Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Vlnobití 2/3

29. 07. 2021
11
23
1018
Autor
revírník

 

 

Večer jsem se radil se ženou.

„Blázníš? Skoro ve čtyřicítce se znovu začít živit rukama? Přestaň si hrát na hrdinu.“

„Co by ne, kácet umím, sázet a ožínat taky.“

„Ale ne osm hodin denně, den co den, to sis dlouho nevyzkoušel.“

„Ty myslíš, že to nezvládnu?“

„Jsi naštvanej, říkáš hlouposti. Až se uklidníš, tak uznáš, že technik je ve tvé situaci, po tom, co sis nadrobil a cos všecko mohl čekat, ta nejlepší nabídka.“

Mlčel jsem a přemýšlel.

„Nemuselo vůbec k ničemu z toho dojít, kdybys mě bejval poslechl a uznal, že…“

„S tím nezačínej!“ řekl jsem otráveně, „víš, že toho nelituju a litovat nebudu. Nikdy.“

Odvrátila se a jen jakoby sama pro sebe povzdechla: „M­arnost nad marnost, s takovým mezkem.“

Mně však už se v hlavě zahnizďovaly pochybnosti, zda je představa vzít technika polesí opravdu zcela vyloučená.

Přebujelá bojovnost opadávala. Napomáhalo tomu vědomí, že ještě nedávno jsem čekal něco mnohem horšího než jen sesazení z vedoucího místa.

Vždyť si můžu blahopřát!

Jsou vlastně velkorysí, soudruzi.

 

*

 

Za týden přijel ředitel znova. Tentokrát jsme s Vaškem byli v kanceláři oba.

„Tak co ses dozvěděl?“ přivítal jsem ho.

„Ani kdybych chtěl, tak tě mezi dělníky pustit nesmím. Jako pravicovej živel bys je ovlivňoval, rozvracel jim morálku.“

Přes vážnost chvíle neskrýval pobavení z jejich představy lesa jako fabriky s píchačkami a desítkami dělníků pod jednou střechou.

„To ti fakt řekli? Jak je může ovlivňovat technik, je nenapadlo?“

„Buďme rádi,“ blýskl úsměvem pod černým, krátce střiženým plnovousem a začal na mě s čerstvou nadějí znovu naléhat: „Dej si říct, prosím tě, smiř se s tou nabídkou. Mám ti snad začít mazat med kolem huby, že tě tady potřebuju?“

„To nemusíš,“ odbyl jsem ho, neboť sám u sebe jsem horečně zvažoval, co by bylo, kdybych odešel… Pryč, bez návratu. Pryč od lesů. To jsem si, popravdě, příliš představit neuměl.

Ředitel, vida mé váhání, čile kul žhavé železo: „Víš, jak malej jsem pán. A že mám nůž na krku. Buď to vezmeš, nebo se musíme rozloučit. Ale to pak už v ničem z toho, cos na polesí rozdělal, nebudeš pokračovat.“ Podíval se na mě zpytavě a dodal: „A pak – u­míš si představit, jak by ti bylo někde jinde?“

Ano, toto byl krutě nejpalčivější důvod mého váhání.

Neodpovídal jsem, tak pokračoval: „Rozvaž si to dobře. Já ti můžu jen poradit: Vyměň si místo tuhle s Václavem, a­ všechno zůstane při starým.“

„Všechno?“

„Máš pravdu, promiň, plat ti snížit musím, však o to jim taky jde.“

„Já vím, seš moc malej pán.“

Přešel to bez mrknutí. Řekl: „Na ostatním se vy dva dohodnete, co říkáš, Václave?“

Na Vaška se však skoro nepodíval, takže nepostřehl, jak se zatvářil, ani že chtěl něco podotknout, a už se zas obracel ke mně: „Budeš mít víc času na to, co tě baví…,“ provrtával mě zrakem, „… třeba na psaní.“

To ale pro mě nebyl argument, já, když na to přijde, přivstanu si ráno, dokud doma všecko spí, bez ohledu, kolik práce mě potom čeká. Váhu měl argument už jen jeden: pokud se vzdám té zbytečně zatěžující hrdosti, nebudu nucen vzdát se povolání, kterému ještě tolik dlužím.

S dosud opilou myslí z příliš dlouhé nerozhodnosti jsem jako omámený kývl: „Ať je teda po tvým, řiditeli.“

S odlehčeným úsměvem od ucha k uchu mi potřásl rukou: „Máš to u mě.“

Zbývala formalita: Co na to Vašek?

