Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sePsí roky - malá vzpomínka na GG
Autor
Fruhling
Myslím, že to už muselo proběhnout novinami, ale přesto bych rád upozornil, že dne 13.4.2015 zemřel Günther Grass, autor Plechového bubínku, potažmo celé Gdaňské trologie, díla, které je dle mého souber nejzasadnějších románů po roce 1950.
Původně jsem zamýšlel nahrát sem nějakou svou starší recenzi, ale ty články jsou s odstupem času neuvěřitelně blbé. Proto jen nabízím prostor zapálit v diskuzi svíčku a v lodičce ji poslat po proudu Wisly.
32 názorů
Tichý don, chápu tvé trauma. Zkoušel jsi věc zvaná knihovna?
https://tritius.kmo.cz/detail/5412761?search=5acab86d-aca1-4f60-8a14-ffe58228492c&si=15
Když tak u mě doma.
Kočka a myš je cool, pamatuji si jen, že jsem ji četl a to je tak všechno. To nic nemění na tom, že na Oskrara Mezrath tě zdraví a Psí roky by sis měl sehnat. Admin, který tenhle příspěvěk přeřadil je kokot.
frontanabanan
17. 04. 2015mě teda víc tankuje, když se to zdvojí
aleš-novák
15. 04. 2015tak jo :o)
aleš-novák
15. 04. 2015neznám Grassovy názory, jen s ním nesouhlasím v pohledu na Irán/Izrael, který zformuloval v té jedné "básni"...k tomu snad slouží diskuse, ne? :o)
koukám, že dílo se dost upgradovalo...:o)
Nic jsem od Grasse nečetl, jen mě zaujal ten jeho coming out 2006...
A srovnávat Izrael s Iránem je komické.
aleš-novák
15. 04. 2015překlad je dobrý počin. Nicméně k tématu http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-vzpominka-na-gg-0l4-/p_zahranici.aspx?c=A150414_000021_p_zahranici_wag
poslední dobou mám dojem, že Zdenda píše kritiky mírně nakulenej, akorát ještě potřebuji zjistit, jestli je to dobře nebo ne... Jsem tady krátce a na něco mé rozlišovací schopnoti stačí a na něco zase ne... pokud si přečtu kritiku od někoho, kdo má pod svým nickem redaktor, co to vlastně znamená?
Tak Grasse mám načteného ještě z doby, kdy jsem hodně četl. Teď se už čtyři měsíce mořím s Tristramem Shandym, který mě nehorázně baví, ale... řekněme, že pracovní trh má na mou zálibu v čtení trochu jiný názor.
Jestli tě to uklidní, tak druhý díl trilogie je fakt tenoučká knížečka na jedno odpoledne :)
Do toho ss nastoupil v 16 letech - v roce 45, kdy už do armády šlo všechno, co mělo nohy, někdy ani to ne. Krom toho co si budem nalhávat, v 16 je člověk pořád ještě tak trochu blbec, takže mi to taky nevadí. Mu se spíš vytýkalo, že tuhle část svého života nezveřejnil dříve, např. při návštěvě Izraele... Je navíc třeba říct, že Grass se dost stylizoval do strážce morálky a ustavičně cepoval Němce za jejich pokrytectví. Ale upřímně, podívám-li se na České autory a převlékání kabátů, tak mě to zas moc netankuje.
Když zmiňuješ tu románovou zápletku - určitě není bez zajímavosti, že Loupat cibuli (to je ta autobiografie) GG pojal v podstatě jako román, částečně ze třetí osoby, který svým stylem silně upomíná na Gdaňskou trilogii.
Admine, seš normální, nebo je tohle jen nějaká forma trollingu? Že mohu diskutovat na zpravodajských serverech je sice pěkné, ale všichni známe tamnější úroveň diskuze. Díílo mám navíc uzamčeno, takže si ani nemůžu opravit překlepy. Prosím zamysli se.
Zdendo, ta trilogie je dobrá, popravdě řečeno se mi Psí roky líbily i krapet víc než Plechový bubínek. Musím nicméně uznat, že ta kniha je víc popisná a spoléhá se spíš na "ducha doby" než na románový drajv alá Plechový bubínek - blíž než k PB má tak k pozdním Širým polím (ty se odehrávají po sjednocení Německa a je to vlastně poslední velký kniha, kterou GRass napsal - nepočítám-li tu autobiografii).
Na Gdaňské trilogii je každopádně vidět rozdíl mezi vrcholným a pozdním Grassem, díky velkému časovému rozptylu mezi díly dobř mapuje všechny posuny a změny v uvažování a literárních postupech.
Upřímně si myslím, že Grass byl asi poslední spisovatel navazující na tradici velkého evropského románu (do toho Lübecku pošli za mě alespoň pozdrav).