Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seK čemu jsou kurzy tvůrčího psaní?
04. 09. 2010
5
43
2377
Autor
Lady de Winter
Kurzy tvůrčího psaní - vyhozené peníze nebo skvělý způsob, jak se naučit psát? A jde to vůbec? Neměl náhodou pravdu Wiliiam Saroyan, který kdesi tvrdil, že spisovatelem se člověk prostě rodí a je jím, i kdyby mu nikdy nic nevydali a i kdyby se vlastně pořádně nikdy nevypsal? Že spisovatelem se stát nedá, že se jím dá pouze narodit? Anebo je to elitářská konina, kterou rozšiřujou literárně-intelektuální snobové a psaní je řemeslo jako každé jiné?
Absolvovali jste? Učíte? Máte dobré zkušenosti, špatné zkušenosti?
43 názorů
Pišta_Hufnágl
02. 10. 2010Armin Tamzarrian
02. 10. 2010Pišta_Hufnágl
02. 10. 2010
Žádný literární kurz jsem neabsolvoval a možná je to škoda. Nikdy není na škodu, když někdo zkušený poradí tomu nezkušenému. Jsou jistá pravidla, která se naučit dají. Ale jak řekla Whoopi Goldberg ve filmu Sestra v akci 2 : Když se ráno probudíš a myslíš jen na zpívaní, můžeš být zpěvačkou. No a tak to je se vším. Když myslíš jen na psaní... atd., atd.
Afrodisiakum
25. 09. 2010
To je stejná otázka, jako proč existuje DAMU a jestli se dá naučit hrát divadlo, nebo proč existuje JAMU a jestli se dá naučit zpívat či hrát na hudební nástroj.
Talent není zárukou řemesla a naopak.
Ten kurz jsem absolvoval. Dozvěděl jsem se tam hodně zajímavých věcí. Třeba to, čeho by se měl každý tvůrčí pisatel vyvarovat-různých neobratností, které mu při troše nepozornosti čouhají z díla jako sláma z bot. Nebo o osobitém stylu, který si každý musí uvědoměle vybrousit, začátečník na to nemyslí a důležité rysy jeho psaní časem vyprchají a sklouzne k banalitě.
Škvorecký mi jednou řekl:,,Rajmunde, Ty piš jenom do písku, pro takového génia nemáme dosti lesů".
Neabsolvoval jsem, neučím, nemám zkušenosti. Myslím si ale, že psaní je do značné míry řemeslo, jako řemeslo je olejomalba, sochařství nebo architektura. Čloběk prostě musí umět řemeslo, aby se mohl stát umělcem. Ne každý člověk je v řemesle dobrý a ne každý dobrý řemeslník má na to, stát se umělcem.
Doporučuji Tvůrčí psaní od Markéty Dočekalové. Každý, kdo chce, tam najde nějakou radu a poučení. Ale samozřejmě, že je to jenom teorie - rukopis si musí vybudovat každý sám.
"Nedej se omámit hlasy modernosti, jdi jedině za svou představou a nelekej se, bude-li výsledek zdánlivě nemoderní. Tvoříš-li, jsi nutně moderní. Neboj se být výjimečným, osamělým v okolní tvorbě. Ti, kteří tvoří školu, jsou slabí, podlehli zakladateli, který byl také jediným a výjimečným." -- Jan Zrzavý
Já si myslím, že vzdělávání je důležité v každém oboru. Aby člověk zvládl řemeslo, musí o něm něco vědět. A talent, ten mu pomůže z řemesla udělat umění. Bez znalosti základů řemesla se stane umělec jen z výjimečných jedinců.
Absolvoval jsem kurs tvůrčího psaní Dar slova a považuji jej za dobrý základ. Zbytek se musí vysedět.
Vetsinu veci se clovek nauci samostudiem nebo od jinych
ja bych nutne nesmesoval kvalitu jednotlivych kurzu a tvurci psani jako koncept (minimalne lektor z toho ma obcas uzitek ve forme privydelku a slecen)
Jsou ale lide, kteri nemaji pro psani vlohy a kurz je pro ne dalsi ztrata casu
stejne tak absolvovani kurzu z nikoho neudela spisovatele, ale treba nekoho postrci spravnym smerem...
Lady de Winter
06. 09. 2010Lady de Winter
06. 09. 2010Kamil Sikora
06. 09. 2010
Domnívám se, že není špatné seznámit se s názory, pohledy, postupy někoho, kdo má zkušenosti se psaním a publikováním, a nemusí to znamenat, že se chceš tím, co se dozvíš přímo řídit. Pak taky záleží na tom a kolik máš peněz a času, a jestli ti je patnáct nebo padesát. Starší ročníky bývají k přijímání radá poněkud skeptičtější :-)
já bych řekl, že někdy neškodí, když Ti někdo poradí
jsou styly, o kterých jsem třeba nikdy neuvažoval - někde zkraje jsem přičichl k fejetonům a už jsem u nich zůstal - třeba bych rád cvičil povídky nebo psal sitcomy či scénáře a nejspíš bych od někoho potřeboval malinko nasměrovat /zkorigovat
stejně to mám s focením - fotím rád a tak nějak středně dobře, ale na to aby byl špička si myslím, že potřebuju aspoň kousek formálního vzdělání - čili za mě jo, ale nikdy jsem nebyl a jeden kurz jsem zaplatil a pak nestíhal navštěvovat, tak mi propadl :-(
Já mám za to, že kurzy jsou pro blbce.