Ve Vaškovi, jak tady stál celou dobu opomíjený, hromadila se naštvanost a teď vybuchl:

„Vy jste se zbláznil, soudruhu řediteli, dyť je to blbost! Úplná volovina je to! Jak já můžu Jardovi dělat fořta!? Jak von mně může dělat technika!? Copak to de…? Vy si to představujete jak Hurvínek válku,“ klepal si na čelo, „to nepadá do úvahy, musí se najít jiný řešení.“

Poněkud šokovaný Hofmann se do něho pustil stejně zostra: „Jo? Jaký jiný? Máš nějaký? Poraď nám. Ven s tím!“

„Nevím, ale nějaký bejt musí, vod toho jste ředitel, abyste ho našel, já nic vymejšlet nebudu…“ Až teď se částečně vzpamatoval, zarazil se a ze své útočnosti maličko ubral: „Nic ve zlým, já jenom poslušně hlásím, že Jardovi dělat fořta nebudu.“

„Ne? Proč?“

„Zkrátka nemůžu.“

„Tak já ti zopakuju tu druhou možnost, jestlis ji přeslechl, třetí není, takže dobře poslouchej: Jaroslavovi dám k prvnímu výpověď, on půjde od lesů a ty sem dostaneš cizího fořta… Ovšem,“ zvedl ukazovák, „až ho najdu. Do té doby to potáhneš sám a Jaroslav bude nenávratně pryč. Tak co? Je to lepší?“

Vašek prudce zavrtěl hlavou, dlaně přitiskl k spánkům a začal vykřikovat to své prapodivné heslo, k němuž bůhví kde přišel a jímž vypouštívá páru, když se dostane do úzkých: „Lidi, já se dám k Němcům! Já se z fleku dám k Němcům! Komu jsem co udělal!“ A rázoval ke dveřím a zase zpátky a my jsme slovem nezasahovali, nechali ho, ať se vyřve, zřejmě to potřeboval. Nakonec zaúpěl: „To je podraz, pánové! Čert vás voba vem!“

Trpělivě jsme čekali a on konečně nahlédl marnost všeho odporu.

„No co, co s tím asi tak nadělám, že, co já můžu, já pěšák, já ucho, když jde o vyšší zájmy, žejo.“ Změřil si nás jednoho po druhém, rozhodil rukama a zvadle, jako když jde na porážku, zasípal: „Tak jo, ať děcka nežerou. Dělejte si, co chcete.“

Ředitel, šťastný, že má za sebou nejtěžší jednání posledních týdnů, mu podal ruku, poděkoval za rozumný postoj a se slibem – o­ který ani jeden z nás nestál –, ž­e dá připravit nové pracovní smlouvy platné od příštího měsíce, odjel.

Když jsme zůstali sami, i já jsem Vaškovi poděkoval a on, se znovunabytou rovnováhou, řekl: „Nejlepší bude nechat všechno při starým, ty budeš dál fořtovat a já budu dělat, co dělám. Nic se mně nechce měnit. Vlk se nažere a…“

„Tak snadný to asi nebude,“ zapochyboval jsem, „ale když myslíš, já proti tomu nejsem, zatím to zkusíme nějak skloubit, a pak se uvidí.“

„Dobrá, uvidíme.“

 

*

 

Dál jsem pod vlivem své drogy vybíral porosty vhodné k využití přirozené obnovy nabízené náhlou hojností semene a tu přípravnou těžbu v nich vyznačoval, dál jsem slídil po lese a chystal pěstební projekty na příští rok, dál navštěvoval pracoviště a posté vnucoval dělníkům své představy – v­še jako dosud. Vašek se zabýval kancelářskými záležitostmi, jež přísluší technikovi.

Zdálo se, že nikomu z osazenstva polesí není naše soukromá dohoda proti mysli.

Jak se dny a týdny valily, přicházely však změny, jež přijít musely. Vašek se účastnil měsíčních porad polesných na závodě, vedl pravidelné týdenní porady na polesí, na hajné (a technika) přenášel požadavky vedení závodu. Na tom nikdo nemohl nic změnit, objektivní nutnost vyhrávala, za chod polesí odpovídal on a mně začalo být z naší soukromé dohody trapně. Viděl jsem, jak ho zatěžuje, jak se statečně přemáhá, aby ji dodržoval.

Už jsem to nemohl snášet.

