Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seKRAJINY ZROZENÉ OHNĚM INSPIRUJÍ...
Autor
vesuvanka
Krajiny sopečného původu mají své kouzlo - jsou nejen krásné a zajímavé po stránce přírodovědné, ale i vděčným námětem k malování. Inspirativní jsou majestátné kužely jednotlivých sopek, celkové pohledy na dramatickou vulkanickou krajinu, ale i její detaily, jako jsou útvary utuhlé lávy a tufu, a to jak mladé, tak i staré, které po ukončení sopečné činnosti byly miliony let modelovány erozí. Právě tyto kameny, balvany, skalní bloky, stěny kráterů a lávová pole vypovídají o historii vulkanické krajiny. Zatímco geolog a vulkanolog v nich čte jako v knize, malíř sleduje barvy a tvary - nachází "podobnosti čistě náhodné", které ve skutečnosti vůbec náhodné nejsou. Maluje, srovnává a učí se poznávat krajinu víc do hloubky, pronikat do zákonitostí přírody, snaží se do obrazu vnést geologické děje a někdy i trochu botaniky, protože popel a zvětralá láva jsou základnami pro bohatý život. Zaujaly mě i rostliny, jež se uchytávají na mladé lávě.
Pro mě jsou vulkanické krajiny a rostliny, které osídlují mladé lávy, velkou inspirací k malování, a tak vám zde představím některé obrázky ze své poslední tvorby, které vás zavedou do různých koutů světa včetně našeho Českého středohoří. Přeji hezký zážitek.
Bořeň u Bíliny v Českém středohoří. Je to největší znělcový masív v Evropě, který nás zaujme svým bizarním tvarem, tak odlišným od ostatních středohorských kopců. Na jeho vzniku se podílela nejen sopečná činnost, ale i eroze, zejména mrazová, kdy se vytvořily skalní sloupy, věže a jehly.
Vesuv a pinie. Nejkrásnější pinie s širokými a plochými korunami rostou v oblasti kolem Vesuvu. Pro mě bylo novinkou, že pinie původně Apeninském poloostrově nerostly, byly dovezeny Římany z Hispánie.
Detail čedičového lávového proudu Etny. Láva na povrchu poměrně rychle chladne a vytváří krustu.
Bříza Betula aetnensis na svahu Etny. Tento druh břízy je endemit - neroste nikde jinde než na Etně.
Zaujme nás bělostným kmenem a větvemi, které jsou téměř bez kresby.
Čedičová láva se žlutě kvetoucím pryšcem Euphorbia dendroides na ostrově Pantelleria u Sicílie
Skalnaté pobřeží Mar Menor v oblasti Murcia na jihovýchodě Španělska, tvořené lávou a sopečným tufem.
Vrchol vulkánu Oldoinyo Lengai v Tanzánii. Sopka vyvrhuje lávu unikátního chemického složení, tvořenou uhličitanem sodným a draselným. Tato láva má při výlevu poměrně nízkou teplotu kolem 500 stupňů, zatímco lávy ostatních sopek dosahují teploty 800 - 1200 stupňů. Popel zúrodňuje pastviny, které uživí statisícová stáda bůvolů, pakoní a dalších býložravců. Poblíž vulkánu se nachází proslulé slané jezero Natron, kde žijí obrovská hejna plameňáků.
Erupce na ostrově Nišinošima u Japonska v červnu 2017. Ostrov je vzdálený asi 900 km od Tokia. Vznikl podmořskou erupcí v listopadu 2013. Dalšími erupcemi se rychle rozrůstal a spojil se sousedním ostrovem. V současné době je na ostrově už život - zahnízdili zde ptáci (terej maskovaný).
Ohia Lehua (Metrosideros polymorpha) - železnec mnohotvarý na lávě vulkánu Kilauea, na ostrově Havaj.
Železnec (je jich více druhů) roste jako keř nebo strom a má tvrdší dřevo než dub.
Posvátná hora Japonska Fudži (Fudžisan), je nejvyšší horou Japonska s nadmořskou výškou 3776 m a pro svůj pravidelný tvar kužele považována za nejkrásnější sopku na světě. Je velkou inspirací pro fotografy a malíře.
Dodnes existuje v Japonsku sekta, která uctívá Fudži.
42 názorů
Irenko, děkuji za další zastavení a zájem. Vydání knížky s touto tematikou a barevnými obrázky by bylo náročné nejen po stránce finanční (obzvláště, když jsou barevné ilustrace), ale i propagace, hledání vydavatele, nabízení knihkupcům atd. Tak jsem ráda, když mohu občas přidat obrázky s texty na Písmáka a na jiné weby.
Znovu jsem navštívila něco z tvých navýsost zajímavých naučných děl, kterých je na Písmáku dost na výběr. Vydala by na knihu i s obrazy!
