Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sespáleniště
Autor
liška_
zapářené okno
v skrumáži špíny hledám mapy tvého mozku
v prosvitu není
osvícení
v šálku luštím leda ptáčky
zahnědlé červenky
známé posly
zánětu srdce
i tak se dá říct
vzplanutí bez odpovědi
>>>>
mnou nezatopíš
ikdyby borovicové lesy špatně hořely
a smutně extaticky voněly kouřem
jako ty včera
a já si hrála na Berniniho Terezičku
nebudu další spáleniště
provoním se k ránu
rozemnuté jehličí a sosny jsou při mně
kdo při tobě?
dnes
zítra
kdo kdy vůbec byl při nás
kdo kdy vůbec byl pořádně v nás
10 názorů
Tak ty to studuješ ? Ó , konečně jsem tady našel jednu spřízněnou duši . A co vlastně studuješ ? Dějiny náboženství nebo kunsthistorii ?
nascheanou máš ji tam mít.
jmusaši - v tomdle případě jde pouze o zdrobnělinu. vím, že v tomto případě Bernini vysochal Terezii z Avily a ne T. z Lisieux, které se říká Terezička tak nějak oficiálně. nicméně dík za připomínku nedošlo mi, že by to mohlo být matoucí. a třeba by tě ještě další písmáci překvapili. jinak ono když to studuješ tak ti to tam naskakuje samo :)
Sice jsem nikdy nenapsal žádnou báseň o Berniniho "svaté terezičce" ( Ale pozor Tereza a Terezička jsou dvě zcela rozdílné katolické světice . Sochu Terezičky Bernini nikdy vysochat nemohl , protože žila ve zcela jiné době . Vytvořil pouze Vidění Svaté Terezie .) , jen jsem tady publikoval báseň o Ludovice Albertoni , ale fascinuje mě , že se tady na Písmáku vůbec najde nick , který má ponětí o Berninihoho Sv. Tereze .I když tvůj styl rozhodně není moje parketa , tak za znalosti z kunsthistorie si můj tip určitě zasloužíš .
nascheanou
01. 03. 2019líbí se mi to "hoření borovicovejch lesů". jinak je to teď na mou náladu až příliš lyrický, čekám od tebe něco vostřejšího)
díky ysslandia za zevrupný rozbor. souhlasim, že zájmen je tam až dost. co se týče ikdyby - správně je to rozděleně, ale scuknoutí je záměr. občas to takhle v textech dělám - novatvary, složeniny, rozloženiny atd.
Veľmi príjemný textík, citovo podfarbený ženskou lyrikou a melanchóliou,ktorým autorka reflektuje znaky svojho prežívania, cítenia. Celý text disponuje nádychom poetiky, je vystavený a spracovaný tak, že spĺňa estetickú a umeleckú hodnotu. V úvodnej sloke autorka prezentuje opisnú situáciu, spúšťač vnútorneho stavu, ktorým vzápä tí identifikuje istý bifurkačný bod- zlomené, zapálené srdce-ktorého motív sa vlastne prelína celým textom. Obzvlášť sa mi páčilo vygradovanie tohto bodu pomocou obrazu-známé posly zánětu srdce
i tak se dá říct vzplanutí bez odpovědi- / sugestívne,pekné, silné..
tento obraz v druhej časti začína veľmi podareným a pekným vyjadrením-mnou nezatopíš- náznak odporu, nesúhlasu, vnútorného výsledku konfrontácie- /kde nachádzame konotácie vyjadrenia bolesti skrz prírodné motívy- sosny,borovice, i, odkaz na sochu extáza sv.terezy-ako symbol slasti, bolesti, extazy /a zároveň aj odmietnutie toho všetkého-opäť s použitím prír.motívu, sosny, ihličie- ale už v istom obrate-odmietnutí, / sprostr.metonymia- ochrana,ochrancovia, kompenzácia/- čím sa dostávame až k úplne takej meditácii , zamysleniu, poznaniu,cez subje
v druhej sloke však zasa nachadzáme aj istú predimenzovanosť zámien, -mnou, ty, ja,tvou, pri mne.pri tebe, pri nás.- v nás.-v spojení s ďalšíme malými slovami / jsou, kdy---/, ktoré by bolo možné v budúcnosti i iných textoch vhodné redukovať, najmä možno iným spôsobom "výstavby ".-
textu sa však aj naprkiek možno menším nedostatkom v druhej sloke nedá uprieť celkovo poetické krásno a príjemnú atmosféru. Nábehy sú výborné, už iba dopilovať, dobrusovať, hľadať,,,