Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seInternet versus reálný život
Autor
Dianella
INTERNET versus REÁLNÝ ŽIVOT
Když si položíte otázku kolik věcí z těch, které na internetu děláte, jsou nezbytně nutné pro váš život, tak většina z vás odpoví, že takových moc není. Je těžké si přiznat, jak zbytečné některé činnosti jsou, ale pokud změníte úhel pohledu na věc, uvědomíte si, že takový život nechcete. Jsem si vědoma toho, že dnešní moderní styl života nutně vyžaduje určitou formu komunikace a proč tedy nevyužít internetu, když je to nejrychlejší způsob, jak zkontaktovat kohokoliv na světě? To je samozřejmě zdravý přístup a proti němu nemůžu nic namítat a ani nechci, ale z vlastní zkušenost vím, že někdy je lepší nemít přístup k informacím tak jednoduchý.
Dnešním trendem, který zná 95% moderně žijícího světa, je pochopitelně facebook. Vzniká na toto téma nespočet debat. Zda je dobré založit si svůj účet a moci komunikovat s dalšími 400 lidmi den co den, dozvídat se o nich mnohdy velmi soukromé informace, které ale ovšem oni dobrovolně vypustí do světa. A to je právě jeden z největších problému, který na celé této záležitosti vidím já. To, že spousta lidí zveřejňuje svoje častokrát nesmyslné, nevhodné a především trapné statusy je jedna věc. Proti tomu nemá vlastně ani cenu nic namítat, protože to pouze a jedině vypovídá o charakteru a stupni dosažené inteligence daného jedince. Na druhou stranu ale neustále se zvyšující počet informací, které je na sebe člověk ochoten prozradit prostřednictvím facebooku, vypovídá o jisté řetězové reakci. Vidíte, že váš přítel zveřejnil několik fotek ze svého romantického výletu se svou drahou polovičkou, změnil si stav ze „nezadaný“ na „zadaný“, připsal pár srdceryvných citátů a dalších deset lidí vše postupně komentuje. V jedné vteřině se všech vašich 600 „přátel“ může dozvědět vaše nejniternější pocity. A vy sami si ani neuvědomujete, že sdělujete světu spoustu informací, které by měly zůstat hlavně vám samotným. Slovo „přátelé“ uvádím schválně v uvozovkách, protože za své skutečné přátele můžete jednak považovat třeba jen ¼ všech, možná méně a za druhé se mezi nimi nachází spousta jedinců, které jste třeba ani v životě neviděli. Mám takový pocit, že člověk tímhle vším někdy ztrácí důležité životní hodnoty, zapomíná na realitu a okrádá sám sebe o spoustu skutečných zážitků, které by mohl prožít kdekoliv venku a ne před obrazovkou svého počítače.
Nechci samozřejmě všechny tyto veřejné sítě a internet vůbec jenom kritizovat, protože je možné najít na celé záležitosti také nespočet kladů, ale o těch se tu nechci zmiňovat, protože jste jistě schopni je vymyslet sami. Já vycházím z toho, že jsem si sama neužitečnost a někdy až nevhodnost facebooku neuvědomovala a „k rozumu“ mě přivedl až jeden nejmenovaný člověk, který mi jednou větou takzvaně „otevřel oči“. Ještě ten den jsem si účet zrušila, dostala jsem potřebu napsat právě tento článek a začala přemýšlet nad určitými záležitostmi trochu jinak. Můžete si z výše uvedených řádků vzít cokoliv a doufám, že nejsem úplně sama s takovým názorem. Myslím si, že životní růst je o vyšších hodnotách.