Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seV první řadě...
Autor
Gora
S poryvy větru
doléhají na hřbitov
údery hodin
Mše za zemřelé –
stařenky v první řadě
Pane vyslyš nás
75 názorů
Mše za zemřelé je vynikající. U prvního textu vidím problém v uchopení formy, viz komentář atkij.
Evženie Brambůrková
02. 11. 2021Je to tak zvláštní den.
Jitko, vše jsem variovala a došla /zatím/ sem, možná si nějaký detail ještě sedne... díky moc.
První je je opravdu krásný námět. Kombinace, překryv vjemů. Pozor však na jednu oznamovací větu. Takto mám tedy zakódováno. Chápu však asi Tvou obavu o srozumitelnost a dát v níže uvedené formě,
poryvy větru -
na hřbitov doléhají
údery hodin
Thea v tramvaji
02. 11. 2021Ta první je kouzelná! Ve druhé vidím spoustu mých vlastních interpretací, které jsou spojeny s konkrétními zážitky - tedy vykládám si ji "po svém". No prostě ve zkratce povedené obě.
Safiáne, díky za dovysvětlení. Přiznávám, že jsem si včera chtěla ještě vygooglit, co to je metafora a co přirovnání, ale už jsem na to nenašla sílu :)
Pane Litartsi, přirovnání je přirovnáním a metafora metaforou. Přirovnáním vysvětlujeme nějaký jev porovnáním s jevem jiným. Metafora neporovnává, ale zobrazuje nebo pojmenovává jeden jev zobrazeím nebo pojmenováním jevu jiného. Je vlastně nepřímým vyjádřením. Cení se u ní zejména její přesnost a krása. Ale s jejím použitím přicházejí i interpretační potíže. Zvláště u tzv. metaforického básnění, kde jedna metafora navazuje na druhou a mohou se objevit i metafory z metafor, a to i v několika stupních (viz Góngora jako zakladatel abstraktního jazyka poezie). je samozřejmé, že s metaforami nebo jejich shluky můžete nadále pracovat i v intencích běžné poetiky a porovnávat je mezi sebou použitím jako. Ale v praxi jsem se s tím nesetkal. Vy jste známý originální interpretací obecně známých pojmů poetiky. To je vaše osobní věc. Nemaťte tím ale, prosím, čtenáře. To by se už nikdo s nikým nedomluvil.
Radovane, metafora určitě nezavisí na tom, kde je umístěna. Je to samostatný stavební kámen.
lencza - Je to právě naopak. Jako je typickým znakem přirovnání. S metaforou nemá nic společného Právě jeho odstranění je prvním, obvykle ne dostačujícím, krokem, jak udělat z přirovnání metaforu.
Doléhají dává haiku chuť, přinášejí by je změnilo v pouhý popis. To je ten rozdíl, který z poezie, a z haiku 5-7-5 zvlášť, udělá nudu, i když třeba odpovídá pravidlům.
ok
Radovane, lencza to vysvětlila za mne... jako je vždycky přirovnání, do samostatné myšlenky by se /mi/ nehodilo... díky vám za zastavení + debatu!
Radovan Jiří Voříšek
01. 11. 2021jo, to "jako" by se dalo takto uchopit, máš recht
v zápětí mě napadá, jestli lakonické - jako v čekárně - shledáme nevyhovujícím v tom, že je to jakési přirovnání, co zbyde?
fakt nevím
Radovane, já jsem velký "odborník", ale zkusím, jak to chápu já (aspoň zjistím, jestli dobře): metaforu z toho dělá "jako", kdybys napsal, "sedí v čekárně", tak by šlo dle mého o druhý děj. Ale možná se pletu.
Radovan Jiří Voříšek
01. 11. 2021nebyla by to metafora - třetí řádek tvoří druhý děj, samostatný!
jsou to dvě proti sobě postavené ide
pokud by protichůdná idea byla nazvána meteforou tak by haiku vůbec nešlo postavit!!!
metafora by to byla, kdyby se odehrála v prvním nebo druhém ději
Velmi působivé, ač tomuto stylu vůbec nerozumím, objímá mě. Pátrám, čím mě to dojímá.
Myslíš nechat první bez předělu?? Už jsem tam při tvorbě měla dvě varianty, le možná máš pravdu, vďaka, Peter.
Karpatský knihomoľ
01. 11. 2021Až na ten predel je prvé vydarené, druhé ešte viac.
Hekárna v metru
ve vagóně nabito
paní už rodí
Půlky sevřené
kapsář poprvé krade
ať ho veme ďas
Byla jsem na normální mši s babičkou a na ty přímluvy si vzpomínám nejvíc, měla jsem pocit, že lidi na to čekají, je to jejich oblíbené místo mše. Ze zádušní mše si nejvíce vzpomínám na kadidlo. Cítím to tak, že zádušní mše by měla být kvůli zemřelému.
Obojí je naléhavé - vítr, zvony i myšlenky stařenek. (Mám pocit, že při mši za zemřelého se "Pane, vyslyš nás neříká", ale můžu se mýlit, byla jsem na ní jen jednou.) Je to tak, takové jsou skutečnosti.
Ponocnej Venca
01. 11. 2021Nevím, jestli někdo něco vyslyší, ale na mrtvé by se zapomínat nemělo.
Aleno, díky, ano, i přinášejí by bylo výtečné... díky moc, ještě promyslím...
Také jsem psal haiku, ale je to něco cizorodého, co nemusím. To druhé se mi líbí víc. Víc odpovídá podstatě haiku.
První haiku je výborné a navazuje na starojaponská haiku, ve kterých je zvon, respektive zvuk zvonu velmi častým námětem.
Jsem trošku rozpačitá ze slůvka "doléhají".
Možná bych napsala:
Poryvy větru
přinášejí nad hřbitov
údery hodin
Každopádně je to ale výborné haiku s obsahem.
blacksabbath
01. 11. 2021Oba obrazy jsou ..... sváteční!!!!!!