Před uzávěrkou, když jsem za sebou zaslechl, jak si s povzdechem chystá mzdové listy, jak mezi ty obrovské plachty zasouvá kopíráky po dvou vedle sebe, neboť patřičně velké nejsou k sehnání, jak je tam nervózně srovnává, usykává, šeptem sakruje nad zašpiněnými prsty hnusnou inkoustovou vrstvou, přišel jsem k němu.

„Ukaž, dej mně to.“

„Co, proč?“

„Dej to sem, tak to nemůžeme nechat, dyť je to proti pánubohu.“

„Co jako?“

„Fořt, a vejplaty! To nejde dohromady. Vysvětli mně, jak na to, beru si je na starost.“

„Propána, fakt? To bys mně vytrhl trn… Tak počkej, já ti to… dělají se tři kopie, musíš dost tlačit, ať i poslední je čitelná… tady někde musí být seznam dělníků… já ho nepotřebuju, znám jejich čísla zpaměti… aha, tady! Jména a všechno, co můžeš, si předem nadepiš, abys, až přijdou sestavy, mohl bez zdržování vyplňovat rovnou peníze. Tady máš tabulky daně ze mzdy… Jejda, to ti teda velkej dík, Jardo…, však když něco, tak se zeptáš. Nejhorší jsou ty vejplaty, to mně fakt pomůže. Sklaďák si dál budu dělat sám, ať neztratím přehled vo zásobách dříví… Teda… Děkuju ti, děkuju… Já teda du, vobjedu hajný kvůli tomu exportu, aby nebyl nějakej průšvih… Tak díky ti, díky!“ A už byl ze dveří.

Tak jsem do toho zapadl. Dobrovolně.

Dobrovolně? Trochu paradoxní. Férově, to snad. Jsem technik, to musím konečně vzít na vědomí. Vždyť se na to už nedalo dívat – polesný, a sám dělá výplaty!

Tak soudruzi pozvolným utahováním šroubů s následným ochabováním vzdoru dosahovali výsledků, které si umanuli.

To ale neznamená, pokračoval jsem v samomluvě, že pustím z rukou umísťování těžeb do porostů, na tom si budu trvat. On je Vašek dobrý kluk, ale v tomto se rozcházíme. Jako vloni, když stařečtí jézéďáci nastoupili znenadání ve svém lese do těžby zrovna, když jsem ležel ve špitále na té operaci a on mě – tehdy ještě fořta – z­astupoval. Vyznačil jsem tam uvolnění náletu a po návratu jsem zjistil, že je porost pryč, místo něj holá paseka. Bylo to, jako by mně vyřízli kus masa z těla. Jsou to sice „jen“ selské lesy, ale mně na nich záleží stejně jako na státních, to hospodář oddělovat nesmí, a toto byl krásný zdravý porost s rozvíjející se přirozenou obnovou, holoseč byla proti všem zásadám dobrého hospodaření. Vytkl jsem mu to a on to jakoby uznal, ale cítil jsem, že likvidace toho porostu ho tak jako mě ani zdaleka nemrzí. Nepochopil podstatu, neboť dodal: „No co, těch pár tisíc, co dají za sazenice, jézéďáky nezabije.“

Chtěl jsem mu začít vykládat, že nejde jenom o zalesňování – a­le byl jsem na špatné adrese, po pár slovech se mi potvrdilo, co jsem už dříve pozoroval, že jeho vztah k obnově lesa se od mého dost zásadně liší. Tak jsem poučování v půlce věty ukončil.

Teď jsem rád za naši dohodu, že plánování těžby mám v rukách dál sám.

 

*

 

Právě tehdy, v tom roce převratných změn, mi Vladimír Hofmann navrhl neobvyklou spolupráci.

„Jako technik máš víc času, můžeš se dát do většího psaní, jistě pomýšlíš na knížku.“

„Co? Jaks na to přišel?“

„To není tak těžký,“ uculil se.

„No jo, máš pravdu. Někdy… Snad. Nevím ale, jestli je to reálný, když mě ani do novin nepustí.“

„Mám pro tebe návrh.“

Předestřel mi svou představu o společné knížce lesnických a mysliveckých próz, kterou chystá s jakýmsi Matulkou, s nímž mě seznámí, jestli chci.

„Vezmeme tě jako třetího, už jsem s ním o tom mluvil.“

Nemůžu popřít, že to byl on, kdo ve mně tenkrát tu myšlenku z říše snů probudil k životu. Věřil jsem mu, měl k literatuře blízko, i jemu občas otiskli v novinách krátkou přírodní prózu. Jeho sestra, pseudonymem Věra Podlesná, psala pro rozhlas. Jak bych byl mohl tušit, že o mnoho let později – to už bude Vladimír na pravdě boží – představí se jako osmdesátiletá široké veřejnosti pod jiným pseudonymem Květa Legátová svým slavným románem Želary!

