Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seNemocná víra
Autor
Zajíc Březňák
Čím to je?
proč chytří lidé nikdy nepodléhají
zoufalství,
zatímco nadávám Bohu?
a proč si to Stvořitel nebe a země
nechal dosud vždycky líbit?
*
Nemocná víra
jsem blázen,
mám churavou víru,
lásku jako cedník,
veliké plány,
problémy
rostoucí mi přes hlavu,
moje naděje kotví
v Port Arthuru
a skoro věřím,
že mi patří svět,
dostal jsem
lístek zadarmo,
ale trápil se,
že nemám drobné,
žádnou zavařovačku
plnou měďáků,
ani železnou rezervu víry,
ale vlak mi stejně ujel,
přišel jsem o parádní jízdu
dvacátých let mého života
a ztroskotal na slepé koleji
let třicátých,
kde vrány kalí nebe,
spřádám tajné plány
a ještě zbývá zítřek,
možnost všechno zvorat
znovu a docela jinak
*
Vyznání zarytého ateisty
ač ničemu nevěřím,
stále v něčem vězím
*
Některý básník...
má tak široká ústa...,
vyplivne na zem zároveň
teze, antiteze i syntézy,
ač je u konce s dechem,
stále píše širokodeché verše,
jeho nitro se děsí
chvíle prolomených ledů,
kdy se ukáže střed,
tam kde není,
některému básníkovi
se vejde do úst
vize, skutečnost, možnost i smysl,
vytřeštěné oči jej pálí,
je jako slepý,
mává kolem sebe rukama,
doufá, že psaní básní dává křídla...
*
16 názorů
Radovan Jiří Voříšek
31. 01. 2022taky je pro mě jen pocit málo
Imprese = pocit ...Ale copak to stačí. Celá staletí šlo umělcům o víc a teď si vystačí s pocity a "hrou slov" ?
Radovan Jiří Voříšek
31. 01. 2022hmmm
Monet řekl, že je mu jedno, jestli maluje kupku sena nebo gotickou katedrálu.
Stále tady slyším kolem sebe, že v poezii dnes jde jen o pocity a o emoce. Myslím, že tahle zhoubná teze se odvíjí právě od názůrků impresionistů a expresionistů, kteří začali razit cestu "modernímu umění".
Radovan Jiří Voříšek
31. 01. 2022s tvrzením o ipres. souhlasím
Český kubismus se od toho světového liší například v tom, že navazuje na baroko a také pouze český kubismus má i architektonickou složku. Nikde ve světě se nestavěly domy v kubistickém stylu.
V umění máme různá specifika a různá prvenství. Například český impresionismus má obsah, ten francouzský vedle něj vypadá jako zcela bezduché umění. Čeští malíři - impresionisté svými francouzskými kolegy pohrdali a měli proč.
Radovan Jiří Voříšek
28. 01. 2022cca před deseti lety jsem četl a prohlížel knížku Český kubismus, to jen abych měl minimální povědomí, víc jsem se tomu nevěnoval, protože mi prostě kubusmus nesedl
Radovane,
dělal a nedělal. V počátcích kubismu byl vůdčí osobností hnutí Georges Braque, nikoli Picasso. Námětem obrazů byla převážně zátiší. U nás byl vůdčí osobností kubismu Bohumil Kubišta a pokud by ses chtěl o teorii kubismu něco dozvědět, doporučuji jeho teoretická díla. Další vůdčí osobností českého kubismu byl Emil Filla a mnohá jeho kubistická zátiší skutečně rozezná od těch Picassových jen odborník. Na počátku hnutí, tedy zhruba po roce 1906 brali všichni malíři, kteří se v tomto hnutí angažovali, svůj umělecký směr velmi vážně. "Srandu" si dělal Picasso z konzumentů umění a hlavně z nás kunsthistoriků až na konci svého života, kdy maloval své ohavné porno. Picasso byl jako člověk naprosto bezohledný chlívák, který by dnes v USA nesporně skončil za mřížemi.
