Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seNeděle XIX.
Autor
Gora
zvoní poledne –
nebe nad bílou plání
křižuje dravec
……………
kořeny jmelí
protkaly kůru stromu –
doubek usychá
………………
ovoce v ledu –
ptáci ve větvích klovou
z jablek zmrzlou dřeň
78 názorů
Přemku, děkuji, nechávám horší nebo menší jablíčka na zimu na vrcholcích stromků, aby si ptáci okoštovali:-)
Irenko, je to tak věrné, že mi přičtení zábly ruce. Ta ledová jablka jsme mívali na zahradě. Ptáci si skuteččně na nich pochutnávali. Sugestivní čtení, díky.
Radovan Jiří Voříšek
12. 02. 2019že? to su celej já
Radovane, vnesl jsi svým /smělým/ tvrzením o ne-kořenech zase další rozměr - a děkuju za milá slova. Kořeny jmelí bych už nechala odpočívat.
Radovan Jiří Voříšek
12. 02. 2019jmelí nemá kořeny
ale o botaniku nejde, a poezie je to výborná
Typicky prípad toho ako dopadne chlap ktorý mysli na jednu ženu a píše druhej.Som veľmi pohorsena.....
....zaujímavé vidiny....ani tu nie som a dokonca si sa ma zastala...neviem teda kde a kedy -asi sa budem naťahovať už len s tebou
Dík, to je vyčerpávající informace, já to na Wiki četl taky, ale netušil jsem, že píšeme ve Francii a Nizozemí. To už je ovšem daleko od osového tématu. Ovšem pro dendrology to je zajímavé.
Slavomir Mily
12. 02. 2019pekné 8-)))
Karle, díky za diskusi, např. to s břečťanem je pro mne zajímavá, nová informace. Dám si na něj pozor:-)
kvaji, díky za to, že se zajímáš i o detaily, skutečně jsem viděla nejen ve Francii, ale i tady jmelí na doubku:-)
Oldjerry, díky za diskuní příspěvky, opravdu jsem našla ty duby ve Francii, ale i tady jsem jeden viděla - obalený jmelím...
Oldjerry - trpíš samomluvou (nevím, jak by se to mělo pojmenovat v případě, kdy si někdo sám se sebou píše)? Já jsem s tebou vůbec nekomunikoval, takže nemohu mít pravdu ani nepravdu a nemohu být spokojený ani nespokojený.
Když už jsi mě ale oslovil, tak jsem našel, jak se to má s tím jmelím na dubu: "Výskyt jmelí na dubech je velice zvláštní. U nás není znám (výjimečně byl výskyt jmelí pozorován parazitací na ochmetu), kdežto ve Francii a v Porýní je výskyt uváděn jak na dubu letním (Quercus robur L.), tak i na dubu zimním (Quercus petraea (Mattuschka) Liebl.)." Tak to třeba Gora psala ve Francii. Netuším.
A ještě pro zajímavost jsem našel tohle: "Dřeviny vůči jmelí imunní: do této skupiny patří buk lesní (Fagus sylvatica), jilmy (Ulmus sp.), ořešák královský – vlašský (Juglans regia), topol černý pyramidální (Populus nigra „Italica“), modřín opadavý (Larix decidua), hrušeň (Pyrus communis).Tyto dřeviny se nepodařilo jmelím infikovat ani uměle."
kvaj - máš pravdu, máš pravdu, máš pravdu... spokojen? jenomže píšeš o něčem jiném než já...
Kočkodan - prima!! haiku má mít humorný štych, ale takhle jsi dodal humor za všechny, kteří tento atribut vynechávají... jsi čvízl (což byla v padesátých letech na Kladensku vrcholná pochvala mezi 14letými muži)...
(:-D
kvaj - kde máš nějaký břečťan? jmelí je parazit... škodí stromu - jestli usychá, nebo jen degeneruje je v tomto případě úplně jedno. V miniatuře je chyba, ale tu jsi nějak nepostřehl: kdopak asi našel jmelí na dubu? Napadá i listnáče. ale duby ne... z toho jaks to napsal to vypadalo jako totální nepochopení - no a vidíš - ona to byla úspornost (:-D
Karpatský knihomoľ
11. 02. 2019pekné
Tvé vyjádření má dvě vady, břečťan žádný strom nežere a strom a břečˇan jsou dva rozdílné druhy, kdežto všichni lidé jsou jeden druh.
