Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seStopem na konec světa
Autor
Gora
"Délku opravdové cesty nelze měřit na kilometry. Zásadní je, jaký jí sami dáme rozměr a jestli dovolíme, aby nás dovedla, kam má. Deset příběhů o tom, že jít neznamená dát do pohybu nohy, ale duši," je napsáno na zadní straně obalu rozsahem útlé, ale obsahem nepřehlédnutelné knihy.
Poetika Petra Bobka, známého na Písmáku pod nickem Coutinho, nahlíží na zdánlivě beznadějné, krušné chvíle v životě jeho hrdinů s jemným humorem, který je autorovi v povídkové knížce Stopem na konec světa vlastní.
Osmdesátiletý klient Pepa ( ve stejnojmenné povídce) se jednoho podvečera svěřil Tomášovi, mladému zaměstnanci LDNky, že přibližně v padesáti měl všeho po krk a stopem se vydal ze své vesnice na cestu kolem světa.
„Bylo krásně, když jsem jel z Prahy na Chrudim… jako teď slunce zapadá, pamatuju si, že tenkrát naopak vycházelo. Je zvláštní, co si člověk pamatuje a nepamatuje – ale kdo by zapomněl na tu šedou oblohu, co vypadala jako nějaký plátno a teď se jím jako zub dásní začne prořezávat slunce… sakra, bylo to tak krásný.“
Shodou neblahých okolností nedoposlechnutý příběh má na Tomáše silný vliv. On i čtenář se ocitají „na cestě“. Na takové, jejíž pohnutkou je například Opravdová láska nebo Cesta na vlastní pohřeb a zase zpátky.
Zápletku téměř detektivní rozplétá poručík Heřmánek v příběhu Nikam. Nabízí pohled na soužití dědy a vnuka, kterému „cesta nikam“ připadá jako momentálně nejlepší řešení.
V Dámě na c1 autor zvažuje, alespoň ve fantazii, své priority, jistoty. Spolu s Pankrácem přemýšlíme, zda stojí za to posunout – přes drtivý pohled zaměstnavatele - dámu na c1 a vyslovit: šach, mat?
Podobné dilema je obsahem hned několika povídek, kdy hlavní postava bilancuje, vzpomíná, dává „osudu“ úlitbu, lituje a odpouští…
( O spisovateli, který měl slona, Odpustit).
Každý z deseti textů skrývá „moment překvapení“, který láme dosud poklidný děj.
I když se ze zdravého stane den ze dne nemocný („… v hlavě na to nebylo místo. Tam byla jen vzpomínka na osm třicet ráno, kdy se stal potvrzeným majitelem leukémie“) a ze ženatého vdovec, pokaždé se text obejde bez patosu, a vkusně i vtipně nabídne naději. Nic ale není zadarmo, ani ta naděje. K jejímu dosažení je třeba opět ujít kus cesty…
Bonusem povídkové knížky je výtečně, řekla bych až empaticky podaný popis přírody, krajiny, města, vesnic.
„Nevšimli si, jak se vesnice jmenuje, ale připomínala třicátá léta v Sovětském svazu. Pár chalup chránily rozpadlé ploty, silnicí klopýtali dědové v otrhaných kabátech. Návsi vévodil domek s nápisem Smíšené zboží.“
„Vyjeli. Nad Prahou ležela krémová obloha, připomínající ušmudlané zrcadlo. Nepatrně odráželo město. Tisíc věží kostelů a vysoké komíny továren. Vlak se mezi nimi proplétal s hadí mrštností. Vršovice, Braník, Modřany.
Na Prahu navazovaly drobky vesnic rozsypané v působivé přírodě. Mohutné skály a zbytky uranových dolů jí přidávaly na důrazu, husté lesy vysázené podél kolejí zase zjemňovaly. Koleje drnčely a hrály jednotvárným unisonem tlumených ran. Břízy podél tratě se nakláněly ve větru, jako kdyby ve vlaku seděl král.“
Musím zmínit kouzelné obrázky nadějné ilustrátorky Sofie Helfert. Provázejí více či méně nápadně každou stranu z 94 včetně obalu knihy. Kresby citlivě doplňují náladu povídek.
Nezdolná touha psát je dalším názvem, ale zároveň vyznáním všech autorů – i když se momentálně dílu nedaří, touha tvořit, psát zůstává.
