrostla ve svobodě. Zároveň jde o generaci, jejíž život bude zásadním způsobem ovlivněn současnými globálními výzvami.
Tematická kategorie 20 let demokracie ve filmu rekapituluje uplynulých dvacet let od pádu totalitních režimů ve střední Evropě tak, jak je zachytili renomovaní dokumentaristé i mladí autoři. Představujeme v ní filmy, které originálním způsobem reflektují důležité výzvy, úspěchy i nezdary provázející období transformace. Program je přístupný také na internetu, kde kromě filmů naleznete i diskusní fórum.
Kolekce filmů Evropa v (jednom) světě bude reflektovat aktuální světové problémy se kterými se musí Evropa v čele s Českou republikou jako zemí předsedající Radě EU vyrovnat. Podtémata této kategorie jsou: Ekonomika; Energetika; Modrá zelená planeta; Evropa jako globální hráč a Evropa bez bariér. Filmům v této kategorii budu věnované speciální debaty, které Jeden svět uspořádá ve spolupráci s občanským sdružením Agora CE. Rádi bychom, aby letošní Jeden svět zafungoval jako prostor, kde by se mohl divák/divačka vyjádřit k věcem, které dnes česká a evropská politická reprezentace řeší na mezinárodní úrovni. Tyto projekce a diskusní večery se uskuteční v Divadle Archa, Městská knihovně a ve Francouzském institutu.
Jeden svět představí vůbec poprvé v České republice práci významného amerického dokumentaristy a pedagoga harvardské univerzity Rosse McElweeho. Ve svém programu nabídne čtyři filmy z jeho dílny včetně slavného snímku Shermanův pochod.
Masterclass Rose McElweeho proběhne v pondělí 16. března v kině Ponrepo po projekci filmu Prozářené listy.
Dokumentárních filmů o Africe je nespočet. Do této sekce jsme se snažili vybrat snímky nahlížející na tento kontinent plný kontrastů jinak, než je běžné. Místo obrazů AIDS tak máme místy humorné vyprávění o Lásce, sexu a mopedech v Burkině Faso, místo násilně potlačených demonstrací příběh skupiny hiphoperů, která angažovanou hudbou přispívá aspoň trochu ke zlepšení Demokracie v Dakaru. Zatímco muži ve východním Kongu podléhají střídavě euforii a nervozitě z nadcházejících voleb, ženy v Kinshase usilovně boxují směrem ke Konečné stanici vítězství. Nechtěli jsme se vyhnout ani ožehavým tématům, jako je například všudypřítomná chudoba a stále sílící emigrace zejména mladé generace. Právě o ní je strhující dokument Idrissy Guira – portrét dvou senegalských bratranců, z nichž jeden se po studiích v Americe rozhodne zůstat doma a učit, zatímco druhý volí Barcelonu, nebo smrt.. Odhodlané Senegalky, které často zůstávají samy nebo mají nezaměstnané muže, zatím pilně podnikají, sní nebo objevují samy sebe. Proč jsou vůbec Afričané Stiženi bohatstvím svých přírodních zdrojů a závislostí na finanční a humanitární pomoci zvenčí, se snaží v poutavé eseji o příčinách chudoby analyzovat malijský režisér Kal Touré. Dokumentárních filmů o Africe je nespočet – ale tyhle stojí za to vidět.
Výjimečně uvedeme hraný film. Půjde o snímek Zdeňka Tyce El Paso, který je inspirován skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí. Kromě Prahy ho promítneme v dalších pěti festivalových městech.
V neděli 8. března poběží na obrazovkách ČT 2 od 20 hodin v rámci Večer na téma: Jeden svět dokument Všechno je v pohodě. Snímek je jedním z nejlepších filmů o globálním oteplování posledních let.
Stejně jako v předchozích letech tvoří nedílnou součást festivalu také dopolední projekce filmů pro střední a základní školy, které se budou konat ve všech festivalových městech. Vice informací najdete na webových stránkách tohoto projektu.
V letošním roce našim divákům umožníme vidět nejnavštěvovanější a divácky nejúspěšnější filmy i po skončení festivalu. O výběru filmů rozhodnou svým hlasováním. Vybrané snímky promítneme ihned po skončení festivalu, 20. a 21. března v kinech Světozor a Lucerna.
Ve spolupráci s Divadlem Minor navíc letos poprvé uvedeme několikadenní program Jeden svět pro rodiče a děti složený z krátkých filmů pro nejmladší diváky. Projekce pro rodiče s možností využití dětského koutku pro jejich děti budou uváděné v podvečerních hodinách.
Ve čtvrtek 12.3. a ve středu 18.3. jsme v kině Lucerna přichystali od 14.00 dvě projekce vybraných filmů spojených s debatou pro seniory a seniorky. Filmy z našeho programu si pro tyto akce vybrali samotní zástupci z řad seniorů a vstup na ně je zdarma.
V letošním roce bychom rádi lehce narušili „centralizaci“ pražské části festivalu, proto připravujeme pilotní festivaly ve dvou městských částech, v Praze 4 se zázemím v KC Novodvorská a projekčním místem v KC Spořilov a městské části Praha 11, kde se budou konat projekce v KC Zahrada.
Minulý rok jsme prolomili hranici 100 000 diváků a divaček. Doufáme a věříme, že se nám letos těmito speciálními akcemi podaří na festival nalákat i lidi, kteří o Jednom světe slyšeli, ale dosud se jim ho nepodařilo navštívit.