Ten návrh byl lákavý. Nabídku jsem bez dlouhého váhání přijal.

Domnívám se, že vím, proč se Hofmann o mé duševní blaho tolik staral. Chtěl si maličko vycídit svědomí: v osmašedesátém stál na straně obrodného procesu, mnoha akcí se zúčastnil s námi podvratnými živly, a­ potom odvolal. Jako většina. N­ic divného. Přede mnou mu však přece bylo trapně a chtěl to všelijak napravovat.

Nějaký čas jsme se na tu knížku připravovali, psali každý něco svého, občas se sešli, porovnávali, skládali dohromady – a­le šlo to hlemýždím tempem. Jediný, kdo vytrval, jsem byl já. Pro Vladimíra to nebylo překvapení. Jednou mi řekl: „Piš dál sám, vidíš, že ti nestačíme.“ Pochopil jsem. Už dosáhl toho, oč mu šlo – ponoukl mě k soustavnému psaní a byl spokojen.

Sami s Matulkou knížku nikdy nedokončili. Já jsem měl to štěstí, že ukázky, které jsem na zkoušku rozesílal, našly u toho pravého nakladatelství příznivou odezvu.

Tak ten rok, který měl být rokem porážky, stal se mi rokem naděje. Pro tu naději jsem psal šťastnou rukou. Rodila se óda na kvetoucí lesy a ta radostná práce tišila zhoubné vlny, které bily o mé břehy.

 

*

 

(příště dokončení)


23 názorů

revírník
11. 11. 2021
Dát tip

Možná i napadlo, ale byl jsem zároveň stejnou měrou zažraný do práce v lese a psaní jsem nedával takovou přednost, aby mi stálo za to nějak to pracně řešit.


Andreina
11. 11. 2021
Dát tip

Tak toto pokračování již vyznělo víc nadějně, i když s vynuceným kompromisem při výměně funkcí. Nemám kompromisy ráda a asi bych raději odešla, ale to není podstatné, protože jsi byl ve zcela jiné situaci. Ty jsi měl rodinu a svět omezený plotem. Já jsem sama a mým světem jsou oceány, dost velké, aby novou práci v oboru bez problémů našla. Z mého pohledu, když začne člověk dělat kompromisy v zásadních otázkách, bude je dělat již vždy. Duševní rozpoložení a dialogy jsou naprosto živé.

Když jsem narazila na kompromisy, nenapadlo Tě někdy psát pod pseudonymem, když Tvé jméno bylo nepřijatelné? Pokud vím, tak to tehdy prošlo hodně lidem nepohodlným systému.

 


revírník
01. 08. 2021
Dát tip

Svatá pravda, Evži. Dík.


Když najdeš přítele, najdeš poklad.


revírník
29. 07. 2021
Dát tip

To je zajímavá myšlenka - tam, kde máme být. Líbí se mi.


Alegna
29. 07. 2021
Dát tip

ráda jsem četla......život nás vede všelijakými cestičkami, aby nás dovedl, tam, kde máme být a často to i bolí


revírník
29. 07. 2021
Dát tip 8hanka

Hanko, jaké já mám štěstí, že na FB ani jinam nelezu! Jak tě tady čtu, co všecko se tam dozvídáš, tak už nelituju, že zatím všem takovým nástrahám odolávám. Chytám zprávy jinak, ze solidních zdrojů, to mi stačí. A stejně i tam se v diskusích pod články dočítám někdy názorů, že se nestačím divit.


revírník
29. 07. 2021
Dát tip Kamamura, Gora

Kamamuro, je to prostě v tobě jak v koze a musí to ven, žejo. Obdivuju tvou vyprávěcí chuť a výdrž. S tebou se proto hádat nebudu (zatím ani nemám proč, neb se všemi tvými argumenty momentálně souhlasím), protože bych ti ve tvém mladickém zápalu po sdělení pokud možno jedním dechem všeho, co víš, nikdy nestačil. Spokojím se tedy, a spokoj se i ty, s tím, že mlčím a přikyvuju. Amen.