„Jestli mne tato kniha něco naučila, tak to, že být spisovatelem je nádherná věc. Protože můžete cokoliv,“ píše Petr Bobek v částečně autobiografickém Doslovu formou povídky.
Uvěřila jsem mu.
29 názorů
Květoni, já děkuji za pozornost - knížku jsem si koupila a je opravdu dobrá.
Květoň Zahájský
19. 05. 2019Recenze čtivá a poutavá, navíc to vypadá na zajímavou knihu. Díky za tip.
Moc se omlouvám, jsem to chtěla poslat jen potichu a přehmátla se, abych byla co platná, když už mě nenapadlo nic oduševnělého na veřejný komentář ke tvému recepočinu.
Dnes se nějak zmůžu jen na chabounké "líbí" totiž.
Mohutné skály a zbytky uranových dolů jí přidávaly na důrazu, husté lesy vysázené podél kolejím zase zjemňovaly.
Iren, to "m" v "kolejím" ...
Přemečku, díky:-), podle Jardových poznámek jsem pár drobností upravila. A Petr bude mít jistě radost.
Přátelé, nevím komu dříve poděkovat. Vezmu to od Jardy. Díky, za velmi stručné, ale výstižné poučení o recenzi na příkladu Irenky, která vkusně uvedla knihu Petra Bobka. Jemu předem, nejen za Pomeranč, ale za knihu, kterou si určitě opatřím.
To bych řekl, že recenze není lehký žánr. Zhostila jsi se toho ale slušně.
Kvaji, díky, cením si ...
Vzhledem, k tomu, že je to první pokus o recenzi, tak byl u mne přednější dobrý úmysl než preciznost dílka:-) - není to snadná disciplína:-)
Vlídná recenze, podle níž kniha vypadá velmi zajímavě. Určitě jsi mě na ni nalákala.
K samotné recenzi. Je v ní podle mého hodně citací v poměru k vlastním větám. Na druhé straně jsi patrně vyhmátla takové pasáže, které jsou působivé a příběhy obsažené v knize přiblíží. Trochu bych si dal bacha na přívlastky. Kdekdo má "osobitou poetiku", "jemný humor", maluje "kouzelné obrázky". A ještě jsem si všiml "kresby dokreslují" a formulace "musím zmínit" - jestliže musíš, netřeba to avizovat. Ale to jsou jen detaily. Odvedla jsi dobrou práci. Coutinhovi gratuluji a jeho knize přeji hodně čtenářů a ať jde na dračku.
reko, dík!!
Coutinho, myslím, že tam, jak jsem ji koupila já, je uvedena i jako e-kniha, ale raději odpověz prosím ty sám:-))
Krátká recenze, ale dobře naláká. Coutinho, vyšla ta kniha i jako e-kniha? Koupil bych si ji, ale našel jsem jen papírové vydání a nežiju v čr.
Z názvu jsem nejprve myslela, že jde o cestopis. Teprve posléze jsem pochopila svůj omyl. Autora Coutinho čtu ráda, zaujal mě už povídkouPomeranč, takže věřím, že i tato povídková kniha stojí za to. Nalákala jsi mě citáty v závěru. Děkuji. T.
Jsem moc ráda...na knihu má u sebe na autorské stránce upoutávku. Stojí za přečtení, rozhodně.
Evo, děkuji.
zaujala si ma svojou láskavou recenziou/upútavkou a vytvorila si vo mne túžbu zoznámiť sa Petrom Bobkom cez písmenká :)
Hanko, díky za upozornění, samozřejmě Petr:-))
Knížka mi učarovala. Petr zde občas publikuje, nyní tady má myslím povídku Pomeranč...
S nesmírnou elegancí zvládá i náročné záležitosti, jako je stáří, smrt, soužití několika generací. Jsem hrdá, že začínal na Písmáku.
trošku si ma zmiatla úvodnou vetou "Stopem na konec světa, Pavel Bobek", hneď ma napadol spevák Pavel s jeho Veď mně dál, cesto má...
po prečítaní recenzie mi je jasné, že ide o niekoho celkom iného, naviac s menom Petr...kniha je určite skvelá
priznám sa, že v mojom veku ma občas prepadajú myšlienky na koniec cesty... kedy príde, v akej kondícii asi budem, v podvedomí strach, či nebudem imobilná, odložená niekde v nemocnici bez kúsočka súkromia, desí ma, že si vybrať nemám ako...