Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sePráce na počítači podporuje nedogmatický pohled na svět
Autor
Danny
Přemýšlím, jak jsem kdysi v internetové kavárně (dlouho před covidem) viděl, jak se jeden muž snaží radit jinému při práci s nějakou webovou stránkou. Ten druhý pak řekl "to se nikdy nenaučím". Divil jsem se, co je tam vůbec potřeba se učit: tu stránku jsem viděl poprvé v životě a zdálo se mi, že je třeba pouze reagovat na to, co je napsáno na monitoru: a podle toho "navigovat" svůj průchod stránkou tak, aby bylo dosaženo kýženého výsledku. Čtu teď Krishnamurtiho a vzpomněl jsem si na tuto situaci: když něčemu nerozumím, potřebuju "dogmatický" návod, když rozumím a reaguji na to, co se děje. živě a bděle, není třeba návodu, ale "pouze" kritického myšlení a reakcí na danou situaci. Pokud narazím na neznámý pojem, jsou tu vyhledávače: vlastně celá práce na počítači, pokud je software dobře napsaný, je tím pádem posunem od dogmatického k žitému, od mrtvých návodů k přímé pružné reakci empirického zkoumání.
6 názorů
Objektivně hodnocená práce s počítačem. Bez návodů a googlu bych byl ztracen. Návody přibalené k elektronice a předmětům dlouhodobé spotřeby nečtu. Známá metoda pokus - omyl mi dostačuje.
tip
len poznámka: aj vyhľadávače filtrujú a ponúkajú to, čo sa "tvorcom dogiem" hodí
Danny, ale zdaleka ne pro všechny. Řekl bych, že většina potřebuje "dogmatický" návod. Na počítači i ve skutečnosti.
Ale i vyhledávání ve vyhledavačí může být dogmatickým návodem. Dřív lidé věřili tomu co jim říkal farář, dnes věří tomu co jim říká google. Žitá je jen vlastní zkušenost, ale ta je podmíněna sociálním prostředím ve kterém se pohybujeme. Nemusíme být nutně jeho obětí, můžeme ho nepřímo ovlivňovat výběrem knih, které čteme. V zenovém buddhismu se věnuje spousta energie tomu, aby nevytvořil žádný návod.