Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seFejeton zašmodrchaný
Autor
jH
Kabely od zvukových aparatur, prodlužovačky, nabíječky, sluchátka, myši, mikrofony, ty všechny mají jedno společné – černou, často dlouhou šňůru, pojítko s jinou částí technologie, se kterou je neodlučitelně spjat smysl jejich existence a jejíž používání nám ulehčují či umožňují. A to se již dostávám k jádru pudla. Stalo se to snad každému z nás, úhledně složené kabely se během cesty v tašce zašmodrchají do nepopsatelně nechutného útvaru, často připomínajícího německý pletený dirndl a jejich nebohému majiteli tak postaví do cesty spletitý, takřka neřešitelný hlavolam, kterého by se lekla i ovdovělá záhadoložka na odpočinku. Před zkroušeným uživatelem pak vyvstane několik možností, jak tuto komplikovanou mysteriózní záležitost řešit a nutno podotknout, že všechny cesty vedoucí k zpětnému používání zmotaných kabelů, zaručují krajní nepříjemnosti, zvýšení krevního tlaku, pálení očí, křeče mimických svalů atd. Rozmotávání = Prožití silně stresové situace a proto se nelze divit, pokud u slabších povah dojde k nervovému selhání, které v extrémních případech může vyústit až v sebevraždu oběšením na nabíječce. A protože se po mnoha vyhraných rozmotlých soubojích cítím býti osobou z nejpovolanějších, dovolte mi teď poradit Vám, jak se v této těžké životní situaci s nastalým problémem popasovat a zároveň při tom zkratovaným sluchátkem nevyvraždit půlku bloku.
Možnost 1. – Recyklace
Tato možnost, byť by se zdála mnoha nemajetným z nás býti sebevíce nepřijatelnou, je však pro zachování plného duševního zdraví nejlepším východiskem. V situacích kdy zašmodrchané kabely několika různých výrobků splynuly v mix připomínající technologický eintopf a jejich rozmotávání by se nutně stalo Čekáním na Godota, je nejlepším možným řešením urychleně položit pár těžce vydělaných bankovek na ortel nejbližšího elektra. Pár tisíc utracených za novou nabíječku, myš nebo sluchátka jistě je dobrou cenou za jakés takés uchování vitality ducha.
Možnost 2. – Souboj
Autor důrazně nedoporučuje podstupovat souboj rozšmodrchávací těhotným ženám, vystresovaným a labilním jedincům a vůbec všem osobám psychicky i fyzicky slabším, tito lidé, nechť poprosí kohokoliv ve svém okolí, pokud tedy nemohou užít možnosti 1., ať Souboj podstoupí za ně. Důležitým prvkem před samotným soubojem je skálopevné přesvědčení ve schopnost vlastních rukou a duševní sílu, doporučuje se trpělivost a stoický optimismus, který však nikdy nesmí přerůst v nadměrnou sebedůvěru, jež by mohla vést k prohře souboje a následným neblahým konsekvencím, na které se i otrlý autor tohoto článku bojí jen pomyslet.
Možnost 3. – Sebevražda
Dle uvážení se doporučuje olíznutí elektrické zásuvky, pozření kabelů, skok z okna (před kterým je záhodno zničit kabelovitý objekt, kvůli kterému je život ukončován), použitelným způsobem je i vystrčení hlavy z jedoucího vlaku, umlácení se naostřenými kabely či poslech hudby Karla Gotta, zremixované s nejnovějším CD Sagvana Tofiho, prokládaný některými ze starších nahrávek legendární skupiny Orlík. Tato možnost je však extrémním řešením kabelové krize a autor doporučuje spíše užíti jedné z prvních dvou nabízených možností.
Problémem je i vysoká míra odlišnosti různých kabelových případů. Je prakticky nemožné sestavit publikaci, která by jen z nepatrné části zaznamenala alespoň zlomek příkladů zmotaných kabelů. Obrovská rozlišnost těchto úkazů znesnadňuje, ne-li naprosto znemožňuje publikování ucelené studie a je třeba si připustit, že se tento komplikovaný problém stane jednou z nevyřešitelných záhad, s nimiž se naše civilizace bude potýkat po mnoho dalších generací. Závěrem mi dovolte popřát Vám mnoho štěstí a varovat Vás před přenášením dvou a více kabelových šňůr v jedné kapse tašky či batohu.