Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sePověsit na paty ...
Autor
MilanH
Uměl se
pověsit na paty
zároveň si
kryl záda
a když bylo
potřeba
vzal rychle
nohy na ramena
31 názorů
Evženie Brambůrková
06. 09. 2021Kvůli nám si nohu za krk nedá.
To byl přímo akrobatický výkon, ale co by neudělal, když mu šlo o kejhák :-))) ***
blacksabbath - tak tím jsi mě metaforicky zcela odzbrojila, doslova nemám, co bych odpověděl! Zvolám jen - "Touché" ;-)
Yoshiro....děkuji za tvé záhodlouhé vysvětlení......shrnula bych to asi takhle.....
říká jedna zeď druhé zdi......potkáme se na rohu.
blacksabbath - to je právě omyl rozšířený mezi lidem špatnými filmy a knihami. Ve skutečnosti si ke zdi stoupá zády jen jeden typ lidí - totiž odsouzenci, kteří jsou k ní stavěni z humánních důvodů, aby kulky jim určené se pak zaryly bezpečně do oné zdi, a nezranily omylem někoho nevinného opodál.
Jinak v bojové/nebezpečné situaci ti postavení "u zdi" poskytne pouze nevýhody - pokud bojuješ sečnou nebo údernou zbraní, nemůžeš se pořádně napřáhnout, protože - "klang!" - za tebou je zeď (viz též heslo "nízký strop"). Zároveň nemůžeš při krytí dělat odsun (pidikrok vzad), což je jeden ze základních šermířských návyků - při obraně ustoupit vzad, aby měl člověk víc času ránu odrazit, při útoku výpad/posun vpřed, abys dosáhla na ustupujícího soupeře. Proto se také šermíři při boji neustále pohybují tam a zpět - kdo stojí jako pařez, zahyne (ze stejného důvodu se taky nedá pořádně šermovat s dřevěnou nohou - další filmový trop). Jakmile tě soupeř zatlačí ke zdi nebo jiné překážce, nemáš "krytá záda", ale je s tebou konec, nemůžeš ani utéct. Ne nadarmo poslední pluk Moravanů v památné bitvě na Bílé hoře padl u zdi obory Hvězda - neměli prostě ogaři kam zdrhnout, jinak by kvůli pitomym čehúňům krev darmo necedili, noné? ;-)
"Krýt záda" je termín z vojenské taktiky, v americké armádě se tomu říká "buddy system" (buddy = kámoš). Vojáci jsou prostě rozděleni do dvojic, což dramaticky zvyšuje jejich šanci na přežití - pokud střelí jednoho, druhý ho odtáhne do krytu a poskytne mu první pomoc. Pokud se utkají s nepřítelem, jeden poutá jeho pozoronost palbou na jeho pozice ("firing for effect"), a druhý ho mezitím obejde a zaútočí z jiného úhlu, čímž dramatický zvýší účinnost útoku - proto kulkám ze dvou různých směrů se kreje špatně (manévr zvaný "flanking", neboli útok ze strany, po křídle). Funguje to i v jiných oblastech - u horolezců, policistů, atd. Prostě když se jeden dostane do lapálie nebo ztratí vědomí, je tu ten druhý, aby ho zachránil.
Osvědčená praxe, daleko účinější než nějaké vybájené "stavění se zády ke zdi."
Uff, to jsem se zas rozpovídal. ;-)
Mít pokrytá záda nohami spočívajícími na ramenou a současně se držet za paty - akrobat ve dvojici s jiným akrobatem :)
Záda si můžeš, milý Yoshiro, krýt tím, že se postavíš zády třeba ke zdi:-)))))
Technická poznámka - jeden člověk si nemůže nikdy sám krýt záda. Krýt záda vám musí z podstaty toho pojmu někdo jiný.
Jinak ale pěkná hříčka. ;-)
blacksabbath
06. 09. 2021nojono....kdo umí - ten umí...:-))))))))))))))))))
Věšení se na paty mu šlo opravdu velice dobře, to rozhodně nebyla jeho Achillova pata.