Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seTři rozměry
Autor
Gora
~~Na ambulanci
Šine si to v nepadnoucích riflových kaťatech nadměrné velikosti prostředkem nemocniční chodby v přízemí, žena středních let. Kolébá se v bocích a zvolna posunuje nohy před sebe. Obličej není přes ofinu mastných vlasů moc vidět. Ve čtyřech taškách poponáší své živobytí. Všechny židle jsou obsazené, a tak jako nafouknutá vzducholoď v červené bundě putuje až na konec, k velkému oknu. Opře se o žebra topení a začíná přehrabovat igelitku.
Posedávající čekají na ošetření na chirurgické ambulanci s vyhaslými pohledy. Je znát nervozita a bedlivé hlídkování, zda někdo nepředbíhá. Nejsou to desítky minut, ale hodiny, než přijdou na řadu. Personálu je málo a spádová oblast veliká: město, okolí a celé Lipensko. Vzduch rychle houstne, zvláště nyní, když se do špitálského tepla uchýlila žena bez domova.
Šustění od radiátorů přilákalo kradmé pohledy všech. Ústa bez zubů zaplnila obří bageta. Chutná...
Po jídle žena ubalila na parapetu retko a vykolébala se ven, do zimy.
Mladík, nejblíže u okna, vyskočil a otevřel je. Za chvíli bylo vyvětráno, a dokonce ubylo kverulantských řečí. Čekalo se tak nějak pospolitěji, kdy nějaká minuta přestala hrát roli. Svěží vzduch přivanul přes cizí osud větší spokojenost s tím vlastním.
V jídelně
Chirurgické oddělení má jídelnu a společenskou místnost zároveň. Kdo může, přijde na večeři po svých nebo je dovezen.
Večeří jsou míněny slabounké plátky chleba a salám ve fólii, a možnost namáznout na krajíce Flóru v miniaturní vaničce. Starý pán v kolečkovém křesle ji vyškrabuje nožem do mrtě. Stejně to na tři krajíčky nevychází, ač sotva zamáznul průduchy v chlebu. Nejím máslo, tak podaruju, a hned jsem tu populární.
Večer se pouští televize, na zprávy koukají jen muži, skoro. Ženy odešly po Ulici na pokoje. Rituál hledění na blikající obrazovku připomíná pradávné koukání lidské smečky do ohňů. Vyvolává pocit blízkosti. Muž, ten ve vozíku, za pár minut ruší zpravodajství chrápáním, jako když řeže pilou, tak slyšíme jen každou druhou větu.
A nikomu to nevadí. Svůj svět, starosti a naděje, prožíváme tady a teď zde, ve vydýchané nemocniční jídelně. Zprávy zvenku se nezdají být tak důležité.
Po chvíli se pozornost všech upřela na podlouhlou ventilačku okna. Dokonale zarámovala pohled na město. Z nekonečné chladné tmy nasvícením vystoupil trojrozměrný obraz zámku, stavby, která tu odedávna byla a bude. Fascinuje víc než televize.
Odcházíme. Nastala noc.
67 názorů
upupo, moc dík za pozornost....všímat si a zpracovat literárně se učím zejména od movsara.
Dobré momentky. Presne tak to tam vyzerá. Bezdomovkyňa je pre chorých nádejou - sú ľudia, ktorí sú na tom aj horšie, a to je dobre!
Jarrdo, vlastně na oddělení v nemocnici jsou lidé většinou na pokojích, jediná možnost zapadnout do chvilkového společenství je právě jen u té televize:-))) a díky moc
Tak ve tvém profilu lezu po řádcích jako po štaflích a vybírám si prózu. Je zajímavé, jak si vybíráš banální chvíle v lidském životě, nad kterými by se nikdo nepoizastavil, a jak poutavě zaujmeš.
Zajímavý postřeh. Dříve se scházelo u ohně a křoupali se sušení cvrčci. Dnes u televize a křoupou se brambůrky.
Lakrove, děkuju ti moc:-)
No, vlastně v té první příhodě je celkem nadějné, že my ostatní jsme na tom lépe než ona žena:-)))
Padá z toho na mne jakási beznaděj, a vzhledem k tomu, že to předpokládám byl záměr, dávám tip.
byla jsem v čekárně i v telemístnosti, sedí to, moc pěkně jsem si početla *
Adriana Bártová
15. 11. 2016výborné, krátce srozumitelně s hlubokou myšlenkou, avšak nenásilně, Na ambulanci se mi líbí víc, ale obě jsou dobré, T*
K3: díky ti...já také nemám nic proti nemocnicím...ani jako sestřička mít nemohu...jen je to zvláštní společenství...a první den venku zapomeneš:-) Děkuji, Karle
Dobře jsi to vykreslila. Tu atmosféru. Představ si, že se mi v nemocnici vždycky líbilo. Bývala tam pohoda, rozebírala se politika a lidi měli k sobě vážně blíž. Bůhví proč, snad že se neznali. T.
Marcela.K.
14. 11. 2016Popsané tak výstižně, že je jasné, že jsi tam byla ;-)
Hodně fotografů fotí podobným způsobem jako ty píšeš,proto si myslím,že třeba momentky z čekárny a tvoje prózy by šly velice dobře k sobě.
Um, děkuju, že mne čteš:-) Ráda pozoruju šrumec a v duchu si dělám glosy:-) díky
Výborné ! Jsi skvělá pozorovatelka. Tím vietnamským příslovím jsem se celý život řídila a proto jsem k doktorům raději nechodila. Když si tě tak čtu,myslím,že bys dokázala napsat pšknou prózu i o PC místnosti v knihovně. Tady to taky bývá občas docela "hustý",takže je třeba větrat atd.
srozumění: děkuju, baví mne snažit se něco takového vystihnout, jsou to situace, kdy se nám dost zásadně mění pohled vlastně na všechno:-)
blacksabbath
13. 11. 2016Raději k lékaři nechodím....něco by mi určitě našel......super postřehy...provětráno...................*/***
rozhodně bych ale nestavěl tak ostře proti sobě styl a obsah, resp. pravdu. vzpomeň derridovy ostruhy/styly nietzscheho.
Movsar, mám zato, že jsem svůj názor vysvětlil dostatečně, rozpor je v mé formulaci spíše stylistický než obsahový.
Vybavil se mi ten pocit, ono "blikání obrazovky", jako prvek spojující nemocné v jídelně, a vlastně je jedno, co vysílají, hlavní bylo ono zírání, tak jsem to dopsala:-)
Movsar, oheň jako obecný obraz a vjem a pradávné koukání lidské smečky do ohně mají své odlišné a samostatné kontury ve vztahu k civilizaci, zatímco oheň samotný má nepřeberné asociace a využití, vymezení na pradávnou lidskou smečku nikoliv a tady právě vnímám odlišnost, proto se mi zapojení do kontextu povídečky nezdá jako zcela konzistentní.
poukážu jen na jistý rozpor v tvé reakci: pokud mluvíš o ohni jako asociativní věci, pak už taky mluvíš o "lidské smečce", protože jen ta mu propůjčuje takovou funkci. tedy: jen my si o ohni vyprávíme jako o obraze. a ať už to byli presokratici promýšlející oheň jako živel hýbající světem, platon promýšlející oheň jako součást pověstné jeskyně nebo baudrillard přirovnávají oheň (žárovky) marakodrapů k ohni táborovému, vždy to bude oheň "civilizace".
a2a2a: milé nedělní překvapení a povzbuzení, děkuju moc.
Je zajímavé, že obrázek o sledování TV ve spojitosti s hleděním do ohně jsem přidala až později...někdy je asi lepší psát na první dobrou:-) V první části mi bylo hned jasné, že "to" chci napsat, ale dost dlouho mi trvalo, než jsem přišla na to, jak, aby to nebyl "doják" o bezdomovkyni. Jiří, díky, a pěknou neděli přeju.
Díky i tichým tipům a Movsarovi za podporu.
a2a2a, připomeňme si v té souvislosti příměru "ohněm" pasáž z baudrillardovy ameriky, kde je právě obrazovka a světlo vůbec - civilizační velmocí - považováno za oheň, který nemá nikdy uhasnout. proto ty v noci osvětlené budovy, v halách hotelů a podniků nonstop zapnuté televize. je to "strach z vyhasnutí ohňů". takže ono to, jakkoli to autorka ani nemusela mít na mysli, může být právě velmi trefný obraz: ženy svírané strachem, že oheň, civilizace/života, může jednou dohořet.
Lnice: díky ti, má věrná čtenářko z odnože písmáckých básníků, cením si toho:-)
Snad bych ještě dodal, že paralela díváním se do ohně podle mého soudu a na rozdíl od přejícného Aleše není úplně šťastná, protože jde o odlišné kontexty, byť ve výsledném efektu zde spojitost existuje. Navíc jde i o poněkud násilný obraz v této civilizační kulise.
Obě miniatury se mi líbí. Je vidět, možná je to tím, že jde o kratší útvary, které nevyžadují až tolik pečlivostí jako útvary další, že nti sedí i po stylistické stránce. Tvé texty přitahují pozornost především pro jejich realisticky obsah a tvou osobní zkušenost a vnitřní dávku empatie, v tomto směru je mistrně vyjádřena epizoda o bezdomovkyni, kde jsi se vyhla přímým soudům a přesto jsi je demonstrovala na neverbální komunikaci ostatních.
Druhá povídečka je rovněž výtečná zejména svou atmosférou, zde bych však měl jen nepatrné stylistické připomínky, ale opravdu jen nepatrné, které ani nezmiňují, protože velmi hezký dojem z obou povídek jasně dominuje.
moc pěkně napsáno, líbí se mi ten obraz s ventilačkou i koukání do televizního ohně...-) u nás se zase říká, že zdravý člověk je jen špatně vyšetřený...
overe. tak dík, že jsi vstoupil:-) Říkala jsem si, že název odradí mnoho čtenářů, ale jsem zvyklá nazývat věci svými jmény:-)
umíš vtáhnout do obrazu...do špitálu se mi moc nechtělo, ale v tom tvém jsem nakonec rád chvilku poseděl...ano*
Evženie Brambůrková
12. 11. 2016Na základě takového přísloví se lékařům, pokud možno, vyhýbám.
Napsala jsi to moc dobře. /T
whispermoonlite: magický pohled prostě musel přitáhnout větší pozornost než ohrané politikum:-)
Děkuju ti, ve svých mini a také povídkách čerpám jen z prožitého:-)
Udělals mi radost.
whispermoonlite
12. 11. 2016úžasná představa: i v nemocnici zkoušejí sledovat zprávy, ale výhled na zámek je – ostatně dle nevyřčeného očekávání – opět přitáhne do své moci. a hledí na něj "ventilačkou" (!).
i prvné scéna je vylíčena s náležitou atmosférou.*
Kočkodane, má máslová popularita je odvislá od jídelníčku? vše ostatní již jím:-)
Oči mamutů musely být překrásné...díky, poeto:-)
Hugo Ramon
12. 11. 2016Hugo Ramon
12. 11. 2016Aleši, dík:-) no, už jsem na jednom kanále také viděla...ale neuchvátilo mne to.
Vlastně u televize se i cizí dají do řeči, něco komentují a tak, v éře počítačů ubude i tohle...takže chvála TV, vlastně:-)
Karpatský knihomoľ
12. 11. 2016aleš-novák
12. 11. 2016paralela televize s ohně je dobrý nápad...
někde to už dotáhli tak daleko, že vysílají nekonečné záběry na plápolající oheň...