8hanka
29. 07. 2021
Dát tip Kamamura, Gora

Jarko, neospravedlňuj sa, ja síce T píšem, ale to je zvyk ešte z obdobia písania klasických listov...boli časy, keď som dostávala niekoľko listov denne a samozrejme, aj som na ne odpisovala...mňa vždy poteší Tvoja reakcia bez ohľadu na veľkosť písmeniek, ide o obsah a ten je u Teba vždy hodnotný...

mne je smutno z toho, ako ľudia rýchlo zabúdajú, desí ma, že  posledné obdobie to u nás vrie, nespokojnosť so všetkým, agresívne komentáre nemajú konca, vrcholom bola nedávna komunikácia na FB, kde sa poniektorí nadchýnali príchodom Rusov a vojsk VZ, vraj nás zachránili, inak by sme tu mali prehnitý kapitalizmus a Západ už vtedy...to ma dorazilo, schvaľovať niečo také príšerné ako bol vstup vojsk VZ na naše územie, normalizácia... k tomu sa ťažko hľadajú slová...ako ľahko sa zabúda na všetku tú hrôzu, šikanu, postihy...


Kamamura
29. 07. 2021
Dát tip Aru

Revírník - počkej, ještě neděkuj, ten tip byl jenom začátek, ještě přijde verbální sdělení, po kterém možná vezmeš své díky zpět.

Chtěl jsem ti oplatit kompliment, kterým jsi poctil mě a Arua ("Vás, chlapci, je zábava pozorovat" - doufám, že cituji přesně), a na oplátku říci, že i pro mě je zábavné nejen pozorovat, jak chodí ke studánce Tvé slovesnosti pít literární laně, kolouši, zajíci, pardáli, medvědi, ba i lidožravé jepice. I ty sám jsi zajímavý - rozumíš lesu, který je pro mě osobně španělskou vesnicí, a zřejmě sis za minulého, tzv. "komunistického" totalitního režimu dost užil. Tomu možná trochu rozumím - i moje matka, absolventka fakulty žurnalistiky a cestovního ruchu, přišla o místo ve Sportpropagu, když po šedesátém osmém odmítla podepsat tzv. "zvací dopisy" a od té doby až do roku 89 nesehnala kvalifikovanou práci - tak učila Vietnamce a Libyjce (díky tomu jsem byl jako děcko v cirkuse se dvěma nefalšovanými libyjskými zabijáky, opravdu z nich šla hrůza a jeden mi koupil dokonce čtyřbarevné žužu!), zametala s otcem "baráky" (kšeft od OPBH), a vyráběla vánoční františky, když se nakonci už smělo přece jen trochu, opatrně podnikat. Já sám jsem měl údajně v "papírech" napsáno, že jsem podezřelého původu, takže bych se (nebýt "Sametu") nikdy nedostal na vysokou (z té mě stejně nakonec vyhodili, ale aspoň jsem měl šanci).

O sobě jsem ale psát (zase už) nechtěl. Chtěl jsem napsat, že ačkoliv odsuzuji zcela totalitní praktiky, pronásledování, justniční vraždy a další zločiny, kterých se minulý, tzv. "komunistický" režim dopustil (krom toho z diskreditoval i samotnou ideu komunismu, ke které se na začátku 20. století upíraly naděje československé umělecké avantgardy, konkrétně členů spolku Devětsil, Wericha a Voskovce z Osvobozeného divadla, a podobně, neboť kapitalismus 19. století "obdařil" svět svojí porcí zvěrstev), tak i přesto musím jakožto idealista usilující o objektivitu poznamenat, že podobné věci (pronásledování a věznění kvůli národnosti nebo světonázoru, atd.) se děly i na druhé straně oceánu v obdivovaných USA, zvláště v dobách tzv. McCarthismu, kdy FBI šéfoval jistý Edgar Hoover, pod jehož velením používala FBI praktiky, které si s KGB, Mossadem, nebo s STB v ničem nezadaly. A musím také říci, že i dnes jsou kvůlu názorům, rase, národnosti nebo politické orientaci ničeny lidské osudy a profesionální kariéry - vzpomeňme třeba herce Dejdara, kterého režisér Renč vyhodil z natáčení jen proto, že si Dejdar dovolil veřejně podpořit Zemana, nebo Kevina Spaceyho, skvělého a talentovaného herce, který přišel o roli v úspěšném seriálu House of Cards jen proto, že ho kdosi nařkl ze sexuálního deliktu starého dvacet let - bez soudu, bez důkazů, stačilo slovo(pomluva), a kariéra byla v troskách - žádnou roli, pokud vím, od té doby Spacey nedostal. 