Jardo, jasně, jsou to rozdílné rostliny i způsoby jakým tu rostlinu "žerou". Asi jako u lidí:).
Norsko, je to takové cvičení, poradil mi to jeden básník...denně psát...díky, že čteš!
Díky - pošlu ti s dovolením e.sb.Hnízda Kateřiny Kováčové, co tomu řekneš... zajímalo by mne to.
a k tomu dovětku v závorce: zařekl jsem se, že už tu nepovedu žádné sváry, i když zrovna taková kauza by za to stála. ale nemyslím si, že tady jsou zlí lidé. ale ty jsi právě příklad, jak jepoezie i věc veřejná, že pomocí ní lze soucítit se všemi tvory. cením si toho. z klasiků to je pak pro mě skácel. naopak některé holanovy kruté průpovídky\ nutno považovat za hlouposti. takže ještě jednou: díky za to, že následuješ dobrou tradici.
nemáš vůbec zač, goro. každý, kdo v poezii projeví soucit a něhu se vším živým, je můj bližní lidsky i literárně. (a platí to i opačně..)
Evženie Brambůrková
10. 02. 2019Je zima a pěkně jsi to vystihla. :-) /T
Jardo, nepsal jsem že je polo nebo parazit, ale že to funguje podobně. Odřezal jsem břečťan od kořenů a ejhle, žil si dál. Je totiž přirostlej ke kmeni vzdušnými kořínky...
Jitko, děkuji, už je napraveno...mnohokrát jsem přehazovala a doplňovala a ubírala, až jsem se přepočítala:-)
Jani, děkuju ti za návštěvu... ano, jmelí je smutné...dřív se mi líbilo, teď už ani ne...když ničí stromy.
Nemohu si pomoct, ale úplně nejvíc mě hřeje ten první obraz - úplně jak z filmů od Tarkovského :-)
Jak jsem psal, Karle, o tom, jesli vinou jmelí stromy usychají, se hádat nechci. Avšak břečťan není parazit ani poloparazit. Tohle o nebezpečí pro stromy od břečťanů uvádí Wikipedie: "Často se diskutuje na téma, zdali břečťany poškozují stromy, na které se pnou. V Evropě je poškozování zanedbatelné ačkoliv může docházet ke konkurenci co se týče vody a živin v okolní půdě. Zároveň jsou stromy obtěžkané břečťanovým porostem více náchylné k vývratům.[3] Škody a problémy jsou mnohem znatelnější v Severní Americe, kde je břečťan bez přirozených škůdců a chorob, který jinak brzdí jeho expanzivní růst. Mohutný nárůst na stromě může ohrozit jak jeho strukturální pevnost, tak i schopnost fotosyntézy, což povede buď přímo k úhynu nebo k dostatečnému oslabení, které využije případná choroba, či škůdce."
blacksabbath
10. 02. 2019namalované !!...s úctou */**
Irčo, to jsou krásné obrázky namalované slovy, ten druhý je smutný. TIP
Krásně povánočně únorová neděle, vidím to živě před očima. Vždycky mě hezky naladíš.
Karle, dík, o tom jmelí jsem to trochu študovala...na pohled se mi totiž líbí, ale jsou určité lokality, kde jsou vidět obří koule jmelí - až "nádory" v korunách hlavně mladých stromů, a to již se mi zdálo podivné...
Nemám tolik sebevědomí - dát dílko jako haiku, a jen tiše doufám, že někdy někdo napíše - napsala jsi haiku, ne miniaturu... haiku jsou tak vzácná...
Takže stále usiluji o co nejlépe zpracovanou miniaturu v haiku kabátku:-)
Kvaji, Gora má pravdu, postupně odumírají. Záleží na vitalitě stromu, jak dlouho to trvá. Podobné to je s břečťanem, vysává ho kořínky i z kmene, když jsem se do dočetl, honem rychle jsem ho likvidoval z třešně.
Irčo moc hezké. Jenom nerozumím kategorii, jestli mi můžeš vysvětlit. Dík.
No já jsem si o jmelí něco přečetl, než jsem ti položil otázku. Jisté je, že jmelí není parazit, ale poloparazit. O tom usychání stromů se však nechci hádat.
Ano, jsou to tisíce stromů, které díky jmelí uschnou docela - je to parazit...nepomáhá ani vylamování větviček jmelí, kořeny jsou pod kůrou...
a dík, kvaji!
Pěkné hříčky, určitě na tip. Mám však otázku. Myslíš, že strom napadený jmelím usychá?