Radovan Jiří Voříšek
27. 01. 2022Jen technicky k Picassovi - on sám se několikrát zmínil a je to i v písemné podobě jím napsané (osobně jsem ten jeho dopis nečetl), že si kubizmem dělal srandu a že to není nic, takže bych tomu věřil. Ale ani tak nejsem pro pálení.
Zajíci,
jsem ráda, že s mými názory na moderní umění nesouhlasíš. Byla by strašná nuda, kdybychom si všichni mysleli to samé, ale na Písmáku se mnozí snaží usměrnit lidské myšlení pouze jedním směrem - tím liberálním. Pozoruji, že někteří to dokonce považují za své literární poslání. Někteří radikální konzervativci tvrdí, jako třeba Alexandr Tomský, že přijde doba, kdy se obrazy Picassů, van Goghů a dalších naházejí na hromadu a zapálí. Já tak radikální názory nemám. Zdůrazňuji jen to, že člověk musí nejprve zmoudřet a pak teprve může psát moudrou a kvalitní konzervativní poezii. Současná literární scéna, co se poezie týče, mi připadá jako rej zamrzlých puberťáků.
Radovan Jiří Voříšek
24. 01. 2022jo jo Halík, měl jsem nedávno příspěvek na nějaké konferenci, kde i on měl příspěvek, jak to říct ... překvapil mě, zmíněnou knihu jsem nečetl
Zajíc Březňák
24. 01. 2022Alenakar, to dělení znám. Myslím, že i dnes vzniká tu a tam něco, co by šlo nazvat apollinským uměním. S tvými názory na moderní a post-moderní umění úplně nesouhlasím, ale je sympatické, že nějaký názor máš a jsi ochotná jít "proti proudu." Děkuji za komentář.
Radovane, i tobě děkuji za návštěvu, snad nebude od věci poznamenám-li, že prvotní impuls k napsání tohoto textu vzešel z četby Halíkovy knihy "Noc zpovědníka".
Radovan Jiří Voříšek
24. 01. 2022Už jsem tu byl, ale ještě to ve mě nedozrálo.
tak až teď:
Vyústění je výborné, a konec konců celá linka, i když se na první pohled zdá, že explicitně o churavé víře tam není nic, protože nastíněné problémy můžou mít příčinu v běžném lidském selhávání, přesto pasáže jako - dostal jsem lístek zadarmo - jemně na ni poukazují.
vyznání zarytého ateisty jsem zatím nedohmátnul
nějaký básník - má pro mě silná místa, třeba to okolo širokých úst a zároveň méně pochopitelná - sloka s prolomenými ledy a středy, kde nejsou
Komentátor se našel! Komentuji až teď, protože dříve jsem tvé texty nezaznamenala.
Už jsem dnes komusi psala citát z Platóna: "nemůže být básníkem, kdo není šílený" - a tak tomu patrně skutečně je. Platón ale ve svém ideálním státě básníky nechtěl. Jedinou formu poezie, kterou by toleroval byly ódy na významné politiky as vojevůdce. Platón byl intelektuál a racionalista. Až do dvacátého století bylo možno dělit umění na apollinské(racionalistické, konzervativní) a dionýzské(emotivní, vyplývající z citů a pocitů). Od počátku dvacátého století se ale apollinské umění zcela vytratilo a propagováni jsou opilci a šílenci jako Vincent van Gogh nebo pomýlení "umělečtí průkopníci" jako Picasso (ten rudý kohout). Současné umění musí hlavně vyjadřovat pocity a emoce, nejlépe zcela bez účasti rozumu.
Důležité je hlavně jak vyjadřuješ své emoce. Rozum můžeš při ranním odchodu na veřejnost ponechat doma na věšáku.
Zajíc Březňák
24. 01. 2022Tak... mrzí mě, že se nenašel žádný kritik či komentátor. Zrovna v tomto textu je dost práce. Dal jsem si na něm záležet.