Opravdový spisovatel buď nepotřebuje nic, nebo se poučí z knih svých předchůdců.
Ostatně v kurzu vám řeknou stejně to, co v knihách je, ale čtenář si toho normálně nevšimne. Například metafora. Čtenář ji vnímá, ale neříká si v té chvíli - hele pozor, tohle je metafora, takhle se používá, etc.
Movsar > vívek učil u nás, ale smrděl a píchal studentky, ostatně můžeš si o tom přečíst v jeho Lekcích tvůrčího psaní, ze školy byl rozhodnutím lektora odejit, i když tvrdí něco jinýho
neučí (nebo neučil) náhodou tvůrčí psaní na nějké té soukromé VŠ taky viewegh?
A k otázce jestli jsem nějaké tvůrčí kurzy absolvoval, tak jo, mám jakože umělecké vzdělání, naštěstí ne stran psaní - to aby objasnil svou pozici.
Jako každý jiný tvůrčí kurz nebo vzdělání: k navázání konexí. Výtvarné umění se totiž neobejde bez prostoru, architektura tím méně, klasická, tedy institualizovaná hudba zřejmě také ne (i když bytové Schubertovy koncerty by mohly mít koule .) a jistěže i zde existují výjimky).
Naštěstí literatura se dá (stejně jako undergroundová hudba) provozovat jen s minimalizovanou mírou institualizace (jediným rámcem je jazyk, nikoliv kartezináský prostor), prudce na odpor, tak pokud člověk netrpí nutkavou potřebou publikovat, jsou tvůrčí kurzy (v klasickém vektoru "učitel -> žák" a neoklasické rovnici "žák = peníze") naprostá zbytečnost.
Abych beatoval za šest háků na semestr, to je degradace nejhrubšího zrna.
Dlouho jsem o nějakých kurzech tvůrčího psaní neměla tušení, ale nedávno jsem si o nich přečetla pár knih. Není to asi úplně to pravé, jako když je člověk absolvuje naživo, ale je to takový ten teoretický základ (jako když si přečteš skripta od profesora, místo abys k němu šla do semináře). Určitě není špatné si uvědomit, jak a proč některé věci fungují, asi jako když člověk, který má hudební nadání, zjistí, že existujou noty, nějaká pravidla harmonie apod. a jak je používat. Ale skládat už musíš sama... sebelepší profesor tě vede jen směrem, který uznává on sám...
Osobně stále neznám odpověď na tvou otázku, jestli se spisovatelem člověk "rodí". Mám dojem, že dneska ti nejvydávanější autoři dobře ovládají řemeslo a dokážou se dobře trefit do vkusu čtenářů. Jsou si podobní jak vejce vejci. Ale jestli zrovna tohle jsou ti Spisovatelé...?
k tomu vypsání snad. pro někoho, koho si baví pinkpsát vemeniny jen tak o zeď
lily marleen
04. 09. 2010
....snad k tomu, že se tam sejdou lidi, který maj něco společnýho...a to bych nepodceňoval ... dozvědí se taky čemu se ...vyhnout - a hlavně kde co najít a co si (třeba) přečíst...
moc záleží na tom, kdo kurs vede.
Když blbec, je celej kurs k hovnu.
Lady de Winter
04. 09. 2010lily marleen
04. 09. 2010
Opravdu záleží na kvalitě kurzu, alespoň co se naučení řemesla týče. Talentu se člověk nenaučí, může ho ale rozvíjet. Rozhodně nedoporučuji různé učebnice tvůrčího psaní, ty zpravidla nepřesahují svým obsahem hodiny slohu na střední škole...
Pišta_Hufnágl
04. 09. 2010
nemyslim, že bychom tady na pár řádcích vyřešili jaká je LA, ale...
pokud máš zájem spíš o poesii, jdi na kurz k Jirkovi Dědečkovi, já osobně sice nemusim jeho pitomě ftipnou poetiku, ale jako člověka ho uznávám a naprostá většina lidí, co absolvovala jeho kurzy byla spokojená
pokud spíš próza /a jak vim, ty se tady prezentuješ spíš jako povídkářka/, tak rozhodně Petr Šabach, jiná volba neni, hovno hoří:)) Né že by teda jedinej on učil prózu, od letoška tam bude učit i Radunka Denemarková a kdosi snad i scénář, ale Šabach je prostě jistota...
jinak pokud byla otázka míněna na celou LA jaká je, tak nemůžu říct nic jinýho, než že skvělá, baví mě...
Lady de Winter
04. 09. 2010
Během studia na LA sem zatim absolvoval 3 různý kurzy - Drama s Danielou Fischerovou, publicistiku s Andrejem Haladou a poesii s Petrem Borkovcem a musim uznat, že každej ten kurs mi něco dal - i byť by to bylo jen uvědomění si, že ten člověk nemá na to, aby mi něco dal...
naučit psát se dá, stejně jako se dá naučit počítat, pokud se naučíš teorii a sám chceš, máš alespoň krapet talentu, jde se podle mýho neustále zlepšovat..
jinak netvrdil bych, že sou kurzy TP elitářská konina, u nás na škole stojí kurzy asi 6 tisíc za semestr, tudíž jsou, řekl bych, finančně srovnatelný s kurzama jazykovejma..