Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seOzvěny
Autor
Gora
zámecká kašna –
ruce dětí jsou krátké
mince až na dně
..............
tiché nádvoří –
před otvírací dobou
pleskání botek
27 názorů
Evženie Brambůrková
01. 09. 2019Moc pěkné. /T
Díky za avi...
SENRJÚ - existuje samozřejmě hafo definic (podařených i méně podařených), ale ty sis vybrala zrovna tu nejpovrchnější a to ješte s odkazem na pana M.Nováka (v textu), tedy člověka, který s panem Vladislavem (Novák/Vladislav) dokázali vyloženě zprznit perlu (kult, symbol) nebo základ haiku - jak kdo chce - a to Bašóovu "Žábu"...(vyplatí se srovnat s x překlady a rozbory jiných autorů např.Líman nebo většina zahraničních)...naprosté nepochopení původního textu.
Ta stará tůňka!
Co chvíli
pod žabičkou
do tich žbluňká!
Další z textu (odkud jsi citovala)...Karai Senrjú...se ovšem takhle nejmenoval, jmenoval se Karai Hachiemon a to Senrjú byla pouze jeho přezdívka. Senrjú znamená "říční vrbu" a symbolicky to představuje vrbu na břehu řeky na které se zachytává to, co pluje po proudu...tedy lidské strasti i radosti, emoce, řeči, drby (práce, obchody, smrt atd.), to vše nasbírané K.Hachiemonem od majitelů čajoven, holičů, kupců apod. Ve středu tady toho celého (tedy podstata) stojí člověk a jeho činnosti, který ovšem (v senrjú) nemusí mít žádný vztah k přírodě. To, že to jsou texty převážné ironické (humorné, komické atd.) souhlasí, ale ta "sranda" se v haiku taky občas...přece jenom dost často...vyskytuje a přesto se - jenom kvůli tomu - nejedná o senrjú. Takže - jak jsi napsala v jedné ze svých kritik - "zkoušej, piš, čti..." :).
K těm "botkám"...pokud s tím ještě nejsi spokojena, zkus si to napsat (celý ten průběh děje) podrobněji třeba na deset řádek a potom postupně odkrajuj - jestli trváš na 5-7-5. Synonyma, podobenství...Mně to osobně stačí takhle ten obraz i ten pocit zdánlivého ticha tam mám, mně osobně by nakonec (za tip) stačilo i:
před otvírací dobou
pleskání botek
teisane:
a/ Senrjú (川柳 senrjú) je typ japonské básně, který vznikl v 18. století. Je pro ni příznačný humor, parodie, satira a využívání slovní i situační komiky. Domnívám se, že v těchto mých textech humor a situační komika jsou přítomny :-) - proto označení senrjú.
b/ druhé kireji upraveno, máš pravdu, a ani teď to není ono, měl to být kontrast ticha a /dychtivého, zvědavého dětského/ pleskání :-)
Bašó měl smysl pro ironii, i další dva příklady jsou opravdu hutné, úderné, skvělé. Moc děkuju.
a/ Proč zrovna senrjú...kvůli těm dětem nebo lidské činnosti?
Podívejte, děti,
Kroupy!
Poběžme ven!
(Bašó)
Moji sousedé mě nenávidí:
rachotí pánvemi
v zimní noci
(Buson)
To, že je žebrák?!
Nebe a zemi nosí
jako letní oděv
(Kikaku)
To je haiku klasika - ne senrjú klasika nehledě na to, že dnes to stejně skoro všechno již splývá v současné (světové) tvorbě.
b/ To kireji - pomlčka (2. dílko) je špatně. Píše se za kigo, tedy za KDE, popř. i za KDY (nejenom místo, ale např. i denní doba, momentální stav počasí atd.). Ty jsi tady zároveň (dohromady, společně) oddělila KDE a KDY a zbylo ti co?...rozpadlé pleskání botek.
("Psaní haiku je těžká kategorie"...jak tady někdo napsal).
TP
Karpatský knihomoľ
29. 08. 2019Páčia sa mi prvé tri ;-), naj tá prvá
Já mám u Tebe stejně nejradši, jak se ta haiku vzájemně proplétají :-)
Dík moc, Lakrov, ano, děti jsme vytáhli /polospící/ z auta a zvířata se v tom vedru ani nepohnula :-))