Tak to jenom tak pro úplnost. A hele - kdyby tě tyhle moje sáhodlouhé reakce štvaly, tak mě normálně zabanuj, já to pochopím.  Stručně to prostě neumím - kdyby mě to nebylo hloupé, napíšu toho sem čtyřikrát tolik, a proto se na mě musí přísně. 

Tak lesům, luhům a bublavým potůčkům zdar a hurá! ;-)


revírník
29. 07. 2021
Dát tip

Blackie, právěs mi sem skočila. Nojono, bez nich je to bída.


revírník
29. 07. 2021
Dát tip

Kamamuro, díky.


Nojono..."na každů robotu nám treba špecialistov".......:-)))....*/********


revírník
29. 07. 2021
Dát tip

To ti, Luboši, nechci vymlouvat.


revírník
29. 07. 2021
Dát tip Gora

To je zajímavý nápad, Ireno.


Kočkodan
29. 07. 2021
Dát tip

 

Vůbec mi není trapně, že jsem tvým stálým čtenářem. A nic se mně nechce měnit. Dál si na tom trvám. ;-)


Gora
29. 07. 2021
Dát tip blacksabbath

Jardo, ráda jsem se dozvěděla "jak to bylo dál" a už se těším na další díl.

Ty bys měl předčítat v rozhlase večerníček pro dospělé:-)


revírník
29. 07. 2021
Dát tip

Děkuji ti, Renato, asi máš s tou průpovídkou pravdu, už moje babička to říkala.


bixley
29. 07. 2021
Dát tip

Nenapadá mě nic jiného než otřepané "všechno zlé je pro něco dobré". Ale je v tom moudrost celého života. I Tvého. Ráda jsem četla.


revírník
29. 07. 2021
Dát tip

Milá Jano, i tys mě potěšila svým sympatizujícím komentářem a moc ti za tvá slova děkuju. Ale zároveň se i tobě hluboce omlouvám za svoje vytrvalé používání malých písmenek tam, kde ty používáš ta velká a já si kvůli tomu připadám, že jsem vůči tobě neslušný. Přesto si nemůžu pomoct a dál zůstanu na svém, že tady žádný "dopis" nepíšu, promiň.


revírník
29. 07. 2021
Dát tip 8hanka

Haničko, děkuju ti za stálou přízeň, kterou mi pokaždé připomeneš, že snad můžu být ještě na dnešní velmi stará kolena spokojený se svým životem takovým, jaký byl. Teď, když už na něm nic nezměním, nic nevrátím, nic nezlepším, jak bych si třeba i často přál; když už je na všechno pozdě a zbývají jen vzpomínky. Ale pokud aspoň ony ještě někomu, jako teď tobě, mají co říct a dát, pak jsem šťastný.

(Musím se omluvit, nebo spíš vysvětlit, proč ve svých komentářích každému tykám s malým "t". Jsem toho názoru, že velké "T" je slušné psát v dopisech. Jenže já toto naše povídání za dopisy nepovažuju, omlouvám se ti.)


vesuvanka
29. 07. 2021
Dát tip

Jardo, moc pěkně a poutavě napsané, výstižná věta "Tak ten rok, který měl být rokem porážky, stal se mi rokem naděje". Něco špatné bylo pro něco dobré. Pobídka k psaní, a Ty píšeš krásně, z děl vyzařuje Tvoje veliká láska k přírodě. Poetickou formou čtenáře seznamuješ  s krásami lesa, s poznatky o životě a zákonitostech v přírodě. Přeji Ti hodně inspirace z lesa,  tvůrčího elánu, a pevné zdraví. TIP a těším se na pokračování.


8hanka
29. 07. 2021
Dát tip vesuvanka

"Tak ten rok, který měl být rokem porážky, stal se mi rokem naděje"

krásne vystihnuté...

Jarko, mám  zvláštny pocit, pri čítaní - na jednej strane mi je ľúto, že si "papierovo" prišiel o prácu, ktorá Ťa napĺňala a klesol si aj na plate, na strane druhej aspoň si nedostal výpoveď, mohol si zostať v milovaných lesoch, naďalej na ne dávať pozor, rozhodovať o tom, čo, kde...aj riaditelia bývajú oveľa horší...

o lesoch, stromoch, ich obyvateľoch vieš neskutočne veľa, nepoznám nikoho s takýmto nádherným vzťahom k lesom, s takými znalosťami...je skvelé, že píšeš, že aspoň niečo z toho prenesieš aj na čitateľov...

prajem Ti naďalej radosť z písania, pené zdravie a ešte veľa radosti pri prechádzkach lesom...a teším sa na pokračovanie...  


Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru