Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seNeděle XIII.
Autor
Gora
Nízký jalovec
vyhnal větve do výšky –
nepřeskočím jej
..................
Vůně šeříku
oživila starý lom -
kukačka volá
.................
Fábory májky
opršel květnový déšť-
šustí ve větru
...............
V šedivém lomu
kvete fialový bez -
nevidím skálu
27 názorů
Parádní! Líbí se mi, že první a poslední dílka jsou lehce smutná (nepřeskočím, nevidím), naopak ta prostřední v sobě mají ukrytou naději. Milé májové pohlazení *
Evženie Brambůrková
06. 05. 2018Jaro v plném proudu. :-) /T
Hezké, téma mně blízké. Ale v prvním haiku bych asi radši viděla "nepřeskočím jej" To slovo "ho" si vztahuji na živý podmět.*
atkij, dík moc za variaci - to jsem taky měla, ale už oživila kukačka, tak proto - nevidím...možností je mnoho.
Dodolo, jsem to má včerejší pozorování - v našem lomu - /bývalém kamenolomu/ - kde "ani pes neštěkne, jak je pustý", rozkvetlo přes noc obrovské množství šeříku - a ozvala se ta kukačka - a až vše odkvete, bude to zas opuštěný starý lom, samá skála...díky moc:-)
haijine, dík, ačkoliv jsi zřejmě svůj komentář smazal, našla jsem jej a nepřeskočila:-)
To zájmeno je dobrý nápad, opravím...je to založené na hříčce - píseň Vysoký jalovec, zároveň - loni jsem přeskočila, letos už nepřeskočím...může to mít víc důvodů, než fyzické dispozice či překotný růst větví jalovce:-)
Nejsem si teď úplně jistá, ale myslím, že první miniatura je gramaticky správně. V prvních dvou řádcích (tedy v první větě hlavní, kdyby se to napsalo jako souvětí s interpunkcí) je podmětem jalovec. V druhé větě, tuším taky hlavní, je nevyjádřený podmět já. Tedy není nutné tam ten podmět (zájmeno já) dopsat. Jestli je druhá věta vedlejší, tak se omlouvám, ale myslím, že jde opravdu o dvě věty hlavní, poměr důsledkový.
Nejvíc se mi líbí asi prostřední:)