Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sePalečka. Esej o digitální revoluci
Autor
Movsar
„Mladí lidé … už nejsou obklopeni zvířaty, nežijí na stejné zemi a nemají stejný vztah ke světu. Obdivují už jen arkadickou krajinu volného času či turistiky.“
Právě vydaný překlad knihy Michela Serrese z roku 2012 s titulem Palečka. Esej o digitální revoluci je jedním z mála textů vztahujících se k současným tendencím kriticky, ale s laskavostí a snahou nalézat pozitiva situace (podobně kriticky a s vhledem mapoval slabiny současné „digitální doby“ rovněž nedávno přeložený Byung-Chul Han v knize Vyhořelá společnost, s tím rozdílem, že jeho pohledy se omezují na skepsi a jistou hořkost); a – nutno dodat – jedním z mála – česky vydaných - textů o digitálních médiích a jejich vlivu na společnost.
Serres si za referenční figuru svých úvah bere dospívajícího člověka, který se už narodil do světa proměněného novými médii. Nazval si ho „paleček“, podle zvláštního grifu – pohybu palců, pomocí kterého zachází se smartfonem. V několika málo kapitolách (kniha má 40 stran) jsou poetickým způsobem zobrazeny klíčové rozdíly v životě člověka před a po „digitální revoluci“. Nevysloveným východiskem úvah je fakt, že revoluční zvrat nelze vzít zpět, a tak je třeba přijmout současný stav a přizpůsobit se mu. Jako pedagog situuje Serres zásadní otázky do oblasti výuky: „Co máme předávat? Vědomosti? Ty jsou všude na internetu, vědomosti jsou zobjektivizovány. Máme je předávat všem? Dnes jsou přístupné každému. A jak je předávat? Už se stalo.“ Filosof Miroslav Petříček v anotaci zmiňuje motiv, který je v knize míněn jako jistá možnost k překonání zdánlivě, alespoň nyní, na úsvitu nové doby, bezvýchodné situace: usilovat o prostřednictví mezi všemi těmi ostrovy vědění. Autor to pak vyjadřuje takto: „… myslím a vynalézám právě tehdy, když se takto distancuji od vědomostí a poznání, když se od nich odchyluji.“
V současné době mánické, jak bych ji, jistě ne originálně, nazval, kdy se toky, informací, obrazů, zážitků, novinek, dojmů, emocí atp. vylévají ze břehů a zaplavují náš svět, je kniha Michela Serrese, napsaná s vhledem analytika a způsobem básníka, „klidnou zprávou o neklidné době“.