Jaroslave, mám radost, že se Ti moje obrázky líbí. Vášeň pro přírodu mám, ale znalostí ještě málo. Stále je se co učit. Děkuji za zastavení a milá slova :-)))
Je to nádhera, Jano, ty tvé obrazy! A znalosti. A ta vášeň pro přírodu. Tip.
Zuzulínko, potěšila jsi mě svojí návštěvou a milými slovy, děkuji :-)))
Dodolo a Čudlo, děkuji za zastavení a milá slova :-)))
"Podobnosti čistě náhodné" - nejednou mi něco z neživé přírody svými tvary připomíná přírodu živou anebo naopak. Například zde na obrázku erozí rozbrázděné svahy vulkánu Oldoinyo Lengai mi připomínají kůru staletého stromu, vrch Bořeň u Bíliny z této strany trochu připomíná sedícího lva...
V koříncích lišejníků a patrně i mechů jsou obsaženy kyseliny, které naleptávají povrch horniny, čímž se stávají její složky pro tyto rostliny "stravitelné".
Krásně malované slovem i obrazem. Zaujaly mě ty "podobnosti čistě náhodné". Nedávno jsem si uvědomila, jak obyčejný mech na skále nebo betonu roste vlastně ze zcela anorganického podkladu. Jak jsou tihle průkopníci života odolní...
Ahoj reinko, máš pravdu. Také to sleuji, a samozřejmě i havajskou Kilaueu - ostrov Havaj narůstá. Viděla jsem fotku nádherných skal vzniklých utuhnutím nejnovější lávy. Děkuji za zastavení i Tip :-)))
Jirko a Evi, potěšili jste mě svojí návštěvou a milými slovy, za něž děkuji :-))). Snažím se popularizovat vulkány nejen z hlediska geologie a vulkanologie , ale i jejich velmi bohatý život.
Růženko a Peter, děkuji za zastavení a milá slova :-)))
Moc mě těší, že vám moje obrázky přinášejí radost. Snažím se svými díly probouzet nadšení pro sopky a pokud se mi to daří, radost je i na mojí straně
Karpatský knihomoľ
14. 06. 2018Jani, prenášaš svoju radosť a zanietenie so sopiek aj na mňa.
fialko, Mílo a Musaši, děkuji za zastavení a krásné komentáře k obrázkům, moc jste mě potěšili :-)))
Mílo, na Bořeni jsme byli jen jednou a byl to hodně dramatický výlet - těsně pod vrcholem nás zastihla bouřka. Napsala jsem o tom dílo "Sedící lev v Českém středohoří":
http://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=481588&pg=2
Musaši, díky za zajímavou informaci o využití tufu alpinkáři a kaktusáři.
Z maleb se mi nejvíce líbí Vesuv a pinie,"abstraktní" láva ,lávová skalka ale i další. Jinak jsem se zase dověděl něco nového o boji a spolupráci ohně a země neboli žezel a pentáklů, jak by řekl tarotista.
Tuf je nejen velmi úrodný ,je i estetický a používají jej alpinkáři i kaktusáři. Tip.
Obrázky jsou tak nádherné, že těžko slovy vyjádřit, prohlížím je pořád dokola, prostě Krása..Jani, víš že jsem na tom Bořeni ještě nebyla?..často jezdím kolem, ale letos ho určitě navštívím, tam nahoře budu vědět, že jsi tam se mnou..:) Díky za tu krásu tady..
Jani, krásné a spousta informací, jako vždy ! Do kreseb se promítá ta spousta obrázků, které jsi již vytvořila... jsou stále působivější. Ráda jsem Tě takto navštívila, díky :-)
Karle, Irčo, Marcelko, Diano a Jeffe, děkuji za zastavení a milé komentáře :-))). Mám velkou radost, že vás moje dílo věnované vulkánům zaujalo. Mě přitahovaly sopky už od školních let, a protože jsem se nemohla věnovat geologii nebo dokonce vulkanologii profesionálně, našla jsem si k sopkám cestu prostřednictvím vlastního studia a malování, obojí se stalo doslova mojí vášní.
Jeff Logos
13. 06. 2018Velmi poučné a není to nezáživné. Dobrý nápad a prosakující znalost tématiky v každém slově.
Jani, díky, díky! Možná víš, že jsem technicko-právnický "polomozek", takže jediné znalosti z oblasti vulkánů čerpám od tebe a tvých úžasných maleb a popisů! Netušíš, jak strašně zajímavé to pro mne je. **********
Marcela.K.
13. 06. 2018Karle, děkuji za zastavení a milou odezvu :-))).
Díky za zájem. Jsem ráda, že se mně podařilo dílo s obrázky vložit, jinak v poslední době mě opustila inspirace k psaní, protože už nejezdím na výlety, a tak se více věnuji malování.
Zajímavý počin na zdejším serveru. Líbí.
Čtu Tě Vesuvanko, poslední dobou jen vzácně. Tak snad už teď častěji.