Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seBonsaj
Autor
Gora
bonsaj –
stříhám její výhonky
po milimetrech
vítr ohýbá
poupě pivoňky k zemi –
houpe mravence
38 názorů
Dávali to začátkem června, ale už nevím, jestli na ZOOMU nebo kde, bylo to velmi hezké... jeden život neznamenal nic - jen řetězec generací a "povinnost" starat se o bonsaje. Je to jiné měřítko všeho:-)
Ta vnučka stříhala malinkými nůžtičkami, tak nevím...
Jsem ráda, že druhé se ti zamlouvá:-)
Moc Ti děkuji za odpověď. Zkusím se po dokumentu také podívat. Druhé se mi libí hodně. :)
Můrko, snažila jsem se dodatečně najít název japonského dokumentu o bonsajích, na základě kterého jsem to napsala, ale už to asi nemám... tam ukazovali jehličnaté stromečky, bylo jich několik v malém rodinném skleníčku, stříhali je malinkými nůžkami do tvaru... proto mne to napadlo, tohle je jedno z mála, které nemám prožité... děda učil vnučku, jak se o stromečky starat, až tu on nebude. Moc mne zaujal ten přesah - bonsaj zůstává, zatím co my...
Ještě moje druhá varianta z toho dokumentu:
kmínek bonsaje
pečlivě omývá štětcem –
jak děda tenkrát
Irenko, vracím se k tomuto textu, když stříhám bonsai, nikdy nestříhám po milimetrech, ale odstřihávám celé lístky nebo celé nevhodně rostoucí výhony. Lístek s chybějícícm milimetrem by vypadal na stromku hodně nepřirozeně. Nepěstuji jehličnaté, ale ani tam si nedovedu představit, že by se dala odstřihnout část jehličky bez estetické újmy. Je skutečně nějaký stromek, kde sestříhá po milimetrech, ptám se jen ze zahradnické zvědavosti. :)
Jsem velmi ráda, že se zamýšlíš spolu se mnou, Radovane! Nejen protiklad - řez by haiku mělo obsahovat, v tomto /a nejen/ dávám důraz na "něco, co trvá...a trvá...a trvá" - slovo BONSAJ je v mých očích "představitelem" oné vytrvalosti... Bonsaj může přežít staletí, lze ji zdědit, a tím stříháním může její majitel způsobit, že je to stále miniatura - tedy "malý - mladý" stromek...
Děkuju za zastavení.
Radovan Jiří Voříšek
17. 06. 2020v tom prvním těžce hledám dvě protikladné, nebo aspoň jiné ideje
řízné slovo k oddělení jsem sice objevil - stříhám (co taky může být říznější než ostré nůžky zahradnické?)
ale řízné slovo odděluje bonsai od jejích výhonků, což k sobě patří významově, pouze technologicky ne ... šmik
takže v mojich laických očích - miniatura nebo výřez popisu odpolední práce
druhé se mi líbí moc, stejně jako obě fotky
Jirko, děkuju ti za komentáře... mravenci se na pivoňkách vyskytují často, loví tam totiž mšice. Bonsaje mám v oblibě snad odjakživa.
A ještě dodám, dík za fotky. Pravda, ta první je zbytečně ilustrativní, lépe by vyzněla bonsay samotná, ale za tu druhou děkuji, protože jsem tě chvíli podezíral ze stylizace. Ale budiž mi odpuštěno, nemám zahradu a ke všemu špatně vidím.
Na tvých haiků je sympatické, že až na malinké výjimky odráží něco skutečného, co padne do oka. Zde se mi více líbí první, je vynikající přesahem, který je symbiózou faktické ambice živé rostliny i porozumění člověka, druhá má zase výraznější lyrickou linku, ale má blíž k miniatuře.
Jituš, děkuji... to druhé má více variant, nakonec jsem vybrala tu veselou:-))
Krásné fotky, Iri. I když haiku by mělo dokázat utvářet si obraz v čtenářově myslí. Ale viděla jsem mnoho portálů i s nimi.
Velmi se mi líbí druhé, ta symbióza přírody na jednom místě, v jednom okamžiku.
Díky, law, za to, jak přesně jsi vystihla pocit, když člověk vidí bonsaj:-)
Luboši, tvá dílka jsou /na rozdíl od mých/ prostě bez /slabikové/ poskvrnky:-), díky.
ta bonsaj je fascinující :) vždycky mě zajímalo jak moc je trápí, že nemají šest metrů a vítr v koruně - je krutě krásná :)
Zelený gothaj
hrnek horké cikorky
snídá pan le Breux
Naštvaný bobtail
prohání dva bišonky
všichni jsou bez blech
Dnes má hlas pod psa
vypískání Simonky
důvod ve vedrech?
---
Vědec ožívá
zří Alexander Fleming
cos na tlačence
Voda ohnivá
trvalé chutě Klémy
propad pálence
Evženie Brambůrková
12. 06. 2020Bonsaj je krásná, ale já nejsem trpělivá. Mravence mám v jednom květináči, nyní jsou na letním bytě na terase. Máš to pěkně udělané, hned je to veselejší. :-)
Krásné verše i fotky :-))) TIP
Bonsai na fotce je pravděpodobně druh borovice černé (borovice Thunbergova - Pinus thunbergii), jejíž domovinou je Japonsko a Korea. Tato borovice je často pěstována jako bonsai.
To já vím, o bonsajích jsem dost četl. Je ale škoda, že není tvoje. Tahle je totiž nádherná.
Děkuju, kvaji - ale je to ilustrační foto... bonsaje se v Japonsku i dědí, jsou dlouhověké a to mne na nich fascinuje... mohou být třeba po dědovi.
Díky, Renato... s fotkami pomáhá Ivi /ne vnučka:-)/, je to pěkné zpestření textu...
To je krásné! Obě fota i básně. Dovedeš zachytit letmé okamžiky, mravenec si to určitě užívá...
Letos jsem si snad ani mravenců na pivoňce nevšiml, teď pořád prší, ale jsou tam každý rok. Pro mě hezké haiku.
blacksabbath
11. 06. 2020---jjj----bonsaj musíš opatrně tvarovat................mravenci mají voňavé pohoupáníčko....hezky jsi to zahytila......*/************