Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seTD - Joachim
Autor
supizmus
Joachim byl evangelický pastor, misionář v rovníkové Africe 19. století. Jeho službu značně nelibě nesli místní šamani. Jednoho rána VYŠEL před misijní stanici, nic podezřelého NEVIDĚL, ale byl v mžiku zasažen otráveným šípem. Svůj boj zdánlivě PROHRÁL.
Joachim ještě toho dne PŘIŠEL do Božího Království, VIDĚL Kristovu tvář a poznal, že ZVÍTĚZIL.
V jednom z menších měst rovníkové Afriky dodnes funguje evangelický sbor. Krom bohoslužeb zdejší protestanté vedou i zdravotní středisko a založili i školu s několika zájmovými kroužky.
13 názorů
Zeanddrich E.
24. 03. 2022.. .
môj príspevok nebol namierený ani proti Tebe, milý Supizmus,
ani proti cirkvi, ale vyjadruje môj názor, že začarovaný kruh zla treba niekde veľkoryso (v súlade s Božou vôľou) prerušiť
aj v kontexte so súčasnou vojnou na Ukrajine a inde vo svete - chcem poukázať na to, že krivda plodí nenávisť a túžbu po pomste
a že
- aj v zmysle Ježišovho učenia
- a aj v zmysle zdravého rozumu
treba rokovať, odpúšťať a hľadať riešenia, ktoré budú pre všetkých aspoň prijateľné,
inak sa to neskončí a bude dochádzať k stále novým a novým krivdám a utrpeniu a k novej a novej túžbe po pomste
a to Božia vôľa nie je, myslím si
a tiež prosím, "nehecujme" proti nikomu, radšej míňajme svoju energiu pri skľudňovaní situácie, hľadaní múdrych a láskavých riešení a pri pomoci trpiacim
Tak ne vždy to tak bohužel bylo, ale misionáři se v drtivé většině případů snažili tzv. místní kukturu pokřtít - naroubovat křesťanství na ni. A dost často to byli oni, kdo tvrdě šel proti kolonizátorům, což byl mimo jiné jeden z důvodů pro dočasné zrušení Jezuitů (kteří chránili indiánskou kulturu Latinské Ameriky).
je pozoruhodný a jednostranne podaný
Verím, že nie úmyselne, supizmus si vážim.
Supizmus - konkurencia? Mal to byť voľný obchod myšlienok? Žiadne násilie krajín, žiadna okupácia, nútená zmena, brutalita?
z Wikipédie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolonizace_Afriky
"Evropské pronikání do afrických zemí, které pozvolně probíhalo po velkou část 19. století, se postupně změnilo v horečné úsilí o získání území. V posledních dvaceti letech 19. století pro sebe zabíraly mocné evropské mocnosti (Británie, Portugalsko a Francie) rozsáhlé oblasti Afriky i Asie, a stejně tak činily v menším měřítku i Itálie, Německo a Belgie. Tyto mocnosti si v posledních dvaceti letech 19. století celkem bez problémů rozdělily Afriku na mapě. Provedení tohoto rozdělení v terénu už nebylo tak bezproblémové. [4]"
a ďalej sa dočítame (ak naozaj chceme), ako brutálne sa to dialo.
Občas mívám pochybnosti, zda je dobré a správné vměšovat se jakkoli do cizí kultury, přitom sama podporuji na dálku adoptovanou dívku v Indii, studuje na zdravotní sestru :-)